ROZHOVOR: Josef Jonáš: Nebraňme tělu, aby se uzdravilo samo.

15. listopadu 2015 v 21:55 | Renata |  Osobnosti

Společně s Jiřím Kuchařem napsal pro tuto dobu velmi atraktivní knihu: Svět přírodních antibiotik aneb Tajné zbraně rostlin. Kniha je velmi zasvěceným povídáním lékaře na téma synteticky vyráběných antibiotik, jejich působení na lidský organismus a zároveň souhrnem 88 nejlepších rostlin a přírodních prostředků, které mohou v boji nejen s viry a bakteriemi, výrazně ulehčit.
…………………………………
V knize se dotýkáte mnoha palčivých témat. Nejvíce mne zaujalo koloidní stříbro, kterému byla vědecky prokázána schopnost posilovat působení i dnes již málo účinným antibiotikům? Přesto se zdá, že to není pro farmacii cesta. Co je na koloidním stříbru tím opravdu zdravotním rizikem, díky kterému se k němu staví lékaři v lepším případě neutrálně? (pozn.: v ČR je koloidní stříbro povoleno pouze pro zevní aplikaci a zároveň se nedoporučuje jeho dlouhodobé používání).Věci kolem přírodních látek fungují jinak než lidská logika. Úředníkům nestačí, že stříbro se užívá k léčení několik tisíc let, vlastě tak dlouho, jak známe medicínu starověké Číny. Jeho neškodnost by se musela dokázat, to by trvalo řadu let a stálo mnoho miliónů. A také by to musela povolit etická komise. To nikdo neudělá. Jakákoliv škodlivost stříbra nebyla nikdy prokázána, ale co kdyby…


Kniha rozhodně donutí k zamyšlení. Svět mikroorganismů je tak silný a životaschopný, že je celkem zázrak, že nás ještě žádný vir či bakterie kompletně nevyhladila. Člověk získává pokoru k životu a obdiv k lidskému tělu a souhrnu všech těch v symbióze žijících bakterií v našich tělech. Potom se třeba už jen očkování zdá jako silný zásah do křehké rovnováhy lidského zdraví. Není celkově podlomené zdraví civilizovaného lidstva také výsledkem této přehnané snahy se bránit očkováním?
V novodobé historii mikroby zlikvidovaly až 10% obyvatelstva zeměkoule. Ti, kteří přežili, měli další potomstvo. Očkování je složitý problém. Mluví se o něm, ale mělo by se mluvit zejména o složení vakcín a stavu imunity obyvatelstva. Princip očkování je dobrý, jenže současná technika očkování velmi zásadně zhoršuje zdravotní i mentální emocionální stav lidí.

A co třeba množství nemocí, kdy se vlastně tělo obrací samo proti sobě? Od atopický ekzém, celiake nebo i rakovina, nejrůznější formy alergie na běžné součásti našich životů, pyl, prach… Kde je příčina, že se lidské zdraví takto nesmyslně a nelogicky podlamuje?

Očkování je jednou z důležitých příčin vzestupu mnoha nemocí. Stav stravování, informační smog, ztráta vyšších hodnost společnosti, následná emocionální traumata a další věci.

Zaujala mne informace, že syntetická antibiotika míří velice "přímo" a to je jejich nevýhoda. Přírodní formy antibiotik mají více spolupracujících látek a mají tak větší šance na úspěch i méně nevýhod pro náš organismus. Jsou prostě přirozenější. Nebylo by možné přidávat i do syntetických antibiotik látky podobné těm přírodním, aby se chemické léky co nejvíce podobaly těm přírodním?
Základem antibiotik jsou přírodní produkty plísní, které byly chemicky napodobeny. Další jsou již chemickými procesy odvozovány. Problémem tak není samotná "látka", ale "zblbnutí" lidstva, které způsobila. Lidstvo nabylo dojmu, že je již pánem i nad světem mikroorganismů.

