Leden 2017

30.1.-.5.2.2017: Rázný oddech a výdech

29. ledna 2017 v 12:46 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Je rozhodně nač se těšit tento týden!
Všechny těžkosti budou mít sklony odcházet a vyjasňovat se. S ohnivou a náhlou energií, která je tomu všemu přítomna to mohou být i nepříjemné okolnosti nebo něco, co jsme moc vidět nechtěli a přesto se to obnažilo.
Zkuste ten prach a nepříjemnost oprášit a uvidíte, že ihned pod tím vším je obrovský diamant.


Možná ještě nevybroušený, ale je velmi dobrý základ k něčemu novému.
Dalo by se říci, že osud ví, co potřebujete - a k tomu vám tento týden dá první impuls. Možná sem tam bolavě strhne strup... ale to jen proto, aby se čistě zahojil a pořád nehnisal.

Zkraje týdne si dejte pozor na bolesti hlavy, únavu, nebo psychickou nepohodu, tvrdohlavost a vyčerpanost z neustálých, podivných požadavků okolí. Tomu totiž nahrává jak astrologie, tak i karty. Dvojí rychlé, impulsivní spojení nás může občas proměnit na výbušné bomby.
Na druhou stranu, aby se někde něco vyjasnila a odkrylo, na to je někdy potřeba výbuch.

Přeji vám, ať to má u vás co nejklidnější podobu a diamanty tento týden nacházené, jsou obrovské!
Krásný první únorový týden...

Sobotní stream: Pohoda s kočkami

28. ledna 2017 v 7:28 | Renata |  JEN TAK si mňouknout...
Znáte kdysi ty pauzy v televizi s koťátky v košíku?
No, v době streamovacích televizí, proč si to nedat jako vzpomínku.
Budou to sice spací kočky a hudba, ale proč ne.

Sobota tedy bude průběžně - když zrovna bude na stanovišti některá z koček spát (pauzy na aktivitu během dne budou samozřejmostí) ... kočičí!


Prostě sobotní pohoda...


Osobně mám chuť strávit den jako tyhle chlupaté dámy,...
Ale těším se na večer, na rozhovor s Lucií Novákovou, paní, která u nás úspěšně provádí metodu "dotazování (The Work)", která je popsána v knize Byron Katie: Potřebuji tvou lásku.

Pro mě celkem kontraverzní kniha, jak jsem psala už v recenzi, takže mě o to víc zajímá zasvěcený pohled do této metody. A tak, kdyby vás napadly pro paní Lucii nějaké otázky, do 20.00 hodin můžete psát sem....

A rozhovor s ní bude ještě za tepla jako první právě tady, U modré kočky....
Tak krásnou, spavou, pohodovou i aktivní sobotu - prostě takovou, jakou si přejete....

Výklad SNU pro Báru: Chci to, co neznám do úplných detailů....

27. ledna 2017 v 9:05 | Renata |  SNY, význam snů, dotazy
Zdalo se mi, ze jsem byla po dobu jednoho dne vdana za jednoho v dnesni dobe verejne znameho muze, a uz jsem se s.nim chtela rozvadet, protoze jsem si uvedomila svou chybu - ze ho vlastne vubec neznam. V tydnu predtim se mi zdalo, ze jsem tehotna, ale otec ditete ve snu nebyl. Je to jen odraz me zivotni situace, ze bych chtela mit rodinu, ale jsem nezadana a bezdetna, nebo je v tom neco jineho?
Bara

Naše podvědomí ví, že veřejně známé osobnosti ve skutečnosti neznáme, jenom je "chceme" znát. V podobných snech, ve kterých je zřejmé, že jde pouze o symboliku, je dobré si pokládat otázky "hra na něco"….

Taková veřejně známá osobnost, kterou si přivlastníme a pak ji odvrhneme, protože ji vlastně vůbec neznáme (což jsme samozřejmě měli vědět už na začátku, říká nám poté pichlavé svědomí), je pak symbolem čeho? Co je pro Vás samotnou symbolem něčeho, co bys moc chtěla, ale přitom doopravdy nevíš, co SKUTEČNĚ tato situace obnáší?

Jakou může "veřejně známá osobnost" na sebe brát roli? Jakou roli tento symbol hrál ve Vašem snu???
Týden předtím sen o těhotenství, ve kterém jste také zůstala sama…
To zcela jistě může být odraz situace, kdy po rodině toužíte, ale zatím k ní nejsou podmínky. Sen o vdavkách a rozvodu následoval za týden, takže bych se více přiklonila k tomu, že šlo o vyjádření strachu z neznámé situace. Po dítěti a rodině toužíte, ale někde uvnitř si uvědomujete, že toužíte po jakési "slupce" (status veřejně známé osoby je také jen slupka, skutečnost je vždy úplně jiná), a doopravdy nevíte, co rodinný život naplno obnáší. S tím mnoho nenaděláte, to se člověk dozví opravdu až tehdy, když do toho rovnýma nohama skočí.

