Duben 2016

NAŠE čarodějnické: VÝKLADOVÝ DEN s cikánskými kartami.

30. dubna 2016 v 1:30 | Renata |  Výklady pro vás a výkladové dny
Někteří z vás už je znají z adventních výkadů, kam jste jimi dostali také výklad.
Cikánské karty prostě jiné, není to tarot a je k nim třeba najít cestu. Mluví obrázky a spojují se...
Dneska jsou čarodějnice, poslední dubnový den. Beltine, oslava jara...Máj, lásky čas, je na obzoru... Prostě se vrháme do toho teplejšího období roku.

Není snad lepší motivace k tomu vzít tyto tajemstvím opředené karty a sáhnout do nich.
Tak se ptejte...A čekejte ostré odpovědi... :-)


Jo a ano, mám na nich poznámky...Smějící se vidíte tu čuňačinu fakt dobře! To protože seznamování bylo poněkud těžší a potřebovala jsem s každou kartou strávit tak nějak víc času. A tak jsou díky poznámkám takové víc osobní...


Tak jestli zrovna někde neletíte na koštěti, zastavte se tady!

Květnová Venuše v Býku 2016: Lidé budou od sebe utíkat, budou i přicházet...

29. dubna 2016 v 0:36 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Popelky, vy tohle snad ani nečtěte! V sobotu, 30.4. nám přichází Venuše do znamení Býka, což je po horkokrevném paličatém Beranovi celkem příjemné uklidnění. Navíc v tomto znamení je i Slunce, což jen posiluje ten mimořádně praktický vliv. V lásce se bude hledat především PRAKTIČNOST VZTAHU.

Jednoduše řečeno - nemáte-li nebo nechcete-li něco hmatetelného nabídnout, NIČEHO se nedočkáte.
A naopak, pokud budete chtít urvat to, co vám nepatří nebo nabízet pouze čisté srdce bez materiáních bonusů, tak se také spálíte.


V TOMTO rozpoložení budeme až do 24. května, kdy se Venuše rozvolní do Blíženců….

Takže co čekat ve vztazích v tomto období?
Nejprve se podíváme obecně, co Venuše s Býkem umí natropit. Je to veskrze milé období, ve kterém je místo pro galantnost, ale smysl pro kvalitu může někdy vyústit až v přehnané lpění na materiálnu. Takže když v tomto období postavíte muže před bohatou princeznu a před ušmudlanou Popelku, tak si milý pán na 90 % vybere tu princeznu, protože s ní se dá dělat jaksi více plánů do budoucna.


Budoucnost - to je další faktor, který hraje velkou roli. Cokoliv se ve vztazích nyní uděje, to bude mít zásadní vliv na budoucnost. A to jak pozitivní, tak negativní. Pořád mějte na paměti, že pokud si něčím ještě nejste jisti, nedělejte to.
Velkou roli hraje v tomto období také retrográdní Merkur. Ten bude mít vliv do 22. května a zpomaluje komunikaci a běh událostí. Vrací se… mohou se nám vracet lidé z minulosti, problémy z minulosti, prostě "nedodělky". A nebude tak lehké je vyřešit, protože tento Merkur brzdí komunikaci. Nepůjde to, ani kdybychom se na hlavu postavili. Navíc Býk zrovna také není mistr v komunikaci, když se mu nedaří, tak je zrovna jedno ze znamení, které buď co řekne, to jsou břitvy namířené nemístně, nebo to dusí v sobě a pak trpí na nemoci kolem krku, vyjadřování, štítná žláza, krk, krční páteř.
Ještě jsem si vyložila i tarot.

Velekněžka - Gabrielova dvojka - Úhel pohledu
Velekněžka nese jasnozřivé pohledy. Více mlčte a víc se dívejte, či spíše vnitřně vnímejte. V tomto období vlády Venuše v Býku bude prostě to důležité očím neviditelné. Je to velká šance potkat díky druhé kartě i lidi, se kterými budeme stejně smýšlet a kteří nám mohou na naší cestě nějak příjemně prospět. Něco společně vytvoříte, něco si zahojíte, zahladíte, dostanete poté sílu a odvahu dělat ambiciozní rozhodnutí a být odvážní. Praktická strana Býka i v kartách přináší čas hlubokého zamyšlení se nad vztahy, které máme a možná ke změně úhlu pohledu.
K praktickému hledisku.

