LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.
Osobní výklady už zase frčí, tak směle objednávejte!

AUDIOKNIHA: Christopher Paolini: Eragon

5. prosince 2015 v 19:36 | Renata |  AUDIOknihy
Chudý farmářský chlapec Eragon najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě Safira… tak začíná anotace na dvojcédéčku Eragon. I když fantasy nemusím a od tištěného Eragona jsem utekla, hlas Martina Stránského mě přesvědčil, abych u audioknihy zůstala. Nelitovala jsem.
A abych nebyla tak nespravedlivá, hodně mě zaujalo filmové zpracování. I když to bylo možná jen proto, že si to děti pouštěly několikrát po sobě. Příjemný tlumený dabing a neméně příjemná hudba byla tehdy doslova balzámem na nervy od všech těch uřvaných a uječených pohádek. Musela jsem ocenit vizuální podobu Safiry a doslova jsem se do ní zamilovala.

Tady, s hlasem Martina Stránského, je i Safira opět excelentní, její moudrost i rozvaha, stejně jako Eragonovo myšlení. Možná mi po čase z tohoto příběhu nezůstane v hlavě vůbec nic, ale tyhle dva pocity se mi otiskly do jakési emoční paměti navždy. Navždy bude mít příběh Eragon tuhle zvláštní příchuť, která je lákavá až k zbláznění.
Cédéčko má necelých 19 hodin a věřte mi, že to bude příjemně strávený čas
Pokud knihu neznáte, je to dobrý způsob, jak ji poznat. Ve filmu zdaleka nebylo všechno a u některých scén je mi to až líto - ale přece jen, vejít se tam všechno prostě nemohlo. Kočkodlak - malý detail mě vytrhl z příjemné posluchačské letargie, aby mě tam zase uvrhovaly romantické chvíle Eragona s jeho milovanou elfkou..? jak vznikala jejich vzájemná láska, jak on hledal její zranění v duši spící krásky?
"Elfové, kouzelné bytosti - liší se od lidí jako draci od zvířat."

Když uvážíme, že dílo psal patnáctiletý chlapec, nemůžete proti tomuto dílu říci vůbec nic.

Christopher Paolini (Kalifornie, USA, 1983) napsal první díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců už ve svých 15 letech. I jeho Eragonovi je na začátku příběhu 15 let. Trvalo celkem rok, než dal Eragona dohromady, a další rok, než byl vydán. Kniha a posléze celá tetralogie nadchla miliony čtenářů po celém světě.

- Při psaní svých knih rád poslouchal vážnou hudbu (Wagnera a Beethovena)
- Miloval fantasy už jako malý kluk, knihy s touto tématikou si půjčoval v knihovně
- Čarodějnice Angela je inspirována jeho vlastní sestrou, ostatní postavy si vymyslel
- Nejprve kniha vyšla v rodinném nakladatelství jeho rodičů… až poté u velkých nakladatelství, kde získala světový úspěch

Martin Stránský (Jihlava, 1970) je herec, známý také z televizních seriálů, a v poslední době se nedá "přeslechnout" coby dabér, nadaboval desítky rolí. Jeho hlas se vryl do paměti především díky seriálu Dr. House - za dabování svérázného doktora dostal v roce 2011 dvě ocenění, dvě Ceny Františka Filipovského, jednu od odborné poroty a druhou od diváků. Jako herec je vidět například ve filmu Habermannův mlýn, Peklo s princeznou, v seriálech Kriminálka Anděl nebo Expozitura a zahrál si také miniroličku v seriálu Ulice.

Vydalo nakladatelství Fragment, 2012, www.fragment.cz
Foto: Renata Petříčková, Fragment a www.wikipedie.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.