Takže bych celý sen brala jako upozornění na to, že ve hře "o rodinu" je možná větší díl strachu z neznámého, než si připouštíte.

Neznat všechno do důsledků je ale normální!
Málokdy si v životě opravdu umíme uvědomit veškeré důsledky svého jednání nebo rozhodnutí. Matka nikdy neví, co přesně obnáší mateřství! Nikdy. Protože kdyby to věděla… J, prostě příroda to zařídila moudře. To samé je i v jiných oblastech života, cokoliv nového je vždy risk a krok do neznámého. Není třeba, aby se tazatelka více srovnala s tím, že situaci "poté" nebude mít zcela pod kontrolou, protože to prostě není možné.
V prvním snu o těhotenství zůstala bez zázemí.
V druhém snu se sňatkem spletla…. Myslela si, že ví všechno o dotyčném, ale nevěděla…
Více se zaměřit na přijetí toho, že život je nevyzpytatelný?

Co na tento sen poví tarotové karty?
K výkladu jsem použila Zlatý tarot.

Král mečů - 6 holí a Blázen
To vlastně potvrzuje už řečené. Král mečů je rozhodný, rozumově založený, 6 holí je o odvážném kroku a Blázen je o tom kroku do neznáma. Všechny tři karty jsou o "kroku kupředu"…

Když chybí odvaha, lidé používají rozum, vášeň, touhu… Jen díky tomu jsou schopni se odlepit od STRACHU.

Nejde o jinou situaci v životě?
Sice si v tuto chvíli hodně uvědomujete touhu po rodině a nemožnost se hnout z místa, ale stojí za to se podívat i na to, nestojíte-li i v životě nyní před nějakou jinou situací, ve které je třeba se konečně pro něco rozhodnout a vystoupit z jakéhosi stínu minulosti. Souvislost s rodinou či novým životním stylem to mít může (Blázen na konci). S odvážným krokem, se sebevědomým krokem.Sen, který i když vypadá na zcela jasnou symboliku (rodina, děti), stojí za to ještě otočit z druhé strany a podívat se, jestli není jen zdůrazněným zveličeným poselstvím třeba pro pracovní či jinou oblast života.

Sny jsou fascinující oblast života a často nám přináší velmi cenná poselství... Proto jsem přímo k nim v nabídce (vlevo) udělala speciální výklad. Čas od času se objeví i tady nějaké příklady výkladů na sny, z minulého výkladového dnu si postupně vezmu všechny dotazy a udělám k nim podobné články.


Laurie R. Kingová: Holmesova učednice

24. ledna 2017 v 11:20 | Renata a nakladatelství Argo |  Knihy pro dospělé
"Pomalu jsem šlapala po pěšině nahoru k chalupě, když moje uši zachytily pozoruhodný zvuk, zkreslený kamennými zdmi po obou stranách cesty. Z Holmesova domu vycházela hudba, jakou jsem odtamtud nikdy dříve neslyšela - veselá, živá melodie k tanci, velmi povzbudivá a naprosto nečekaná.
Opřela jsem se do pedálů, objela dům k zadním dveřím do kuchyně a vešla dovnitř. Šla jsem za hudbou až do přijímacího salónu, kde jsem zastihla černovlasého muže snědé pleti s houslemi zaraženými pod bradu, na níž se skvělo dvoudenní strniště. Nejprve jsem ho nepoznala, ale potom po povědomé tváři přeběhl výraz někoho přistiženého při činu, který vzápětí vystřídal švihácký úsměv, při němž se tomu člověku v ústech zatřpytil zlatý řezák. Neoklamal mě. Až příliš dobře jsem zachytila jeho první, polekanou reakci na můj příchod. Zpozorněla jsem.
"Holmesi," pozdravila jsem ho, "neříkejte mi, že pastor potřebuje cikánského houslistu na vesnickou slavnost."
"Vítejte Russellová," pronesl s nacvičenou netečností. "Jaké nečekané potěšení! Jsem velmi rád, že jste se náhodou stavila a ušetřila mě tím povinnost vám napsat. Chtěl jsem vás požádat, zda byste místo mě nemohla sledovat ten experiment s květinami. Jen pár dní, nic závažného by se…"

No tak tohle se Holmesovi povedlo! Jak by jen mohl chtít po té malé nadšené dívce, pískleti, které sám zaučuje do řemesla detektivního, aby si v takovém přestrojení odcestoval na jakousi dobrodružnou výpravu a JI nechat pečovat o nějaké květiny?


Mary Russellová a Sherlock Holmes se v této první knize (druhá je potom Hrůzná vláda žen, Argo, 2016) poprvé seznamují na pastivně, na rozlehlé louce jako prošedivělý snad ještě trochu churavějící muž a patnáctiletá dívka. Svět se schyluje k válce a zkušenosti, které oba hrdinové za ty roky získají jsou i velmi působivým svědectvím té doby. Atmosféru dotvářející citáty, které uvádí každou kapitolu jsou něčím jako bonbonek, který si smlsnete před hlavním chodem. A hlavní chod? Celá každá kapitola je poutavým příběhem úchvatně vystihnuté povahy Sherlocka Holmese, jeho dedukce se prolínají každou situací a Mary Russellová? No, tu si budete muset zamilovat. Snad to jde lépe i proto, že příběh je vyprávěný jejíma očima a koho někdy nenapadlo představit si, jaké by to bylo, kdybychom byli Sherlockovi blíž, blíž… možná blíž než Watson a blíž než jeho hospodyně.


