LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.

Menna van Praag: Láska, štěstí, čokoláda

17. února 2016 v 2:07 | Renata a nakladatelství Synergie
Knihy, které jsou vlastními cestami autorů ke štěstí a lásce, jsou dvojsečné zbraně. Jsou-li navíc mimo jiné o duchovní cestě, která podle všech zákonů Vesmíru přinesla také štěstí hmotné, je tato oboustranná nabroušenost ještě ostřejší.

Menna van Praag je nizozemská spisovatelka, která se dříve obtěžkána mnoha kily navíc, živila jako servírka. I hlavní hrdinka její knihy, buclatá Maya, zajídá svou vnitřní bolest a nenaplnění čokoládou, vybranými zákusky, nad kterými budete při četbě opravdu slintat… jenže potom začne ve svém životě potkávat lidi, kteří ji pomalu otvírají oči. Pořád je vše dobře uvěřitelné, takhle to opravdu v životě chodí…


Zhruba v polovině knihy, kdy se Maya až příliš vrhla do splnění svého snu, tedy na měsíc zavřela cukrárnu, a takřka bez peněz začala psát svou vysněnou knihu…se začínala napínat moje ostražitost a hlavou mi běželo cosi o tom, že to je teda "slaďák," a četba pozbývala na důvěryhodnosti. Jenže netrvalo dlouho, a jak to tak v životě chodí, o sepsanou knihu nebyl zájem. Skoro jsem si oddechla, byl by to až příliš laciný happyend.


Nevím, jak těžké či lehké to měla autorka, dnes žije v Anglii se svým manželem, který má vegetariánskou restauraci - a v knize na konci najdete i jeho výtečné recepty a také recepty jejího bratra cukráře. Maya jako každá jiná žena upadne do nepříliš hezkých stavů beznaděje, ale… a tady už nebudu prozrazovat dál, její cesta byla těžce vydřená, několikrát musela překonat sama sebe, riskovat a neuspět, aby jednoho dne stála na jiném kontinentě po boku s do té doby neznámým mužem.


Pel jejich vzájemného seznámení ve čtenářkách ale zůstane. Jak se Maya měnila, tak se měnilo i její nazírání na svět a samozřejmě, začala přitahovat jiné typy mužů a vztahů. Ostatně, láska je důležitou součástí celé knihy a vývoj k jinému vnímání lásky je nesmírně zajímavý a hlavně - pravdivý.


Knihu
Knihu při jejím vydání pokřtila Naďa Konvalinková, foto: Synergie

Na závěr jsem vybrala slova ze závěru knihy. Od Menny van Praag a jejího nahlédnutí do zákulisí:

"Než jsem našla odpovídající dávku odvahy potřebné k bezvýhradnému následování svých vlastních snů, bylo jídlo (hlavně čokoláda) a jeho důsledky mou nepříjemnou posedlostí. Mé snažení odolat mu a vyhnout se přejídání spotřebovaly veškerou mou tvůrčí energii……jenom jsem nežila život, po jakém jsem toužila…"
Tak kdoví… zkuste to. Zkuste tuhle knížku, je určitě lepší, než čokoláda. Mě třeba moc potěšilo, že knížku pokřtila Naďa Konvalinková, vhodněji zářícího člověka by nakladatelství asi těžko hledalo.

Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.com


Nebo si zkuste zasoutěžit o novou knihu Dům v ulici Naděje!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.