Pema Chödrön: Žít s lehkostí v nejistotě a změně

7. srpna 2016 v 10:43 | Renata a nakladatelství Synergie |  Knihy pro dospělé
Jedinou jistotou, kterou v životě máme, jak říká autorka, je to, že život je jedna velká nejistota. I když si přejeme něco jiného, tak z této knihy nevykoukáte nikdy nic o tom, že by se život měl někdy usadit v nějakých pevných mantinelech a tam hezky pohodlně zůstat. Autorka v této knize představuje část svého buddhistického semináře pro moderní svět, nebo lidé ze Západu. Tedy přizpůsobeno pro naše myšlení.

Přesto jsem občas musela víc zapnout své soustředění, abych udržela nit, která je příliš vzletná a snad v tu chvíli i nereálná. Ovšem byly to chvilky, byla to tu a tam čtvrtstránka, půlstránka, a většina knihy je opravdu protknuta velmi dobrými myšlenkami, které lze aplikovat i na moderní život.
Dozvíte se pár věcí, u kterých si řeknete - "aha, to mě nenapadlo."

Že jsme-li nelaskaví sami k sobě, je to jen projev obav a nejistoty právě ze změn, které se nám v životě dějí. A tak si můžete třeba v tuto chvíli zalistovat vzpomínkami a podívat se na chvíle, kdy jste k sobě nebyli laskaví (to může mít podobu nespavosti, útěku k alkoholu, k cigaretám, přespříliš do společnosti, přílišné mluvení, tlachání, jakákoliv forma útěku od reality, kdy toužíme se "odpojit") a jistě v takovou chvíli najdete něco, co se reálně tehdy dělo a co vás vyhazovalo z klidu.


Jenže ono to je těžké…
"A právě tady se nalézáme: v samém středu určitého dilematu. To v nás vyvolává některé provokativní otázky: jak můžeme plně žít, jestliže čelíme nestálosti a víme, že jednoho dne zemřeme? Jaké to je, uvědomit si, že si svůj život nejsme nikdy schopni úplně a s konečnou platností uspořádat? Dokážeme se vůči nestabilitě a změně stát snášenlivějšími? Jak se můžeme s nevypočitatelností a nejistotou spřátelit - a dokonce je přijmout jako nástroje proměny svého života?"

Můžeme, Pema Chödrön se o to v této knize pokusí. Kdybych měla úplně stručně a jasně říci, jak to je možné, tak je to několik kroků - smířit se s tím, přijmout to a potom v tom všem hledat výhody. Bez nejistoty by nebyl prostor pro změny (i ty pozitivní). Bez změn by nebyl vývoj. A poslední - všechny ty negativní prožitky, svody, hněv - prostě POZVĚTE NA ČAJ.


Opět je to jistý fakt smíření se s tou emocí, s tím pocitem, který máme. Určitě není vhodné je nějak extrémně ventilovat ven, zajímavé je, že Pema píše, že každá taková emoce negativní trvá zhruba minutu a půl. Poté spontánně odeznívá a pokud jsme rozčileni déle, tak tuto emoci jenom přiživujeme myšlenkami. TO už pak není prvotní hněv, ale spíš rozjetý začarovaný kruh myšlenek, ve kterých se točíme jako zvířátka v kolečku. A třeba toto je dobré si uvědomit - odnést si to z této knihy.


Je to skoro dvěstě stran malé knížky, která se v pohodě vejde do kabelky a pro nějaké to občasné čtení ve vlaku, při cestě, u vody nebo v chladnoucích letních večerech je ideální. Musí se mlsat jako bonbon. Číst pomalu a nechat ji sebou prostoupit. A je to také jedna z těch knih, které si rádi přečtete podruhé, protože v ní najdete zase zcela jiné poselství.O autorce:
Pema Chörön je buddhistická mniška a žákyně Chögyama Trungpy rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. V současné době působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Z mnoha inspirujících knih, které napsala, vyšly v nakladatelství Synergie například tituly Jak meditovat a Místa, která vás děsí.


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 7. srpna 2016 v 20:27 | Reagovat

Já mám Pemu (už jí říkám dost familiárně) velmi ráda! HOdně jsem o ní u sebe na blogu psala. KOnečně mi například vysvětlila praxi tonglen žensky přístupně a prakticky :-) Konečně mi ukázala, jak se chovat v případech, kdy má člověk pocit, že ztrácí pevnou půdu pod nohama. Někdy mi přijde, že "ezouši" chtějí všude jen blaženost, ona píše o utrpení a co s ním. A mně to hodně pomohlo. Miluju to její hlášku, že život je neustálé vypadávání z hnízda - https://zitjak.wordpress.com/2014/10/25/zivot-letat/!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.