Ale všechno se to bude dít spíše v tichosti. Domluvíme se pouze s tím, kdo také bude chtít. Loajálně, klidně, rozhodně. Příjemně pro obě strany. Máte-li na druhé straně zabejčeného bejka, tak se o to ani nepokoušejte. Je také možné, že se lidé, kteří nechtějí nic s láskou řešit, obrátí spíše do pracovní oblasti, do hmotné, budou hamtat… aby nemuseli vidět problémy okolo. Aby nemuseli vidět někoho, kdo se třeba kvůli nim trápí. Je to prostě spojení materiálna a lásky. To může nadělat hodně užitku, pokud má vztah vzkvétat a potřebuje dostat stabilní základy, ale také mnoho škody, když jeden ze vztahu nic stabilního nechce.Lidé budou od sebe utíkat.
Lidé se budou příjemně přibližovat.

Oddělí se citové zrno od materiálně založených sobeckých plev.

Co se stane konkrétně v tomto období je potom na každém individuálním osudu. Každého to může vést jinak, toto je jen obecná tendence Venuše v Býku, která nás bude ovlivňovat od 30.4. do 24.5.2016.

Tak hodně štěstí!

Nad propastí: Je lepší jí propadnout, nebo se vyškrábat nahoru?

28. dubna 2016 v 9:36 | Renata |  Témata pro duši
Člověk se občas na světě ocitne nad propastí. Je to chvíle strachu, napětí a vědomí naprosté konečnosti. Konečnosti nejen nějaké etapy svého života, ale také se plně propojíme s vědomím konečnosti svého života. Jen těžko s v takové chvíli můžeme nějak promyšleně rozhodnout, protože čas na sáhodlouhé myšlenky v takové chvíli není.
V podstatě máme dvě možnosti.

Tu první, řekla bych, využíváme častěji...

Vyškrábat se nahoru!
A to stůj co stůj. Hroutí se pode mnou nohy, už skoro padám, přesto se zoufale chci dostat zpátky tam, kde jsem byla. Do známých míst, do relativně známého pocitu bezpečí.
Je to asi opravdu dobré řešení a ve většině případů dopadne dobře, ale někdy stojí za to zamyslet se nad tím, co nás nahoře čeká.
Tak s vypětím sil, odřenými koleny, s prodřenýma rukama a modřinami se dostaneme zpět nahoru.

JENŽE ČASTO SE TÍMTO ZPŮSOBEM DOSTÁVÁME DO MÍST, KTERÁ NÁS DO PROPASTI VLASTNĚ PŘED CHVÍLI SHODILA...

Vrátili jsme se do jámy lvové...
Pravda, mohlo se tu něco změnit k lepšímu a všechno bude dobré, nebo to tak bude alespoň vypadat.
Ale možná tam na nás čeká jen chvíle vydýchnutí a pak další kopanec, kdy se nad propastí ocitneme znovu.
A znovu... a znovu... a znovu...

Pusťte se a spadněte!
K tomu je ale třeba odvahy, předem promyšleného rozhodnutí nebo náhlého hnutí mysli či pomoci zvenčí. Vědění a plné vědomí toho, že když se pustím, přežiju!
Že na dně propasti budou věci, které mi umožní začít znovu. A minulost nechám za sebou...
Okamžik pádu je děsivý, dlouhý a promítá se vám v něm celý život před očima. Ale tam dole, tam dole je taky zelená tráva, je tam taky co jíst a jsou tam možná noví lidé, kteří měli navíc tolik odvahy a udělali to, co vy...

A TAK MÁTE MOŽNOST SETKAT SE S TĚMI, KTEŘÍ SI SVÉHO ŽIVOTA VÁŽÍ...

Kteří ho zachránili tím, že se nesnažili vracet se na stará nefunkční místa, ale vykročili jinou cestou.

Někdy je lépe se nevracet na zdánlivě bezpečné břehy...
Co myslíte?


Den 5: Jak jste na tom se SKLENIČKOU HEZKÝCH VĚCÍ?

