LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.

VÝKLADOVÝ DEN S Osho Zen tarotem

14. listopadu 2015 v 7:59 | Renata |  Výklady pro vás a výkladové dny
Dnes si zahrajeme Osho Zen Tarot. Transcendentální zenovou hru. Výklady zenovými kartami někdo považuje za příliš složité, jiný je nadřazuje klasickému tarotu. Pravdou je, že řeč Osho tarotu je prostě jiná. Zenové učení trvá na tom, že každý z nás je schopen dojít osvícení, všichni jsem si rovni a velmi tolerantní a nesmírně hluboké jsou i tyto karty.
Dnes se v diskuzi pod tímto článkem můžete ptát a můžeme si o těchto kartách povídat.

Možná je znáte. Nakladatelství Synergie je před časem vydalo již podruhé a velmi oblíbené jsou tyto karty v on-line výkladech na některých stránkách. Tam jsem zenové karty také potkala poprvé, takže ačkoliv mi jejich významy ani obrázky nejsou neznámé, přece jen je to jiný pocit, držet je fyzicky v ruce.


A s obrovskou pokorou a něhou je vůbec poprvé vyložit.
Nejsem zrovna z těch, koho by po umělecké stránce nějak oslovilo výtvarné zpracování, není to úplně můj styl, na můj vkus příliš strohé a někdy až nepříjemně působící. Na druhou stranu je to možná záměr, který má rozjitřit naše vědomí a nutit hledat vlastní významy a obrazy ZA těmito obrázky.
Žádné pohodlí rovnou naservírovaného výjevu romantického nebo naprosto trefně ztvárněného významu.
Karty ilustrovala Ma Deva Padma (Susan Morgan) a ta se narodila v lednu 1947. V roce 1975 se vydala do Indie a stala se žákyní osvíceného mistra Osha. Pod jeho vedením zjistila, že její meditací je tvořivost a rozhodla se jí popustit uzdu. Její obrázky se posléze dostaly do časopisů a knih po celém světě. Považuje tyto obrázky z Osho Zen Tarotu za dar z lásky a nesmírně jí těšilo dotknout se samotné jeho moudrosti.
Když je tvořila pod vedením samotného mistra, je jasné, že před sebou máme ztělesnění toho, co Osho do svého tarotu chtěl vložit.
Je to tarot trochu jiný.
V Osho zen je něco jiného...
" V tradičním tarotu byla tato cesta sebeobjevování chápána jak spirála, každé Dokončení vedlo k úplně nové úrovni na cestě, k novému začátku s novým vstupem Blázna. Do této sady karet však byla přidána karta Mistr. Tato karta nám umožňuje dostat se za spirálu, vyskočit ven z kola smrti a znovuzrození. Karta Mistra symbolizuje konečné přesažení cesty samé, přesažení, kterého je možné dosáhnout pouze tehdy, když se v osvícení rozpustí oddělené individuální ego."
A proto tato sada obsahuje 79 karet, tedy o jednu víc, než klasický tarot.
Pro mne je Osho tarot trochu hůře uchopitelný, ale má své kouzlo, na jehož objevování ale musíte mít patřičnou náladu a rozpoložení.
Malá arkána je rozdělena na Mraky, Vodu, Oheň a Hmotu a významově je asi nejlepší nenechat se na chvíli ovlivňovat klasickým tarotem a plně se ponořit do vnímání Osha. Někde jsou karty hlubší, jinde je vypíchnutý jen jeden význam. Komu však tyto karty sednou, zažije s nimi opravdu nadpozemský zážitek.
Zkusme si tedy dnes spolu zabrousit do jeho moudrosti a uvidíme, co z toho vzejde.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2013, www.synergiepublishing.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.