LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.

Jetel luční: BYLINKA jako stvořená pro ženy

10. listopadu 2015 v 0:25 | Renata |  Tělo, zdraví a krása
Jako léčivá bylina je tento český obyčejný luční jetel často zatracován či spíše, nedoceňován. Jenže ve skutečnosti je to rostlinka, která je doslova našlapána ženskými fytoestrogeny, které mírní potíže jak s premenstruačním syndromem, tak i s potížemi spojenými s přechodem nebo úpornými záněty pochvy.

V jeho fialových hlavičkách najdete především silice, isoflavony, glykosidy a třísloviny, jejichž chuť okusíte v čaji. Je to ta svíravá nepříjemná chuť podobná trpkosti silného černého nebo zeleného čaje. A samozřejmě ty fytoestrogeny a tak se jetel stává součástí i komerčních bylinných přípravků pro ženy v menopauze k mírnění návalů horka, pocení a stavy únavy. Jsou tam sice někde uvedeny hluboce pod sojou nebo jinými silnějšími rostlinnými hormony, ale rozhodně se vyplatí toto vědět.Jetel si můžete přidat do smoothie čerstvý... nebo si jím obohatit nějakou tu ženskou směs složenou z kontryhelu nebo meduňky, což velice mírní ženské potíže spojené s menstruací.
I na letní (i zimní) kašel
Jetel je úžasné antivirotikum a antibiotikum. Velmi silné, navíc usnadňuje vykašlávání a mírní horečku, dříve se používal i k léčbě tuberkulózy. Takže když vás v létě stihne nějaká ta nepříjemná viróza, je řešení nadosah.
Má ovšem i další účinky:
- působí fajn jako projímadlo, ale to si musíte udělat odvar nebo čaj velmi silný
- působí močopudně
- uklidňuje rozhárané nervy
- mužům pomáhá při počínajících problémech se zbytněním prostaty
- čistí a odlehčuje játra
- odvádí toxiny z těla
- pomáhá při dně a revmatismu
- hodí se i pro výplachy při úporných zánětech pochvy
- ulevuje také od katarů zažívacího traktu
- odvar působí skvěle na uhrovitou a zanícenou pleť
Věru sličná bylinka a kdo by to do ní řekl, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.