27. dubna 2016 v 1:02 | Renata |  Témata pro duši

A došlo na má slova z konce roku. Báječný facebookový nápad se skleničkou PLNOU HEZKÝCH VZPOMÍNEK A VĚCÍ Z CELÉHO ROKU. S příjemnými zaznamenanými chvilkami.
Tak já jsem si ji založila.Leden, únor jsem byla docela poctivá, ale poslední dva měsíce jsem to trochu flákala. Přesto vypadá no… na to, že půlka roku není zase tak daleko. A vlastně už zpětně ani nevím, co jsem tam psala. A nepodívám se.
Až na konci roku. Ale vidíte to? To dobré člověk celkem rád zapomíná. Vzpomněla bych si možná na jednu nebo na dvě věci, které v té skleničce mám. DVĚ. Ostatní nemám tušení. Zapomněla jsem je. Zahladily je všední dny nebo nepříjemné události.


A takhle nějak funguje lidská paměť. To špatné se nám vrývá do paměti víc. Asi je to princip přežití. Více si pamatujeme to špatné, abychom se tomu mohli příště vyhnout. Zákon přežití.
Takhle to mají zvířata, a máme to tak i my.

Proto je taková sklenička splněných přání a hezkých chvil opravdu dobrý nápad. Na konci roku se pak usmějeme nad tím, že ten rok vlastně nebyl tak špatný, protože nás potkaly krásné věci.
A jsou tam třeba i příjemné rozhovory s kamarádkou, potěšení ze strany někoho jiného… nějaký malý úspěch nebo milá náhoda.


Jde jen o to si vzpomenout a napsat si to třeba nakousek papíru, cár z letáku nebo jak vidíte, několikrát jsem vzala rozmačkanou účtenku z kabelky a napsala na ni. Nedbám na estetiku, než bych našla hezký barevný papírek jako na předloze, tak bych zapomněla, co jsem chtěla napsat.

Tak milé dámy, milé kočky a kocouři, nemáte-li ještě svou skleničku, udělejte si ji. A snažte se ji naplnit.

Protože koncem května si ji hezky vyfotíte a pošlete mi ji na SOUTĚŽNÍ email, takže přece nedopustíte, aby byla úplně prázdná!

A několik z vás, několik fotek skleniček, odměním…. Pěknou odměnou. Její přesnou podobu potom doladím, ale zatím si myslím, že několik z vás se dočká "výkladu na míru zdarma ode mě" pěkně v tištěné podobě do obálky na adresu (pěkně po staru), protože přece milujeme ty papírky a nějaké pěkné knížky navrch.

A skleničky ještě v průběhu roku určitě vytáhneme za nějakým účelem, takže nebudou jen legrací na měsíc, ale kdo si je založí, tak hezky až do konce roku!
TOHLE JE TOTIŽ NĚCO HMATATELNÉHO, ČÍM SE MŮŽEME "POCHLUBIT" A ZÁROVEŇ TO NEJVĚTŠÍ RADOST ZPŮSOBÍ NÁM SAMOTNÝ.

Nevím jak vy, ale já se těším na vánoční vybalování skleničky. :-)
Renča

Den 4: JAK JSTE NA TOM? Máte "chytrou knížku"?

26. dubna 2016 v 0:42 | Renata |  Témata pro duši
Tak jak jste na tom v rámci 39 denní výzvy? Jsme čtvrtý den... jestlipak jste si vzpomněli a udělali pro sebe něco hezkého? Pochlubte se, protože co je psáno, to je dáno.
EXISTUJE JEDNA SKVĚLÁ VĚC, KTERÁ ČLOVĚKA VŽDYCKY NAKOPNE. KNIHA snad až s kouzelným účinkem.

Dokončovala jsem pěknou práci na knize Život naživo od Vladimíra Kafky a jeho knihu jsem jednoznačně zařadila mezi ty, které si můžete nechat někde na dosah a téměř kdykoliv ji otevřít. Náhodně na nějaké straně.

V den, kdy cítíte, že potřebujete odpověď na nějakou otázku.
Najdete tam odpověď. Je to jako když sáhnete po nějaké kartě. Někdy lze takhle otvírat i jakoukoliv knihu o tarotech a náhodně vybraná strana a oči padlé na několik vět mohou posloužit úplně stejně. Proto vždycky obdivuji umění autorů, kteří umí napsat knihu, která je tam všeříkající a hluboká, přičemž mezi řádky dokáží ukrýt poselství právě pro konkrétního člověka.


