Lunární kalendář Krásné paní pro rok 2016

2. prosince 2015 v 8:22 | Renata |  Knihy pro dospělé
Máte rádi doslova hebké a hřejivé probírání se dny budoucími, jarem, lépe, podzimním barevným listím, čekáním na advent a vždy vás měkce naladí rady našich babiček? Prastaré pohled do lunárních kalendářů a kalendář, kde je snad nejvíc informací o lunárních fázích i zdraví je něčím, co přináší nostalgii do každého dne, pokoru k našim předkům a třeba i každodenní vzpomínku na babičky, dědečky a moudré osoby, které už z našich životů odešly…

Je na světě už dvacet let
Vůbec se nedivím tomu, že paní Kanyzová v kalendáři s troškou pýchy a s troškou údivu píše o tom, že její Krásná paní je na světě už dvacet let. Dvacet let, každý rok, vytvářela tento kalendář a jeho setrvávající obliba je důkazem, že jde o něco, co si v srdcích čtenářů našlo své každoroční místo. I já jsem několik let po sobě hledala s koncem roku v papírnictví vždy jeden konkrétní lunární kalendář, protože to je něco, co vám návykově přiroste k srdci.


Průvodce měsíčními fázemi a to jak obecně, tak pak rozepsáno pěkně po týdnech - to jsem využila asi nejvíc. Drobné rady pro každý den, varování a snad i tipy pro nějaké to rozmazlování. Vlasů, nehtů, rukou, těla, koupelí nebo jen očistným půstem nebo odlehčovacím dnem. Vždyť za normálních okolností ve spěchu všedních dnů bych na něco takového dočista zapomínala! Krásná paní mi to denně hezky připomene!
Ale to není zdaleka všechno - kalendář je jedna informační bomba
Najdete tu jmenný kalendář, a to i s neobvyklými jmény, přesné časy východu a západu Slunce i Měsíce, dny a časy vstupu planet do jednotlivých znamení a nově si všímám i čínské medicíny, informací o půstech, o bodech, o orgánových hodinách. To vše pak rozebírá autorka ještě ve dvou příručkách ke kalendáři vložených. Jedna je vyloženě o masážích a druhá je klasická kroužkovaná knížka s překrásnými radami našich babiček, povídání o přírodě ten který měsíc, o obloze, lidové tradice, Měsíc zahradníkem, Sběr léčivých rostlin, zabrousíme i ke včeličkám, k hospodářskému zvířectvu a co mě vyloudilo úsměv na tváři nejvíc, jsou rady našich babiček do manželství nebo květomluva. A to se Vám, paní Žofie, velice povedlo. Kolik toho už dnešní ženy zapomněly!

"Nebuďte manželovou rohožkou. Mnohá manželka z lásky k manželovi se položí před práh jako rohožka a pak se diví, když si o ni utře nohy."

"Dobrá hospodyně nenosí na trh všechna vejce v jednom košíku. Svá tajemství hezky pomaloučku, po částech svému muži odkrývá, aby byla tajemná a muž mohl stále něco nového objevovat."
Chcete udělat někomu radost? Někomu, kdo má rád tuhle starobylou něhu a potěšení ze života? Pak je tento kalendář tím pravým.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.