Levandule. Hojivý balzám

13. října 2016 v 3:50 | Renata |  Tělo, zdraví a krása
Čím obalit bolavou duši? Kolik lidí, tolik receptů. Někomu pomůže kus masa, steak nebo poctivá dobrá omáčka se šesti, jiný sáhne po jemnějších variantách a právě levandule může být dobrou volbou.


Nikdy by mě snad ani nenapadla. Až v jedné slabé chvíli naprosté psychické i fyzické vyčerpanosti, pocítila jsem touhu po… po vůni dětského čaje, myslela jsem nejdřív. Byla to chuť ne nepodobná té, kterou máte třeba na buřta s cibulí a octem. Nebo na tabulku čokolády. Nutkavá…


Celkem rychle mozek vyhodnotil, že touží po vůni jakési sladce aromatické byliny, která voní i přes čtvery dveře a opravdu to není heřmánek. Byla to levandule. Levandule.
Kde bych rychle vzala levanduli? Prodávají ji vůbec v lékárně?
Měla jsem štěstí, že byla zrovna otvírací doba lékárny a že ji měli. Ne ledajakou. Modrou, speciální, s velkými květy. Mimořádně voňavou. Takovou, ze které se vám zatočí hlava slastí a blahem. Skvělé překvapení bylo, že čaj z ní má opravdu modravou barvu. A provoní vám obydlí příjemnou vůní, která lehce připomíná dětský čaj. Až poté jsem se jala zkoumat, čímže to levandule prospívá při vnitřním užití.
Vždycky jsem ji totiž používala pouze ve formě aromatických olejíčků na uklidnění, na spaní…
A byla jsem překvapená.

Pro stresové, zátěžové situace je LEVANDULE JAKO DĚLANÁ.
A to i v případě, že to nedopadne dobře, protože staří Egypťané ji používali při mumifikaci svých mrtvých. Byla součástí balzamovacích mastí, snad i proto, že je silně desinfekční a pomáhala tam chránit i samotné balzamovače. Když takový Egypťan pak přišel domů, patrně si mohl dát i koupel z levandule, používala se i jako parfém. Starý Egypt si tedy můžete romanticky představovat jako vonící levandulí od kolébky po hrobku.

Za první světové války se používala i jako desinfekce v polních nemocnicích, kdy se jí čistili podlahy a zdi. Není divu, že její latinské jméno je "lavandus", v překladu "být umyt" a "officinalis", tedy "léčivý".
Léčivě nám omyje i duši… a tělo pěkně skrznaskrz
Levandule je známá v parfémech nebo v aromaterapii, ale ve formě čajů a pro vnitřní užití je to tak trochu nevyužitá Popelka. Snad jen v Provence jí tradičně ochucují i černé a zelené čaje, používají jako koření…
Nedávno jsem je zrovna vyzkoušela na dobrá jatýrka s levandulí opečená na másle a potom do listového těsta vložená a upečená….

Vraťme se ale k onomu čajovému dýchánku. Levanduli vsypejte do studené vody, uveďte do varu, nechte asi 10 vteřin vřít a pak může slít nebo ještě nechat pár minut vychladnout. Modravý nálev je opravdu balzámem na duši a pro stres spojený i s nechutenstvím je to pravou volbou. V tu chvíli jsem si uvědomila, že mé tělo si prostě přesně řeklo, co potřebuje.
Levandule totiž ve formě čajů:
- Působí jako sedativum na nervy (úzkost, neklid, nespavost, deprese)
- Uvolňuje křeče (super tip při bolestivé menstruaci)
- Zabírá na žaludeční nevolnost
V aromaterapii skvěle:
- Uvolňuje svaly zejména zad
- Navozuje spánek
- Zmírňuje podrážděnost pacientů s demencí
- Výzkumy ukazují i účinnost při některých typech rakoviny (střev, slinivky, prsu…)

POZOR: Nekombinujte levanduli s chemickými uklidňujícími léky, účinek se může nepříjemně zvýšit až na ospalost, zmatenost a velkou únavu. To samé se může stát, když vypijete víc než tři nebo čtyři šálky levandule za půl dne. Tím si také můžete přivodit i bolest hlavy.

Také na ni může být alergická reakce zejména v kombinaci se slunečním zářením (vyrážky na kůži) a mezi zajímavé nežádoucí účinky, prosím pěkně, patří i to, že levandule není nic moc pro malé chlapce.

U těch může dlouhodobé podávání levandule způsobit růst prsních žláz.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dagmar Dagmar | E-mail | 13. října 2016 v 10:04 | Reagovat

Miluji levanduli, příjemná vůně,
uklidňující barva, člověk si hned vzpomene na teplé a slunečné dny. Dostala jsem rostlinu vypěstovanou ze semínek z Francie, vůně je intenzivnější než když jsem si koupila levanduli v květináči u nás v obchodech. Díky za typy, levandulový čaj určitě vyzkouším.

2 Ivuše Ivuše | 13. října 2016 v 12:17 | Reagovat

Levandulový čaj mohu jen doporučit.Při prvním jeho pití jsem mu moc nevěřila ale dostal mě a a teď ho piji často.Jsem po něm vždy taková klidnější ,vyrovnanější a pocit ,že na světě je krásně.Z Provance mám mýdlo stále si ho šetřím má nádhernou vůni i po několika letech.

3 Ivuše Ivuše | 13. října 2016 v 14:25 | Reagovat

Vše nejlepší k svátku Renátko :-)))

4 Iveta - 4.9.1976 Iveta - 4.9.1976 | E-mail | 13. října 2016 v 15:02 | Reagovat

♡♡♡ K.R.Á.S.N.Ý.  S.V.Á.T.E.Č.E.K ♡♡♡

* Všechno dobré, Renatko, k dnešnímu levandulovému voňavému svátečnímu dni *

A děkujeme...za vše... !!! :-)

5 Dagmar Dagmar | E-mail | 13. října 2016 v 17:07 | Reagovat

I já se připojuji,všechno nejlepší k svátku...

6 Martule Martule | 13. října 2016 v 17:27 | Reagovat

Take vse nej nej k Renatkam😁😄😄🙂
Krasny svatek!

7 Renata Renata | 13. října 2016 v 17:45 | Reagovat

miluju levandule, před domem mámjeden záhon a když rozkvetou, je to pecka! Loni jsem si je nasušila na čaj i do pytlíků, letos mi bylo líto je stříhat - tolik čmeláků pohromadě jsem ještě neviděla!. Tak jsem jim je nechala, pochutnávali si na nich až do minulého týdne

8 umodrekocky umodrekocky | Web | 14. října 2016 v 15:49 | Reagovat

Jé, děkuju všem za přáníčka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.