Zajímalo by mne, jestli také takové knihy máte, případně jaké…
Používáte je?

Je to malá drobnost, kterou se můžete každý den potěšit a pohladit rozbouřenou duši a unavené tělo. Třeba.
Další dvě knihy, které takto lze použít jsou obě od Jaroslava Duška: Tvarytmy a ZeMě, skvělá je také kniha Elisabeth Haich: Zasvěcení nebo Robin S. Sharma: Kdo bude plakat, až tady nebudeš?

Máte taky nějakou takovou?

Podruhé se narodila stejná knížka

25. dubna 2016 v 6:52 | Renata a nakladatelství IFP Publishing |  ODPOVĚDNA
Narodila se mi podruhé stejná knížka. Oslovím s ní nejspíše těhotné maminky nebo ženy, které se chystají na to, že se maminkou stanou.
Možná si tuto knížku někdo pamatuje i z jejího prvního starého vydání v roce 2009. Tak tady je v novém kabátku, nová, hezká, ale uvnitř úplně stejná jako ta první.
No, pár změn v textu je, ale jsou to věci úplně zanedbatelné.Jaké to je?
Zvláštní. Hlavně je zvláštní číst o těhotenství v době, kdy ho už mám nějakých téměř jedenáct let za sebou. Je to jakoby cizí, jiné... Prostě vzpomínka.

Také mne příjemně překvapily reakce čtenářek, které při reklamní facebookové kampani přišly s tím, že si na knihu pamatují a byla skvělá! Jedna dokonce psala, že jí půjčila kamarádce, která jí ji nevrátila. No tak to, jak jistě uznáte, je nejlepší kompliment pro autora. Když se jeho knihy kradou i mezi kamarádkama.
Otázka je, jestli kamarádce třeba nespadla večer do vany a jen to té druhé nechtěla říct...

A opět, stejně jako před sedmi lety, kdy kniha prvně vyšla, mohu říct jediné - budu spokojená a můj cíl se splnil, pokud i tentokrát potěší i pouhou JEDNU čtenářku.
A gratuluji tímto i Mirku Vostrému, a děkuji mu za báječnou obálku!

Poslední dubnový týden: Pusťte se do práce!

24. dubna 2016 v 10:19 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Super! Jakkoliv pro vás byly poslední dny těžké, poslední dubnový týden přinese jedno velké oddechnutí. Luna, a prozradím, že i tarot, jsou tááák přívětivé! Tento týden bude ve znamení ujasnění si mnoha věcí a o síle je vykonat. Lidé konečně budou, jak bych tak řekla, při rozumu a uvidíme jejich pravé tváře, ne ty démony, jako tomu bylo v posledních dnech, které opravdu byly velmi vyčerpávající.
Takže jdeme na to.


Pondělí a úterý bude ve Střelci, který přináší jasné přemýšlení a ostrou bystrou mysl. Jasně, co se v tyto dny dozvíte, může být nepříjemné, ale zkuste se zamyslet. On ten člověk možná trefil do černého, proto vás tak naštval! Dny zaměřené na detail, vhodné pro cestování, vyjadřování, konverzaci, psaní a vyjadřování všeho druhu. Výhodou je, že budete opravdu trefovat hřebíčky na hlavičku.

Středa, čtvrtek a pátek bude v Kozorohu, který také není vůbec nepříjemný: snad jen trochu tvrdohlavý, když vezmeme v potaz ještě astrologické Slunce v Býku. Dny vhodné pro formální vyjednávání, pro všechno, co potřebujete ukončit, dokončit, pořádně na tom zamakat. Práce půjde od ruky a s lidmi se celkem snadno, prakticky, jasně a rychle domluvíte.
Milé dámy, lunární kalendář říká, že tyhle tři dny jsou super pro depilace všeho druhu, pleťové masky a péči o vlasy. Cokoliv pro krásu.

Víkend potom bude ve Vodnáři, přičemž ještě v sobotu vstupuje Venuše do Býka. To je velmi vhodné pro Býčí znamení (a bude se to projevovat i u všech rohatých znamení - Kozoroh, Beran), celkové zklidnění. Jako když ti lidi nějak zkrotnou. Takže s těmi se o víkendu domluvíte celkem snadno. Vodnář pak přináší intelektuální náladu, možná budete mít chuť na nějaký hlubokomyslný film a chuť na to vůbec nic nedělat, jen se kochat světem. Je to obrovská úleva, kterou je vhodné podpořit i lehčím jídelníčkem nebo nějakým druhem půstu.

