ROZHOVOR: MUDr. Jan Hnízdil vydává svou knihu také na Slovensku.

17. prosince 2015 v 15:25 | Renata |  Osobnosti
Nabízím Vám dnes nejen tento oficiálně vytvořený rozhovor s MUDr. Janem Hnízdilem, ale také kousek své "předmluvové radosti" a malý příslib naprosto cíleně mířeného rozhovoru s lékařem, který neléčí, ale uzdravuje.
Tak jdeme na to hezky popořadě...

Léčí svým celostním přístupem k pacientovi. Zdraví netvoří jen tělo, ale především duše, styl života a to, jakým způsobem sami se sebou zacházíme. Když ale necháme vzletných slov, můžeme MUDr. Jana Hnízdila charakterizovat jako člověka, který se svým MUDr. titulem nepřišel o zdravý selský rozum, logické uvažování a notnou dávku intuice. Dokonalá kombinace. Před časem jeho kniha Ako sa nestať pacientom, vyšla také na Slovensku.


Jak k tomu vůbec došlo, pane doktore, bylo to jistě příjemné překvapení a počin, když se Vaše kniha dostane i za hranice malé české kotliny?
Moje dvě předchozí knížky,"Mým marodům" (2010) a "Zaříkávač nemocí" (2014), vyvolaly mimořádný zájem. Dostal jsem záplavu dotazů, zda neuvažuji o jejich vydání v cizím jazyce. Rozhodl jsem se proto z obou knih vytvořit mutaci pro zahraniční čtenáře. Odstranil jsem z nich texty osobní, politické, neaktuální a srozumitelné jen pro českého čtenáře. Ponechal obecné, nadčasové, přidal několik dosud nepublikovaných. Slovenskou verzi jsem nazval Ako sa nestať pacientom a jejím mottem je věta: "Kniha, v ktorej nie je nič, čo by ste už nevedeli.".

Spolupracoval jste nějak s překladatelem? Přece jen, když text dostane jiný jazyk, tak se lehce změní i jeho… hm,… jak to vyjádřit… vyzařování?
Slovensko pro mne není zahraničí. Jezdím tam moc rád, mám tam spoustu kamarádů, domů se vracívám se spoustou zážitků a batohem plným žinčici, bryndzy, oštiepku a parenice. S překladem knížky nebyl problém. S překladatelkou Silvií Vnenkovou jsme na dálku řešili jen drobnosti. Chvíli jsme si lámali hlavu s překladem české básničky Polámal se mraveneček, která je součástí příběhu nemocné Aničky. Nakonec jsme ji nechali v češtině.

Máte už nějaké ohlasy od slovenských pacientů, kteří se chtějí nikoliv léčit, ale uzdravovat?
Pacienti ze Slovenska za mnou přijížděli už dřív. Po vydání knížky je jich řádově víc. Žasnu, že jim stojí za to, jet takovou dálku. Nejsem ničím výjimečný, nemám žádné nadpřirozené schopnosti, nic úžasného nebo nového jsem neobjevil. Jen pacientovi vysvětluji, jakou informaci mu tělo nemocí sděluje, kde dělá v životě chybu. Napravit ji ale musí sám. Největší odměnou pro mne je, když mi pacient po hodinové konzultaci řekne: "Pane doktore, to jsem k Vám ani nemusel jezdit. Já to vlastně věděl, jen jsem nevěděl, že to vím".Jaká je vůbec situace na Slovensku ohledně vývoje psychosomatiky? Mají o ni lidi zájem, nebo je to tak pole neorané?
Podle zájmu pacientů i médií soudím, že je dost neorané. Snad knížka trochu přispěje ke zúrodnění. Ze Slovenska mám spoustu pozvání, jen jim kvůli náporu pacientů v ordinaci nemohu všem vyhovět. Když už se vydám na cestu, snažím se ji spojit s více akcemi. Dvacátého ledna mám autogramiádu v bratislavském knihkupectví Martinius, druhý den rozhovor do Slobodného vysielače a podvečer besedu v Bratislavě. Devátého dubna vystoupím na festivalu Svět ženy v Bratislavě, při té příležitosti bych se měl objevit v televizi. Na Slovensku vyšlo i pár mých rozhovorů. Letos například v časopise InVitro nebo v časopise Zem a Vek. Spolupráce se žurnalisty byla v obou případech skvělá. Ohlasy příznivé. Jediným problémem je, že každé vystoupení v médiích zvedne vlnu pacientů, před kterou není úniku. Besedy proto začínám slovy: "Nejsem tady proto, abych Vás pozval do svojí ordinace, ale proto, abych Vám vysvětlil Vaši nemoc. Když máte nějaké zdravotní potíže, zastavte se a zamyslete, co Vám jimi chce tělo říci. Pokud to uděláte včas, uzdravíte se sami, bez léků, bez lékařů i beze mne.".


Kniha, která léčí. Ono kolikrát stačí si přečíst Vaši knihu, aby si člověk udělal ten svůj rozbor sám.
Aby přišel na to, proč je nemocný.
Protože ono je to nakonec tak jednoduché a hlavně LOGICKÉ.
Foto: MUDr. Jan Hnízdil, archiv


A potud tedy rozhovor, který můžete potkat i na jiných webech k této knize. Teď za sebou zavřeme na chvíli vrátka a zůstaneme jen tady, ve vánoční Čajovně U modré kočky.
K této knize jsem ráda dělala tento rozhovor i z jednoho osobního důvodu. Potěšilo mě, že jsem měla tu čest k ní napsat předmluvu.


šup!


... faktem je, že věnovat se psané slovenštině, to je věru činnost na dlouhé zimní večery.
A čest také webu www.vaseliteratura.cz, který za to všechno vlastně nevědomky může.

A mne to také inspirovalo nejen k tomuto rozhovoru, ale i k tomu, který se chystám udělat osobně s panem doktorem v únoru příštího roku.
Zacílím ho celý na ženy.
Od té doby čas od času chodím a píšu si otázky, které mne napadají samozřejmě tak, jak to tak chodí, v situacích, ve kterých u sebe nemáte tužku a papír. Ve chvílích, kdy člověk usíná a je mu líno vstávat. Síla otázek ovšem přemůže mou spavou lenost a jdu...
Poznámek bude do února dost.
Pestrost rozhovoru velká.

Bude to speciálně pro vás, protože ať jsem o panu doktorovi našla kdeco, vyloženě tématům týkajících se něžnější polovině lidstva, se věnoval pramálo. Nebudou ochuzeni ani čtenářky Popelek a jiných periodik i médií.
O všech zveřejněných textech sem pak dám vědět.
A také Vám dám prostor k inspirativním otázkám!
Ale to až v novém roce...

A do nového roku si popřejeme pod tímto článkem stylově to, abychom si uměly udržet zdravý rozum a zdraví!
Renča
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. prosince 2015 v 21:06 | Reagovat

Tento doktor je pro mě velkým vzorem :) Bohužel od něj nemám žádnou knihu, zatím mám jenom načteno kvanta článků na internetu... Tak snad pod stromečkem tu knihu najdu :)

2 umodrekocky umodrekocky | 17. prosince 2015 v 22:20 | Reagovat

Stojí opravdu za to - i když pan doktor má rozhodně pravdu v tom, že na tom, co píše není nic zvláštního. Není. Jen jsme to zapomněli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.