Málo lékařů řeší citlivou otázku užívání antibiotik a jiných léků, na tohle se vás lékař v ordinaci téměř nezeptá, a ještě méně možné následky užívání antibiotik a chemie v jídle. Není naše chemií prošpikovaná strava také faktorem, který zvýrazňuje celou destrukci účinnosti antibiotik?
Antibiotika se k nám dostávají ze zvířat, rostlin, vody a samozřejmě i z léků. Problémem je genové přizpůsobení mikroorganismů. Lidstvo se bojí návratu starých časů, kdy se masově umíralo na infekce.

Co můžu sama pro sebe udělat, abych co nejvíce své tělo posílila?
Není důvod posilovat tělo, to je silné dost. Jen mu nebraňme, aby plně rozvinulo své schopnosti.

Které z těch všech zmiňovaných antibiotik či antivirotik máte sám nejraději, na Vás samotného nejlépe působí?
Nemám oblíbence mezi léčivými rostlinami. Člověk toho do vínku moc nedostal, ale má mozek. Ten je naší největší "zbraní". Musí přemýšlet, jak přírodu použít ve svůj prospěch.

Takže ve zkratce, pokud moje šestileté dítě přepadne viróza, horečka, lehká rýma, udělám nejlépe, když použiju přírodní lékárnu a třeba silný bezový čaj?
Nemusíte použít nic. Stejně vám to nebude nic platné. Musíte počkat, až zafunguje imunita. Nemocný se nemusí vždy léčit, někdy se musí o něj jen pečovat. Lidstvo je posedlé hrůzou, byť jen z malého tělesného dyskomfortu.

Kniha je naprosto precizní, je v ní obrovské množství zdrojů, odkazů na výzkumy a knihy vašich kolegů. Spolupracoval jste i se zahraničními odborníky. Bylo v těch zahraničních zdrojích něco, nad čím jste velice pokýval hlavou a co Vás udivilo?
Lidé znají mnoho věcí, které by mohly pozitivně změnit svět. Masáž a manipulace s lidmi však pohled na život zcela zkresluje. Například možností využití přírodních prostředků jsme proti přesile bezmocní.

Třeba mořské řasy, obsahující speciální látky, které mimo jiné dokáží zabránit bakteriím vyvinout si rezistenci? Toto je opravdu velká naděje do budoucna. V knize je množství zajímavých informací pro laickou veřejnost, mne napadá, máte nějaké ohlasy z odborných kruhů na tuto publikaci?
Je mnoho nadějí pro lidstvo, ale uplatní se jen to, co přinese peníze. To je jediné kritérium. Zdraví zajímá jen nemocné, jinak nikoho.

Jaký je přístup k antibiotikům třeba u nás v České republice a v zahraničí? Jsou třeba státy, kde s tímto problémem nadužívání antibiotik již opravdu něco dělají?
Jsme na tom relativně dobře. Ve většině civilizovaných zemí se např. s antibiotiky nakládá daleko hůře. Česká republika není tím špatným příkladem pro svět.

Mají podle Vás bylinky a přírodní prostředky šanci se opět vrátit na výsluní a léčit lidská těla nebo budou stále schovávána a haněna jako "šarlatánství"?
Šanci v této historické podobě nemají, mohou být však zdrojem a inspirací k překvapivým objevům. Mnohé již známe, ale nemáme šanci své znalosti uplatnit a sdělit lidstvu. Je to v zajetí byrokracie a mocenských zájmů.

Tak a řekněme, že jsme se tomu nevyhnuli, bylo to nutné a právě jsme po léčbě antibiotiky. Jak nejlépe minimalizovat škody na svém organismu a dát ho opět do rovnováhy. Předpokládám, že jenom o laktobacilech to nebude…
O laktobacilech to opravdu není. Jako všechno na světě, i organismus potřebuje údržbu. Říkáme tomu detoxikace. Pomoc organismu, aby se uměl zbavovat toxinů. Organismus je k tomu skvěle vybaven.

Chystáte s kolegou, Jiřím Kuchařem, nějaké další téma, které zpracujete knižně?
Právě dokončujeme knihu "Strava, váš osud" a na stole jsou připravené materiály o významu poruch střevního prostředí na lidský život.
Děkuji za rozhovor
Renata Petříčková
Knihu Svět přírodních antibiotik vydalo nakladatelství Eminent.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.