Tarot? Prý budeme nacházet sílu!

Eso mečů - Pohárový král - Síla
Podle tarotu bude tento týden ve znamení nacházení nových nápadů, inspirace a hlavně v touze jít dál. Jsou to věci, které budou naše srdce nějakým způsobem oslovovat. Možná se tento týden do něčeho (pozor, neřikám, do NĚKOHO) zamilujete. Dívejte se kolem sebe pozorně, protože kolem vás nejspíš půjde něco, co by se mohlo stát dobrou součástí vašeho života (práce, koníček, zvíře…) a velmi vás tento týden posílí. O víkendu už bychom měli být úplně v pohodě. Sebedůvěra, odpuštění a laskavost, kam se podíváš. Tak směle do toho, né že mi to budete kazit! Ostatně si to po těch příšerných minulých týdnech rozhodně zasloužíme!
O speciální astrologické situaci, která přichází se sobotou a týká se partnerských vztahů, si přečteme v pátek, na kdy připravím článek…

VÝKLADOVÝ DEN s Anděly drahých kamenů. Co bychom měli ve svém životě rozvíjet?

23. dubna 2016 v 8:12 | Renata a nakladatelství Synergie |  Výklady pro vás a výkladové dny
A protože součástí výzvy o nalezení sebe samého mohou být i pochybnosti, je dobré si v první řadě uvědomit, co vlastně chci.
Proto jsem pro dnešní výkladový víkend vybrala karty, které jsou jemné a navádí lehce, konkrétně i obecněji, právě tak, jak potřebujete.
Takže ptejte se v komentářích.
Andělé drahých kamenů vám odpoví...


Kameny jsou zemitou energií dokáží vést. Jsou magické... a i když nemusíte jejich účinku věřit, jsou rozhodně něčím, co se zájmem vezmete do ruky a NĚJAK TO NA VÁS ZAPŮSOBÍ.
Autorka těchto karet, ze kterých jsme si tu už jednou vykládali, Margarett Ann Lembová, spojila specifické síly v kamenech se silou různých andělů. Pracovala, myslím si, pocitově.
A jsou to karty, které nejsou pro každodenní vykládání, ale jsou jen jemně navádějící...
A já si myslím, že kdo se rozhodl vykročit pravou nohou....
... ten jejich radu uvítá....

Tak si pojďme hrát s Anděly drahých kamenů...


PŘEŽIJU? Survival a 39 denní výzva pro NÁS!!!

22. dubna 2016 v 0:52 | Renata

Vnukli jste mi nápad!

Možná někdo z vás zná... Pamatujete?
Několik sérií uvedla i televize u nás, a dost mě překvapilo, že se aktuálně vysílá už 32 série, pořad trvá už 16 let a o počtu soutěžících ani nemluvě. Kdo přežije je jedna z reality show, která vyvolává emoce. Vím, že mi vadilo taktizování a podrazy, přesto v jednom z dílů jsem musela uznat, že finálově poražený měl plné právo říct, že vítěz si zaslouží svou výhru právě proto, že v historii celé hry byl prostě nejlepší hajzl...
A přesto jsem v každé sérii fandila tomu nejkřehčímu, nejblonďatějšímu nebo nejhubenějšímu účastníkovi.
Nenapravitelná no...

Ovšem... mnohé si z této hry lze vzít i do běžného života.
Vytrvalost, nevzdávat se. Dostávat účastníky na hranici fyzických i duševních sil bylo součástí hry.
BYLO DŮLEŽITÉ SE S TÍM VYROVNAT.

Vlastně tu vždy šlo pouze o jedno jediné - respektovat sám sebe!
A když si často pročítám vaše dotazy, když dělám výkladové dny, vidím,... a sama vím, že nejjednodušší na světě pro ženu je, rozdat se... a sama nedostat nic.
A možná říci NE, zavřít se před světem, který pořád jenom chce, byť jen na chvíli - je ta nejtěžší výzva.
Zkusme to!
39 dní jako v SURVIVALU... Každý den si vzpomenout a občas zataktizovat jenom sám pro sebe.
Není to sobectví, je to PŘEŽITÍ.

