Listopad 2015

Vánoční rozhovor: Michaela Burdová

30. listopadu 2015 v 21:52 | Renata |  Osobnosti
ROZHOVOR z roku 2013
Michaela Burdová je princeznou, možná už královnou české fantasy. Na svém kontě má mnoho úspěšných knih a přitom je tak mladá... Jak tato úspěšná, talentovaná, mladá žena tráví vánoční svátky? Vím o ní, že miluje pejsky...a je v plné pracovní!
A k vánočním svátkům má moc hezký vztah, jestli za to může její mládí, fantazie nebo prostě jen milá povaha, to nechám na vašem uvážení.

Míšo, až se mi skoro nechce zeptat? Ještě budete užívat sladkých vánočních prázdnin nebo už krutě vybírat dovolenou ze zaměstnání?
Bohužel ta druhá možnost LaughingMé současné zaměstnání mi ale nevyhovuje a chystám se vrhnout do něčeho nového. Ráda bych zrealizovala své dlouhodobé plány, na které jsem stále neměla odvahu. Ale co člověk nezkusí, nemá, že? Miluju pejsky a proto bych ráda vlastní psí salon, možná zkusím i vizážistiku, s touto myšlenkou si také ráda pohrávám. Jsem prostě kreativní blázen, pořád musím něco vymýšlet a tvořit. Stereotypní práce mě ubíjí.

Perfektní perníčky

30. listopadu 2015 v 21:37 | Bára |  VÁNOCE a VELIKONOCE

Perníčkové recepty jsou jako zlato - jsou-li osvědčené a báječné a jedinečné. Ulovila jsem pro Vás dva. Od jedné převelice šikovné cukrářské čtenářky. Takže jestli ještě nemáte napečeno, raději to ani neotvírejte, nebo se do toho budete muset pustit. Vysoce nakažlivé!

Bára poslala dva recepty a já je zkopíruju tak, jak jsou. Omluvte absenci čárek a háčků, myslím si, že to ale ničemu nevadí a její recepty jsou opravdu zlaté. Vždycky se povedou. Přispěla i obrázky, takže - děkuji!

500g medu, 500g cukru, 300g masla, 1250g hladke mouky, 3 lzicky koreni (ja davam skorici, mlete nove koreni a zazvor), kura z jednoho citronu (nedavam), 50g kakaa, 2 cela vejce, 2 lzicky sody, 3-4 lzice rumu.
Maslo rozpustit, smichat s cukrem a medem, nechat vychladnout. Vsechny sypke ingredience smichat, pridat medovou smes, rum a vejce. Zpracovat testo, dat do igelitu a nechat v lednici pres noc.

Krvavá Kateřina - vražedkyně z Karlštejna

30. listopadu 2015 v 19:25 | Magdalena Zachardová |  Témata pro duši
Ve 30. letech 16. století se na hradě Karlštejn, který dal postavit český král a římský císař Karel IV. mezi lety 1348-1365 jako místo pro tiché rozjímání a uložení sbírek svatých relikvií, královských pokladů a korunovačních klenotů nad řekou Berounkou, vznášela atmosféra strachu. Nikdo si tu nemohl být jistý svým životem. Od té doby, co si sem nově jmenovaný purkrabí Jan Bechyně z Lažan přivedl svou mladou nevěstuKateřinu, dceru Kunaty Pešíka z Komárova, oblíbence krále Vladislava Jagelonského (1456-1516), se zde rozléhá jen křik, nadávky a zoufalý pláč.
Nová paní vede totiž zdejší hospodářství velice tvrdě a za sebemenší prohřešky jsou zdejší služebníci krutě trestáni. Častokrát takové tresty končí smrtí. V trestání svých poddaných se Kateřina vyloženě vyžívá: své oběti bije, odírá jim kůži železnými kartáči a dokonce je, stejně jako kočku, která jí potrhala krajky, stahuje z kůže a odřezává jim z těla kusy masa. Do otevřených ran jim pak sype sůl a polévá je vroucí vodou. Není divu, že počet jejích obětí stále vzrůstá. Jednu ze zdejších mladých služebných purkraběnka utloukla vlastními pěstmi a poté ji shodila záchodovým otvorem do hradního příkopu.

Čakry - existují vůbec?

29. listopadu 2015 v 19:24 | Renata |  Témata pro duši

O existenci čaker není každý přesvědčen. O postavičkách sedících na lotosovém květu na růžovém nebo duchovně vyladěném fialovém pozadí jsem si pomýšlela něco o tom, že to už je možná moc a že to patří leda tak mnichům do Tibetu, kteří na podobné věci mají čas a hlavně čisto v hlavě. A mohou se tedy zabývat tím, je-li čaker postaru sedm, anebo po novu, třináct… Jenže mi to nějak nedalo.
Zkoušela jsem na sobě čakry najít - rukama. Nešlo to. Očima ve tmě, jakožto aury… nešlo to. Čekala jsem, že mě v nich třeba píchne, když jsem si lehla s relaxační hudbou, jež měla právě čakry harmonizovat. Neharmonizovalo se mi nic konkrétního, jen mi prostě bylo hezky.

