Arnošt Goldflam: Tatínek není k zahození

15. listopadu 2015 v 19:08 | Renata |  AUDIOknihy


Tak si jako představte, že vám do bytu jen tak vpadne čert. Padají z něj chlupy, smrdí a kouká. Sežere vám chlebíčky, chleba, zákusky, vypije džus, čaj i limonádu, řekne, že zas příde a zmizí ve zdi.

Miluju Arnošta Goldflama! Jeho hlas, jeho humor, jeho pohádky, které pohladí a rozesmějí celou celičkou lidskou duši. Dětskou i dospělou! Máme teď Tatínka, co není zahození každý den před spaním a má důvodné podezření, že se to ještě hodně dlouho neomrzí.
Nádherné detaily ve větách, které jsou jen tak mimochodem, krásná "…a vůbec" nebo "….a tak" mám moc ráda, protože příběh přibližují nejen dětem.Magnesia Litera ve správných rukou.
Už by se skoro dalo pochybovat, jestli ony všechny ty literární ceny mají nějakého smyslu, ale možná to v roce 2005 bylo ještě v rámci starých dobrých časů nebo tak něco. Protože právě tehdy získal Arnošt Goldflam za svou knihu Tatínek není k zahození ocenění za Nejlepší knihu pro děti a mládež v roce 2005.
Nyní vychází i v mp3 formě na cédéčku.
To je neskutečný rozměr! Sám autor si namluvil své vlastní pohádky! Navíc tak geniálně, že vedle tohoto pána si může stoupnout snad sám veliký František Filipovský, nikdo jiný!
Cédéčko obsahuje zdánlivě pouze příběhů z knihy:
1. Tatínek a drak lidožrout
2. Tatínek a strašidelný dům
3. Tatínek a olympijské hry
4. Tatínek a čert
5. Tatínek a mimozemšťani

Přesto je to celkově skoro celá hodina poslouchání a věřte mi, že se napodruhé jen těžko dohodnete, co si jako dáte znova. Všechno. U nás teda vede čert, potom mimozemšťani a strašidelný dům.

Osobitý humor, občas vložené nespisovné a lidové názvy a vůbec… Prostě stará dobrá pohádková škola, kde je obrovským vtipem i jen jedno vhodně vsazené úplně obyčejné slovíčko. Nebo detail v celém příběhu, třeba způsob, jakým mimozemšťani jedí koláče, jak si tatínek k řešení případu uvaří kakao, načež vyjde z místnosti pobledlý, samozřejmost, s jakou jim je maminka nabízí - strašidelné mňoukání strašidelné kočky (a to teda fakt zní jako kočičí mrouskání, což teda není příjemný poslech).

A nebudu už prozrazovat dál, protože by to byl obrovský hřích. Snad jen jednu malou ukázku, při které plesá mé srdce zatížené na hezké hry se slovíčky:

"A koláče si ty osoby taky chválili, nějak tak jako: "Olalá" a "Ololoró!" Vyráželi obdivné: "Patata!" a "Avaláre". No byla velká spokojenost. A už jich tu bylo plno, pokyvovali hlavami, dá-li se to tak říct, házeli si do nich vrchem ty koláče a lili kávu a čaj a pupíkem chválili. Když už nic nezbylo, rozloučili se s tatínkem a maminkou a pravili…."
To nemá chybu, co říkáte??? Laughing
Chcete-li to slyšet jen tak... pak zvukovou ukázku najdete zde:

Vydal ACTUAL AVER CZ, a.s. (www.audioberg.com) ve spolupráci s Radioservis, a.s. www.radioservis-as.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.