LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.

Jste jemná nebo měkká?

2. února 2016 v 0:51 | Renata a kniha Hlas a dech čínské zpěvačky... |  Témata pro duši
Jste žena jemná nebo měkká? V těchto zdánlivě velmi podobných slovech je totiž obrovský rozdíl. Jsme měkké a divíme se, že se nám žádná láska nevrací?
Nemá proč.


Vypůjčím si slova čínské zpěvačky Feng-yün Song, která ve své knize Hlas a dech mimo vše jiné, překrásné a velmi zvláštní píše:
"Každá z těchto vlastností vykazuje nějakou dynamiku a intenzitu procesu čchi. Jemnost má sice menší dynamiku, ale je to plynoucí energie, pohyb trvající a cyklický. Vždy přináší zpětnou vazbu tepla a světla. U stavu měkkosti pohyb téměř není (lásce s esencí měkkosti se říká "opičí"). Pohyb vytváří především jemnost a pevnost. V jemnosti je obsažena pevnost a v pevnosti se skrývá jemnost. Mohou se "točit" a jejich proces plyne přirozeně. V tak plynoucím procesu pak prožíváme příjemné pocity a lásku.
Narozdíl od jemnosti a pevnosti měkkost neobsahuje tvrdost a tvrdost se zase nemůže proměnit v měkkost. Kdo se chová v komunikaci měkce nebo tvrdě, sklízí neúspěchy. Zavádí k negativním emocím. Proměna není možná, protože to mezi těmito polohami "nedýchá". Zato mezi jemností a pevností ono "dýchání" probíhá."


Je tu příklad, ženy, která si o sobě myslela, že dává až příliš mnoho lásky svému muži a rodině a vůbec nic nedostává nazpět. Jenže ona nebyla jemná, ale měkká. Měkkost je vlastnost, která není tvůrčí, protože roztyluje. Očekává odměnu za svou lásku. A to je špatně.


Takže pojďme si to taky pochopit.
Chápeme pojem opičí láska, tady je něco jako závislost, přílišné slídění, kontrolování...
Měkkost - tvrdost
Pokud tedy budu měkká, tedy ustupovat požadavkům svého okolí, rodině, partnerovi - je zcela jasné, že se ze mě časem stane docela slušná rohožka.
Rohožce jednoho dne dojde trpělivost a spíš, než že se stane pevnou, se stane tvrdou. Tvrdou, zatvrzelou svým zklamáním, otrhaností a orvaností. Stane se tvrdou, tady není prostor pro city.
Mezi těmito vlastnostmi opravdu neproudí láska.

Je to spíš o tom, že pohár měkkosti jednoho dne přeteče a následná exploze je prostě tvrdá.
Jemnost - pevnost
Jemnost si představuji jako opravdu jemně plynoucí energii, která je láskyplná a hlavně trpělivá, shovívavá, ale stále svá. Není měkká, nenechá s sebou zametat.
K pevnosti je pak už jen krůček, v podstatě se tyto dvě vlastnosti mohou velmi dobře prolínat. Dítě potřebuje jemnou a pevnou matku. Je to přesně ono!Tyto dvě vlastnosti jsou ve vzájemné symbióze.
Budu-li jemná, mohu být pevná a přitom stále neporuším láskyplnost.


Budu-li měkká, budu vyčerpaná a nakonec ztvrdnu. Pokud tedy dřív na vyčerpanost nezemřu...
Kniha Pavlíny Brzákové: Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song je úžasným dílem, které vydalo nakladatelství Eminent.... www.eminent.cz

Její sílu stále vstřebávám, ale příští týden si o ní povíme více...
Jak vy vnímáte ten rozdíl, měkkost-tvrdost a jemnost-pevnost?
Knihu vydalo nakladatelství Eminent
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 maje maje | 2. února 2016 v 6:09 | Reagovat

krásný článek. ano, v manželství jsem byla hrozně měkká - rohožka hadr. i když možná ne tak měkká, jako neskutečně blbá. hlavně, aby byl klid. ale je pravda, že to dopadlo přesně tak, jak to dopadnout mělo. ovšem jako máma se snažím být jemná. ne vždycky je vhodná konstelace hvězd, ale snažím se. další úžasný článek, Renčo.

2 ivana ivana | 2. února 2016 v 7:42 | Reagovat

je musím říct, že tvé články jsou jak trefa do toho, nad čím bych se měla zamyslet, otevřít si oči a zkusit se hnout jinam, krásné a děkuji Ti za ně. Mám pocit, že to mám tak na střídačku, asi dle mého rozpoložení, někdy mám pocit, že jsem jen služka (nepoužívám rohožku), ale pak s odstupem času zjistím, že to vlastně i tak trochu funguje, že to není tak zlé, ale k jemnosti a hlavně k pevnosti mám ještě daleko, tedy v tom manžeství, u dětí se mi to snad daří a věřím, že hlavně oni to tak cítí a to je pro mne i pro ně nejdůležitější.

3 umodrekocky umodrekocky | 2. února 2016 v 9:37 | Reagovat

Je moc tenká hranice mezi jemností a měkkostí, ale když ji člověk najde, měl by ji opakovat každý den. Na dětech se to trénuje nejlíp, tam člověk i okamžitě vidí výsledky.

4 Tana Tana | E-mail | 5. února 2016 v 9:18 | Reagovat

Moc mě ten článek dostal,ano byla jsem hadrem,rohozkou a ani nevím čím ještě...už nejsem dík za krásný článek Tana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.