LETNÍ SPECIÁLY: Letos bude Něčím zcela nové léto.....
TAROTSKOPY NA ČERVENEC A SRPEN.

Placentový koktej, nový trend?

24. února 2016 v 21:46 | Renata |  Tělo, zdraví a krása
Asi už tak bedlivě nepozoruju dění kolem porodů, ale dnes jsem zastavila, když jsem si přečetla článek o jednom domácím porodu na centrum.cz. Nic divného na něm nebylo, stejně tak klasická byla i diskuze pod ním. Ale "zatímco se maminka po porodu ve vaně oblékala, tatínek se postaral o nahé miminko a připravil mamince placentový koktejl".
Tý bláho, co je to? Toto?

Začala jsem googlit a mé tušení se potvrdilo. Nejprve jsem v nějaké slabé chvilce zadoufala, že to je jen nějaká směs mladého ječmene nebo super vitamínů a minerálů, ale temné tuše se potvrdilo. V placentovém koktejlu se opravdu uplatňuje vaše vlastní placenta. Předpokládám, že onen tatínek pracoval s placentou ještě přirozeně teplou.
Tak za prvé. JEDNOU jsem placentu viděla. Podruhé už ne. Anebo to bylo naopak? Už si nepamatuju, jen vím, že to není nic extra ke koukání, leč hektičnost porodních chvil z člověka udělá tvora silného a podsaditého, žádné cimprlich, co se zhroutí při pohledu na kapku krve.
Představila jsem si, jak se tohle objeví u mě doma na kuchyňské lince, tatínek z toho krájí tři kusy velikosti padesátikoruny a vkládá do mixéru společně s malinami, banánem, goja, jablečným džusem a troškou vody.
Jestli zrovna nejíte, čtěte dál. Vykrojit se musí část z mateřské strany (na jednom webu byl živý popis, že to je část, kde je "měkké masíčko")... a tři tyto kousky rozmixované v koktejlu báječně osvěží porodivší matku. Příroda to zařídila tak, že pojídání vlastní placenty nám bude ku prospěchu prvních 24 hodin po porodu.
I když budu jakkoliv tolerantní, není mi tato představa v tuto chvíli příjemná.


Ale za druhé. Nevidím to při vší šílenosti jako zase tolik zhovadilou myšlenku, ačkoliv opravdu nevím, zda-li pramatky pojídají placenty nebo jestli to dělají lidoopi. Rozhodně to dělají šelmy. A taky moc dobře vím, jak výživný je jídelníček matky těsně po porodu. Rohlíky, salám v igelitu a univerzální uho omáčka s rozblemcnutými knedlíky. Nikdy v životě jsem neměla víc hlad než po porodu. Potřeba živin a energie je pro matku v tuhle dobu daná extrémně.
A dokážu si představit, že ten mix hormonů, který po porodu přijde, je přímo dělaný pro nějakou takovou nepochopitelnou věc jako je konzumace vlastní placenty, protože pokud si pamatuju, byl to vyčerpávající koktejl únavy a až agresivní ochrany svého mláděte. A kdoví, jak by potom fungovala lidská samice někde ponechána jen svým instintkům. Možná by taky v rámci poporodního opojení udělala to, co si její tělo v tu chvíli žádá.
Každopádně: Mohl by se toho chytit farmaceutický průmysl a vyrábět třeba nějaké růžové tobolky pro poporodní regeneraci matek se sušenou drtí mateřských placent.
To by byl kšeft! Ale fofrem, než tenhle trend pomine...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.