Kozoroží muž - starobylá relikvie

28. listopadu 2015 v 19:22 | Renata |  Témata pro duši

Kozoroží muž - starobylá anomálie

Je to tak, muž v tomto znamení je doslova trilobitem zatoulaným do dnešního světa. O to víc takový pán může být pro ženy lákavější. Slušnák, který se nebojí těžké práce, který si ale stále zachovává podivný pel majestnátnosti a vznešenosti.
Dámy, které nemíní mít tradiční vztah, ani se o něj nesnažte.Undecided

Pema Chödrön: Místa, která vás děsí

28. listopadu 2015 v 7:31 | Renata |  Knihy pro dospělé

Vždycky máte volbu, říká v předmluvě autorka Pema Chödrön, buď dopustíme, aby nás životní okolnosti zatvrdily, a my v sobě nechali narůstat vztek a strach, nebo jim dovolíme, aby nás obměkčily, a my se tak stali laskavějšími.
"Nedopusť, aby tě životní okolnosti zatvrdily," řekla jednou jedna moudrá stará žena autorce, která už je mimochodem také starou moudrou ženou, buddhistickou mniškou a učitelkou v klášteře pro Evropany v kanadské provincii. Najít na těžkých životních situacích to dobré a naučit se postavit strachu, nejistotě a smrti (sebe samých nebo svých okolností, svých snů a jistot), je nesmírně těžké. Byla jsem tedy velmi zvědavá, jakým způsobem se s tímto tématem vypořádala právě tato žena a jaké poselství v této knize přináší.Za všechno asi dobře charakterizuje CELOU knihu tato ukázka:
"Až příliš často komunikujeme jako plaší ptáci, kteří se neodvažují opustit hnízdo. Sedíme si ve svém hnízdečku, které už pořádně zasmrádá a svůj účel ztratilo již dávno. Nikdo nepřilétá, aby nás nakrmil. Nikdo nás nechrání a nezahřívá. A my přesto pořád doufáme, že ptačí máma přiletí.

Antimigrénový čaj

27. listopadu 2015 v 21:50 | Renata |  Tělo, zdraví a krása
Že na migrénu občas pomůže velmi silný majoránkový čaj, to už asi víte. Jsou však ještě dva další tipy, které můžete použít. Upozorňuji, že pomáhají pouze tehdy, když na vás migréna teprve sahá svým ostrým nebo tupým drápkem a zahryzává se vám do čela, zátylku nebo kamkoliv jí to zrovna dneska bude bavit.

Ideálním společníkem pro čajovou terapii je bohužel klid, ticho a něco mokrého či ledového na hlavu, ovšem když to stihnete včas, dá se to kombinovat i s běžným životem.
Prostě tenhle pokus zastavit běsnící živel uvnitř mozku je o štěstí.
Dva tipy na antimigrénové čaje:
Do silného čaje či kávy přisypte mletou skořici. Nemusíte šetřit.

Tajemná Mona Lisa - je v ní ukrytá moudrost ženy?

27. listopadu 2015 v 19:21 | Tomáš Vojta |  Témata pro duši
Co skrývá tato žena? Bylo tomu už dávno, když jsem se tváři v tvář setkal s Mona Lisou, opětovali jsme si vzájemné pohledy a obdarovali se tajuplným úsměvem. Dlouho jsem si pak na Louvre nevzpomněl, až letos po sedmi letech, kdy jsem navštívil Drážďany a setkal se zde s Rafaelovým známým dílem, Sixtinskou Madonou, a přitom i s jeho malířským kolegou Leonardem da Vincim.
A tak jsem si zadal za cíl prozkoumat toto dílo, ani ne jako odborník, ale očima nezávislého badatele, který hledá univerzální pravdy o světě.

Červený sametový dort

26. listopadu 2015 v 19:56 | Bára |  Sladké mlsání
Dort z kategorie těch, jež prostě vypadají famózně a chutnají ještě líp. Navíc jeho příprava je neobyčejná, leč, nakonec velmi jednoduchá. Red Velvet Cake.
Při jeho přípravě používáme červené barvivo a výborné dobroučké ingredience na náplň. Je to trochu kalorická bomba, ale to určitě nevadí.
Rudý samet je prostě rudý samet.

Potřebujeme:
250g mouky
1/2 lžičky soli
2 polévkove lžíce kakaového prášku prosít a smichat dohromady, prozatím tuto směs dáme stranou
250ml podmáslí
2 polévkové lžíce tekutého červeného potravinářského barviva smícháme dohromady v hrnečku.
1 lžička bílého octa
1 lžicka sody
113 g másla
300 g cukru
2 vejce
1 lžička vanilkové esence

Růženín - kámen lásky a hojnosti

26. listopadu 2015 v 19:20 | Renata
Růženín je forma křemene, říká se o něm, že je to kámen lásky, lidského tepla, kámen bohyně Venuše, univerzální léčivý kámen, který otevírá srdeční čakru a dává poznat nesobeckou lásku nebo lásku k umění.Může snad nějaký lepší kámen začít pokračování drahokamenného seriálu v roce 2013?
Barvou křehký jak slza
Růžením mívá často velmi křehkou barvu, růžovou, až průhlednou. Jeho temně zabarvené formy se většinou vyhlazují do koulí či jiných útvarů, aby lépe vynikla struktura křemene. Považuje se za snadno dostupný a jeho naleziště je v Jižní Africe, USA, v Brazílii nebo na Madagaskaru či Indii.
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.