LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.

Ed McBain: Brokovnice

15. listopadu 2015 v 19:12 | Renata |  AUDIOknihy
Tak na tohle jsem se těšila a možná to není nic k chlubení, ale se sedmiletým synem jsme si to užili. Pravda, je to krvák, ale… no ale jako sedmiletý kluk bych si to taky užila. Klasická stará detektivka, která vzbuzuje všechno, jen ne agresivitu. Chápete?
Úplně jsem zajela do starých dobrých časů, kdy ještě detektivka byla detektivkou a nikoliv akčním filmem.Kdy to všechno ještě mělo ten nádech dobrodružství, u kterého se příjemně bojíte. Žádné děsy, u nichž propadáte do zoufalství nad dnešním světem.
Možná je to tím, že od začátku víme, že je příběh vymyšlený, že je vymyšlený i ten legendární McBainům 87. okrsek. J
inak bych se asi opravdu bála.


Po stopách hezky pouze s policisty, přemýšlet s nimi, pátrat s nimi a hlavně - dopátrat se s nimi.
Tady je splněna ta linie postupného odhalování pravdy na výbornou
Pravda, dochází k tomu postupně a není to odhalení těsně na konci, což má taky něco do sebe. Ovšem když kousíčky zločinného puzzle do sebe začnou zapadat ještě o kousek dříve, a navíc velmi, ale opravdu velmi překvapivě, dostává příběh ještě větší říz.
Atmosféra rozhlasové hry je úžasná
Jako vždy, asi jsem zaujatá, ale miluju rozhlasové hry. Jejich atmosféru, pro kterou jsem ještě nenašla slova. Když se to povede, je to, jako když najdete příběhu domeček, ve kterém se smí v naprostém bezpečí odehrávat celý děj se vší jeho silou. A tady se pohybujeme právě po onom okrsku 87.
Není tu zvláštní akce, jsou tu jen skvělé dialogy a atmosféra denního chleba policistů. Do téměř hodiny poslechu se tu dostalo opravdu to nejlepší. Volba herců byla skvělá - a v mysli mi zůstane zvláštní vzrušující, až podlý hlas sekretářky Anne Gilroyové, kterou ztvárnila Martina Samková. Její hlas je opravdu mimořádný dar. Popravdě, v liščím tónu jejího hlasu jsem tušila nějakou zradu a souvislost se všemi těmi vraždami.
Jestli jsem se mýlila nebo ne, vám prozrazovat nebudu, protože bych zničila tu nádhernou pointu legendární detektivky.
Byla natočena v roce 1990 v Českém rozhlasu Plzeň a jmenovala se Modře vytetovaná dýka. Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2013, www.radioservis-as.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.