JEDEN den svobodně: Prožijte okamžik

26. ledna 2016 v 5:20 | Renata |  Témata pro duši

Nehodnotit druhého znamená vzdát se své vlastní důležitosti, své nepostradatelnosti, své nadvlády nad ostatními, svého ega… Zkuste lidi jen pozorovat. Na jeden den odložte své ego, své soudy a svého přísného vnitřního soudce nechte toho dne doma v koupelně.
Jeden den ať tenhle soudce dělá, co chce
Třeba ho posaďte do horké vany plné voňavé pěny, ať si užívá. Nebo, když ho nemáte rádi, posaďte ho na záchod s tím, že dnes ráno jistě vypil na osm hrušek kefír. A to fakt s vámi dneska nikam nemůže.
Prostě se toho svýho Ega zbavte. Udělejte mu doma dobře nebo špatně, podle toho, jaký k němu máte vztah. Zajímalo by mě, jak si ho představujete, jak tam sedí v tý vaně nebo na záchodě. Laughing
To moje Ego je teda takový kysele se tvářící, vypadá jak starší pán, kterýmu právě ve slevě ukradli poslední kuře… nebo tak nějak. Tak ho tam nechte a nechte ho snít o blbostech. Teď je čas na vás samotné.


Jděte ven mezi lidi úplně volní. Bez toho kamene ve formě neustálého přemítání - tohle je dobře, tohle je špatně, ten blbě vypadá, ten má blbý vlasy, bóže, tenhle se zase vyspal, je protivnej jak vosina víte kde… Ne… Běžte a pozorujte lidi kolem sebe a nehodnoťte je. Pokud vám na mysl vejde nějaký soud, propusťte ho dál… nevěnujte mu vědomou pozornost.
Už jen tohle se naučit, je obrovské, obrovské osvobození!!!!
Buďte jen duše, nikoliv tělo… představujte si sami sebe jako nějakého průvodce, nestranného pozorovatele. Znáte nejrůznější hudební klipy, o velkých láskách, o velkých trápeních? Upoutávky na filmy? Reklamy? A občas je tam role, nejčastěji zpěváka, zpěvačky, průvodce, kteří jsou jen nezúčastněnými pozorovateli… pravda, svou písní či komentářem možná hodnotí, možná jen komentují… záleží na konkrétním případu, ale já chci, aby vy jste v tu chvíli byli právě takovým člověkem, jež tou scenérií pouze prochází. Stane se totiž něco velmi pozoruhodného.

Budete slyšet rozhovory lidí, jejich slova, jejich tón hlasu, mimoslovní komunikaci a hlavně - ti lidé na vás začnou nějak působit. Nebudou to jen slova, na kterých lpíme jako na nejjednodušší formě komunikace. Najednou z těch lidí vystoupí něco úžasného…. Duše…. Ucítíte to, co doopravdy ten člověk chce druhému říct. Čeho se snaží docílit svou komunikací a kam se snaží svého komunikačního partnera dostat. Poznáte tak nejen pravdu a lásku, ale také lež a faleš….
Poznáte hlubokou pravdu rčení, že mluviti stříbro a mlčeti zlato. Nepodaří se vám to patrně napoprvé a nepodaří se vám to také s každým. Ne každý je takhle průhledný. Ale já tak třeba spolehlivě poznám, jestli prodavačka v pekárně má fajn den nebo ne…ať se snaží tvářit jakkoliv. Někteří lidé jsou v tomto průhlednější a jiní méně.
Získáte tak první dovednost v mimosmyslovém vnímání, vnímáte svou intuicí, nikoliv jen pěti smysly… Když jsem poprvé vědomě vyšla mezi lidi s tímto jednoduchým plánem, stalo se mi, že se na mě moc hezky usmála jedna starší paní a usmála se tak nějak celá… ze své duše.


A já jsem se ještě pár vteřin poté usmívala také. To jsem si ovšem uvědomila až po chvíli, kdy se na mě další člověk divně díval patrně s myšlenkou na to, jak tahle ženská je asi blbě zamilovaná nebo tak nějak…. Anebo taky ne, anebo jsem toho člověka odsoudila a vložila mu do hlavy nějakou svou myšlenku a on se třeba jen divil a třeba mu po pár krocích došlo, že to vlastně bylo hezké letmé potkání, když viděl jen tak se blbě usmívající ženskou na ulici… a že jsem najednou viděla nádherné brzce jarní sluníčko, které zářilo a které mým krátkozrakým očím po zbytek roku spíš vadí.
A možná jsem v tu chvíli viděla jasněji, zářivěji, víc jsem vnímala to, co je kolem mě, ačkoliv to nebyl žádný zázrak, místo, kterým projdu každý den a které znám jako své boty. A popravdě, nejraději ho mám v zimě, kdy koupím čerstvé rohlíky a pak se s čajem zakutám zpátky do tepla městské králíkárny. Vy tímto malým tréninkem na okamžik získáte umění prožít okamžik. A to dnes opravdu každý neumí, ba právě naopak. Neustále žijeme ve strachu z budoucnosti, a ve výčitkách z minulosti. Přítomnost, jakožto nejcennější dar nám utíká…
Vědomé prožití přítomnosti nám tento dar vrátí. Dostanete zpátky život. Žití, radost, štěstí… To co marně hledáme jinde, u jiných, zoufale se snažíme obvinit své okolí za to, že nejsme šťastní. Protože kdo jiný by za to mohl? Někdy to tak může být, ale to soukromé štěstí je uvnitř nás a to nám do hlavy nikdo nenaleje. To si musíme vydolovat sami a někdy ten boj hodně, ale opravdu hodně bolí. Ale úspěch je úžasným uvolněním a stojí za ním taková ta prchavá chvilka, kdy vám dojde, že jste na světě vlastně (i skrze to všechno špatné) rádi…
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Iveta T. Iveta T. | E-mail | 26. ledna 2016 v 9:01 | Reagovat

Ano...přítomný okamžik...:-)
Dnes musím mezi lidi, mám vyřizování, tak to zkusím - pak sem písnu výsledky (pokud se mi to zadaří).
Také si myslím, že je to to nejtěžší, zkrotit ego a neustálé myšlenky!
Hezký den, pa pa:-*

(Také jsem krátkozraká a silně...čočky!...brýle já nějak nemůžu zatím...a sluníčko je pravda, že "bolí").

2 lada lada | 26. ledna 2016 v 11:50 | Reagovat

Krasny clanek Renco, opravdu pohlazeni po dusi...

3 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 26. ledna 2016 v 15:18 | Reagovat

To je pěkné... představit si ego, jak se koupe ve vaně :-))) Já ho vnímám spíš jako malé vyděšené dítě... asi by doma nejradši zůstalo, ale to já ho furt někam tahám :-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.