Povídky Šimek a Grossman: Nejen čekání na cikána Masaroviče

23. listopadu 2015 v 14:51 | Renata |  AUDIOknihy
Nejen čekání na cikána Masaroviče.
Aneb Šimek a Grossman a Jak jsem se stal učitelem.

Kdo zná tyhle povídky, jež nejenže nestárnou, ale s věkem zrají jako víno a s každou větou musíte obdivovat mimořádný literární talent a lásku k jazyku českému, kterou oba autoři oplývali. Audiotéka vydává jejich soubory povídek a bez nadsázky se dá říci, že je to skvost.

Miloslav Šimek skvěle namluvil tyto povídky při živém představení a jeho nezaměnitelný přednes je něčím, co dokáže pohladit duši dětí i dospělých.

Povídky vyzkoušeny na dětech. Berou je taky. Víc než Šmoulové….
Ostatně, kdo by odolal Jak jsem se stal učitelem?

"Je to trapný omyl, pane řediteli," bránil jsem se, "jsem nový učitel Vaník a šly mi pozdě hodiny." "Á, čekal jsem vás," řekl s ulehčením ředitel, "pojďte, kolego, 7. B na vás již čeká. Ale pozor, není to nejlepší třída." "Nevadí," řekl jsem, "zvládnu je, ale bylo by tam alespoň pro začátek několik dobrých žáku?" Ředitel váhal. "Aspoň jeden," smlouval jsem. "Snad... cikán Masarovič..." pohnuly se ředitelovy rty. Šel jsem do třídy jako v mrákotách. "Masarovič, Masarovič, " opakoval jsem si, "to jméno nesmím zapomenout."


Ze 7. B se ozýval strašlivý řev. Asi se na mne teší, usoudil jsem a otevřel dveře. Prudký úder namočené houby mě na chviličku zbavil rovnováhy. Ale jak říkám, jen na chviličku. Snažil jsem se nevšímat si deště cviček, které na mne dopadaly se železnou pravidelností. "To znám, také jsme to dělávali," řekl jsem s humorem. Někdo mi podrazil nohy. Třída se smála. Nejprve jsem čekal, že mě Masarovič zvedne, ale po pěti minutách marné naděje jsem se rozhodl, že vstanu sám. Nešlo to tak lehce, protože mi dva žáci seděli na prsou. Ale setřásl jsem je a prohodil jakoby nic: "To znám, také jsme to dělávali." Vtom mě pinknul do hlavy globus. Zamáčkl jsem bouli a pravil: "To znám, začneme zeměpisem." Třída zarvala: "Také jsme to dělávali!" "Tak dost!", okřikl jsem ty štěbetálky. "Nebo se strýček rozzlobí!" Třída se začala cynicky smát a kdosi na mne plivl. To mě urazilo a vytáhl jsem lískovku. V tu ránu se nad hlavami žáku objevily hole. Cítil jsem, že je zle. Situaci mohl zachránit jedině Masarovič. "Ještě jsem nezapsal do třídní knihy," koktal jsem, "kdo chybí?" "Masarovič," zahučelo třídou. Pokoušely se o mne mdloby. "Jsou zde ještě nějací cikáni?" vyzvídal jsem v naději. "Nejsou, učiteli," neslo se učebnou a do tabule se zabodl nuž na tři prsty hluboko."
Ve čtvrté edici, ve čtvrtém povídání, je několik povídek, kde se dozvídáme něco o vánoční atmosféře, o prvním obleku, o chemikáři, jež vypil kyselinu sírovou nebo o první mejdanu, na němž se hlavní hrdina dožadoval kefíru. Jiskrný smysl pro humor, se kterým se dnes už málokterý autor může srovnávat, je něčím, co nám tu po dvojici Šimek-Grossman zůstalo a zůstalo, troufám si říci, nesmrtelné.
A audioverzi jde o dvojnásobnou potěchu ještě z báječného hlasu Miloslava Šimka. Tohle najít pod stromečkem, dokreslilo by mi to nádhernou vánoční atmosféru.
Tak třeba jako dobrý tip!

Tak úžasná hra s češtinou!
Kdo má rád jazyk český a miluje tu potěchu na duši, kterou způsobí autoři, kteří milují též.... ach. Co k tomu říct? Snad jen, že takový um a takový talent už se asi nenarodí. Každé slovo, každá věta, je malý šperk, který má potenciál stát se celonárodně hláškou, společensky sdílenou vzpomínkou na klenot české literání i divadelní scény.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.