Je krásné lásku rozdávat, ale milé dámy, na to často zapomínáte a i já na to zapomínám - musíte mít z čeho rozdávat!!!
Rozdávat ze zoufalství nebo z pevné, upřímné, leč naivní víry, že ji dostanete nazpět, je cesta do pekel.
Je to jako byste si půjčili u lichváře peníze a doufala, že lichvář bude mít za zády mesiáše, který vám ty peníze vrátí a ještě třeba přidá malý dýško.
Není tam nikdo, nikdo nic nepřidá...
Ale když se postavíte sama za sebe, MOŽNÁ BUDETE VÍC VIDĚT.
Lidé si vás víc všimnou... a dostanete tak to, co chcete.

Půjdu tou cestou s Vámi a čas od času uděláme KMENOVOU RADU, kde si na nějaké důležité téma popovídáme...

39 dní je dost krátká doba na to, aby se člověk zavázal každodením si vzpomenutím na SEBE.... (a udělat něco dobrého sám pro sebe)... a přitom dost dlouhá na to, aby se ukázalo, že jestli TOHLE funguje, tak se to nějak projeví.

ODPOVĚDNA: Jak je to s láskou?

19. dubna 2016 v 8:33 | Renata |  ODPOVĚDNA
Dotaz, Sylva: Týká se to výkladu karet.Když se vykládá třeba na lásku,jestli je tam vidět na tvrdo ten konkrétní člověk? Nebo jestli když on to nemá ještě odžito nebo není ještě rozhodnut ,tak to tam ještě kartářka nemůže vidět.A za nějaký čas se to posune . A nebo ona přesně vidí jak to je a bude.
A protože toto téma možná zajímá víc z Vás, domluvila jsem se se Sylvou, že ho zodpovím v článku.


Jak je to s časem, posuny a láskou… Ono to je vždycky o úhlu pohledu. Karty, zdá se mi, mohou nabídnout milion různých úhlů pohledu na jeden vztah. Záleží na tom, jak přesně formulujeme otázku.


Je tam vidět přesně ten člověk? Ano, pokud se ptáme přesně na toho konkrétního člověka, tak tam buď je, nebo není.

Jestliže ještě nemá odžito, nebo není rozhodnut, je to tam také vidět? Ano je... je mnoho váhajících karet, třeba jako na tomto obrázku, který vidíte nahoře. Dvojky... prokleté dvojky, které nikdo nemá ve vztahových výkladech rád. Jsou totiž nijaké. Tedy kromě dvojky pohárů, která je na konci a která je o propojení dvou duší. Pokud onen člověk váhá, je to tu vidět, ale už jen ten akt váhání se překlápí na jednu stranu, takže v kartách je většinou dobře vidět, jestli vás má rád, nebo jestli jste něco, čeho se chce zbavit, ale neví jak...
Ono váhání může být z různých důvodů, ať už je ve vztahu někdo další, až po jeho vlastní strachy, obavy či někdy i finanční tíseň může být to, co potenciálního partnera k vám nepustí... Je mu prostě hanba, stydí se. K onomu váhání lze přiložit další karty, pokud to není vidět již nyní, a zkusit se dozvědět, jakým způsobem se nakonec rozhodne. Někdy je to rozhodnutí tak zásadní, že to tam vidět je. Osudové zásahy, obrovská přitažlivost, velká vůle toho člověka...

Tyhle posuny tam vidět jsou, pokud jsou přesně nalajnované.
Ale stalo se mi také, že i kdybych si oči vykoukala... nic tam nebylo. Někdy jsou tyto situace tak moc otevřené budoucnosti a vůli toho druhého, že ani při nejlepší vůli nelze říct, jak se onen člověk rozhodne, případně jestli vůbec chce mít odžito. Někdo totiž odžitou minulost mít nechce, chce v ní zůstat. I to se může objevit ve spojení například s kartou Ďábel nebo Osmičkou mečů, Mág ve špatném spojení... Chci zůstat ve svém vězení, protože v něm je bezpečno...

A ještě se vrátím k obrázku nahoře. Vždycky je takový vztah o prioritách, o tom, stanovit si své cíle. Láska nikdy nemůže být polovičatá.
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.