Pema Chödrön: Místa, která vás děsí

28. listopadu 2015 v 7:31 | Renata |  Knihy pro dospělé

Vždycky máte volbu, říká v předmluvě autorka Pema Chödrön, buď dopustíme, aby nás životní okolnosti zatvrdily, a my v sobě nechali narůstat vztek a strach, nebo jim dovolíme, aby nás obměkčily, a my se tak stali laskavějšími.
"Nedopusť, aby tě životní okolnosti zatvrdily," řekla jednou jedna moudrá stará žena autorce, která už je mimochodem také starou moudrou ženou, buddhistickou mniškou a učitelkou v klášteře pro Evropany v kanadské provincii. Najít na těžkých životních situacích to dobré a naučit se postavit strachu, nejistotě a smrti (sebe samých nebo svých okolností, svých snů a jistot), je nesmírně těžké. Byla jsem tedy velmi zvědavá, jakým způsobem se s tímto tématem vypořádala právě tato žena a jaké poselství v této knize přináší.Za všechno asi dobře charakterizuje CELOU knihu tato ukázka:
"Až příliš často komunikujeme jako plaší ptáci, kteří se neodvažují opustit hnízdo. Sedíme si ve svém hnízdečku, které už pořádně zasmrádá a svůj účel ztratilo již dávno. Nikdo nepřilétá, aby nás nakrmil. Nikdo nás nechrání a nezahřívá. A my přesto pořád doufáme, že ptačí máma přiletí.


Mohli bychom sami sobě prokázat nejvyšší dobrodiní a konečně ono hnízdo opustit. Je jasné, že to vyžaduje odvahu. Rovněž je zřejmé, že můžeme použít určité nápomocné rady. Nemusíme věřit tomu, že se kdy budeme cvičit v tom, být bojovníkem. Můžeme si však položit otázku: "Dám přednost tomu, vyrůst a vztahovat se k životu přímo, nebo si zvolím to, že budu žít a zemřu ve strachu?""


Žít přítomný okamžik a plně si přiznat to, co cítím
Z této knihy snadno pochopíte základní princip. Člověk má mnoho mechanismů, mimochodem naprosto přirozených, kterými se uzavírá před nepřízní okolního světa. Čím víc takových zavřených cest, tím větší tma a strach uvnitř nás vzniká. Nenajdete tady nic méně než knihu plnou laskavých slov, buddhistických myšlenek, vlastních příběhů a zážitků či zkušeností těch, kteří prošli životem Pemy Chödrön, kdy v jemné mírné pavučině najdete spoustu cenných rad. Faktem je, že strachu se ubráníme pouze tehdy, když si ho přiznáme a chytíme ho za rohy a pořádně s ním zatřeseme. A teprve potom s ním můžeme začít nějak účinně pracovat.


Velkou část knihy věnuje autorka právě umění setrvat v přítomnosti, umět si vychutnat drobnosti života a oprostit se od stresu, který ona sama považuje často za ZLOZVYK.

Jsme stresováni často i tehdy, když nemusíme!

Všechno z této knihy zapomenu, ale tohle ne…
Je naprosto možné, že všechno z této knihy za čas zapomenu, ale tohle pro mne byla revoluční myšlenka, protože ona má pravdu! Zkuste mýt nádobí bez toho, aniž byste měli myšlenky v minulosti nebo budoucnosti či kdekoliv jinde, jen ne v tom dřezu. Vraťte myšlenky do dřezu a myjte nádobí tak, jako byste měli třeba hodinu času na celou tu činnost. Rázem bude celý život vypadat jinak! Celý pohled na život.
Věřím, že každý čtenář si z této knihy vytáhne právě ten kousek, který ho osloví. Který osloví tu temnou část jeho duše, tu bolest, která je způsobena tím, že jsme nevylétli z toho našeho hnízda. Je to velmi podnětné čtení, ovšem vyžaduje klid a čas. Buddhismus je tu psán s láskou od mnišky, nečekejte tedy nějaké populárně naučné hurá akce. Vše je klidné a prostoupené kouřem z vonných tyčinek v buddhistickém chrámu.

Takže si rozsviťte jen malou lampičku, uvařte si čaj a sedněte si k těm Místům, která vás děsí.


O autorce:
Pema Chödrön je buddhistická mniška a jedna z předních žákyní Chögyama Trungpy Rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. Po studiu na vysoké škole pracovala jako učitelka v Novém Mexiku a Kalifornii. V té době se seznámila s buddhismem. Má dvě děti a tři vnoučata.
V pětatřiceti letech potkala při cestě do francouzských Alp lámu Chime Rinpočeho, u kterého pak po několik let studovala. V roce 1974 se stala novickou a o sedm let později byla na žádost 16. karmapy Rangdžunga Rigpäy Dordžeho jako první Američanka v historii vysvěcena na buddhistickou mnišku. Dnes působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Snaží se o další rozšíření řádové tradice v Severní Americe a pokračuje v sdílení myšlenek a učení buddhismu všech škol.
Kromě řádového života a předávání buddhistického učení se Pema Chödrön věnuje také psaní. Z mnoha duchovních knih, které napsala, vyšly zatím česky tituly Začni tam, kde jsi, Když ztrácíme půdu pod nohama a Jak meditovat.
Více o aktivitách Pemy Chödrön se dozvíte na stránkách pemachodronfoundation.org.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.