David Deida: Intimní splynutí

28. července 2016 v 18:24 | Renata |  Knihy pro dospělé

Kontraverzní, přemýšlivý a hluboce spirituální autor nás v této velmi intimní knize dovede údajně až za hranice rovnováhy. Opět, stejně jako ve všech svých předchozích knihách David Deida vysvětluje základní rozdíly v jakési vnitřní esenci a povahovém instinktivním nastavení můžu a žen, ale v této knize vystupuje jeho praktičtější mysl. Zatímco v Cestě pravého muže jsem jásala vůbec nad rozřešením celého problému muž a žena…. Jejich rozdíly, jejich Venuše a Marsy, ne úplně se mi dostávalo návodu, jak to tedy celé skloubit anebo jen v náznacích.

V Intimním splynutí se autor často vrací a stále dokola se snaží vyřešit, jak tyto dva elementy - mužský a ženský - postavit tak, aby mohla vyniknout naše přirozená povaha a zároveň tomu druhému prospět. A k tomu je třeba plné pochopení nejen sebe samých, ale i respektu k přirozenosti toho druhého.
A když se člověk zamyslí, a nemusí to být ani nijak hluboká myšlenka, zjistí, že mnohdy je právě toto základní nepochopení zdrojem všech partnerských neshod a vlastně nakonec i méně i více nejapných obecně zažitých vtipů.
"Když mi Ofélie přinese sklenici vody darem, který od ní přijímám, není voda sama o sobě. Když mi přinese svačinku, kterou mi láskyplně připravila, není jejím darem samo jídlo. Jako jedinečný dar zakouším a oceňuji její péči, její podporu, to,m jak mě posiluje a obnovuje mé síly, když pracuji a směřuji ke svému poslání. Je to dar energie a pozornosti, který mi věnovala. Osvobodila moji energii a pozornost například od nutnosti, abych se sám staral o své pití a jídlo, a nyní mohu bez starostí pokračovat, plně pohroužený do své práce.
Vím, že pro některé lidi s ženskou sexuální esencí je tohle těžké pochopit. Zdá se tak snadné přestat na chvíli myslet na práci a sdělit partnerovi, že oceňujeme jeho péči. Jenže to znamená ztratit soustředění a přerušit tok myšlenek, a proto to pro mužskou sexuální esenci už takový dárek nepředstavuje.
Musíme se naučit chápat rozdíly mezi mužstvím a ženstvím, pokud je máme plně oceňovat, místo aby nám vadilo naše rozdílné vyladění, touhy a potřeby."

A to je naprosto klíčová věta - naučit se chápat nejen sebe, ale i toho druhého a POTOM přijde to vyladění…naladění na druhého. Najednou se i v nás samých otevře pokora a obdiv nad tím, co nám příroda dala. Nám ženám právě tu touhu pečovat a poskytovat zázemí, a v muži se třeba více projeví touha chránit svou rodinu, jít dravě za svým cílem… a jeden druhému budou imponovat v onom druhém pólu jejich esence.

Jak prosté. Jak pochopitelné, ovšem jak v reálném životě nesmírně těžké.

Opět se tu dozvídáme, že dnešním mužům chybí proces iniciace, při kterém by vstoupili do světa mužů díky zážitku své vlastní síly, konfrontaci s jeho limity a mohli si naplno uvědomit své mužské sexuální jádro, které ho potom na cestě životem povede pevně, zpříma a s otevřeným srdcem. Autor tu popisuje ryzí esenci mužství, jeho sílu a i způsoby, jak zacházet s přirozenou agresivitou, stejně jako do maxima vyvedené něžné a poddajné, měkké ženské síly. Dotýká se také fungování světa a politiky, která je zaměřena mužským směrem a proto jí chybí řešení individuálníc potřeb lidí a jejich životní pohody.

Mimochodem, část o sexuálních náhražkách je velmi zajímavá, a nejde tu o erotické hračky... sklenička vína, prášky na uklidnění, havajská pláž nebo rušná ulice - to vše jsou energie, který dýchají jedním druhem energie, který nás nesmírně ovlivňuje.
David Deida naprosto mění zažitá klišé, oceňuje ženství a jeho přirozené "zvaní"… ve světě, kdy jsme si zvykli, že přímost a mužská fakta jsou prostě více čestná, než jemné svádění, dávání energie a pečování.

Kniha, která je opět psána s takovou něhou, důrazností a láskou opravdu pomáhá procitnout z často spletitých vztahů mužů a žen, ale i když přiznávám, že pocity z četby jsou velice pozitivní, nakonec stále platí, že ve vztahu se musí snažit oba - nikoliv jen jeden…
Ale i o tom tato kniha je.

A co je za onou "hranicí rovnováhy" si musí čtenář najít sám. Obávám se, že ono sdělení mezi řádky bude pro každého naprosto jiné.


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2014, www.synergiepublishing.com
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dena Destra Dena Destra | E-mail | Web | 28. července 2016 v 18:44 | Reagovat

Ha, konečne niekoho zaujíma intímne splynutie, na ktorom ozaj záleží. Už len ukážka ma donútila k zamysleniu sa, myslím,že kniha by ma bavila

2 Barča Barča | Web | 29. července 2016 v 12:57 | Reagovat

Tiu knihu máme doma, je opravdu hodně zajímavá...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.