TOHLE je vzrušující literární nápad - napsat příběh, ve kterém jste Sherlockovou důvěrnicí a pilnou učednicí. Zachovaná atmosféra staré Anglie… Náznaky předznamenaných událostí tak jemné a přitom tak jasné, že se od knihy nelze jen tak odtrhnout. A to cikánské dobrodružství? Až v něm jsem si uvědomila, že Mary Russellová má na to jít s Sherlockem společně, nikoliv jenom v jeho patách. A v tomto zlomovém případu, který si Mary vydupala jako vzteklé a umanuté kuřátko, to dojde i samotnému mentorovi.

Laurie R. Kingová je opravdu mistryní svého řemesla a v ničem si nezadá se sirem Arturem Conanem Doylem. Zachovala jeho šmrnc, ani kousíčkem neobrala Holmese o jeho pověst, důstojně se postavila vedle něj a vystřihla příběh, který si s chutí přečte každý, kdo Sherlocka miluje. Snad i jen proto, že z takové blízkosti je to věru ještě větší podivín než se nám, pohledem jeho vlastním s jeho případy, zdálo. Když se na něj totiž dívá někdo zvenčí, a navíc ten někdo je mladá žena, zdá se všechno jiné, přesto tak důvěrně známé.


Jako kdyby Mary Russellová zastupovala myšlenky čtenáře, které napadají při čtení Doylových děl.

O autorce:
Laurie R. Kingová pochází ze San Franciska, ale od té doby, co si vzala profesora anglo-indického původu, už postupně žila ve dvaceti různých zemích pěti kontinentů. Má se svým mužem dvě děti, do Kalifornie se ráda vrací, ale vlastní i dům v anglickém Oxfordu. Série detektivek, v nichž vedle Sherlocka Holmese vystupuje i jeho mladá a neuvěřitelně bystrá přítelkyně Mary Russellová, z ní udělala spisovatelku oblíbenou téměř po celém světě. Roku 2016 vydalo Argo první díl série pod názvem Holmesova učednice, následoval druhý díl Hrůzná vláda žen. Laurie R. Kingová má na svém kontě bezpočet knih s sherlockovskou tématikou a s Mary Russellovou, takže nezbývá než se těšit na to, co ještě pronikne i k našim čtenářům. Namlsat se můžete na autorčiných stránkách: http://laurierking.com/

Vydalo nakladatelství Argo, 2016, www.argo.cz

Samuel Bjørk: Sova

23. ledna 2017 v 4:47 | Renata |  AUDIOknihy
Po věru dlouhé době jsem se prokousala Sovou... Přiznám se, že první dílo autora jsem nečetla, V lese visí anděl mne minulo a znám dílo jen podle názvu.

Severské krimi je ale mojí vášní, kdo by ale odolal a když se vám nabízí zdánlivě atraktivní téma zavražděné dívky vložené do jakéhosi hnízdečka ze sovího peří, když se najednou přijde na to, že dívka byla téměř anorekticky vyhublá a v žaludku měla krmivo pro zvířata, když si připočtete, že v okolí místa činu se do jen hemží podivnými existencemi, je docela o zápletku postaráno.

Tímhle se prostě do konce prokousat musíte.

Ale kniha ve mne zanechala tři dojmy:
- nejprve jsem se fakt bála, jasně syrové severské krimi, nic moc na poslech ve tmě a před spaním. Ne, po tomhle se ne moc dobře chodí v noci na záchod....

- později jsem se začala ztrácet v ději a ztrácelo to šmrnc, zhruba první třetina se mi v hlavě rozdrolila...

- nakonec jsem vydržela a musím říci, že to byla dobrá práce a rozhodn stojí za to vytrvat.

Ale možná i tady bylo tak trošku opisováno od Stiega Larssona, protože trošku podivínská policistka a vedle ní hacker připomínají tamější časy... Když jsem zcela odhlédla od této prvotní podoby s Mileniem, uvolnila jsem se a příběh začal lépe odhalovat svá specifická zákoutí.


Trošku neuvěřitelná je ale Mia Krugerová - podivná členka-nečlenka policejníhoh vyšetřovacího týmu, s osobními problémy a s náchylností k alkoholu, která je podivným způsobem milovánaení příliš důvěryhodná se svými osobními problémy a závislostí na návykových látkách by asi těžko mohla být skutečná. Tedy, tak bystrá s tímhle pozadím svého života. No, přesto bystrá je, snad i proto, že může být živena náklonností ještě podivínštějšího policejního vyšetřovatele Holgera Munche - kteří tak spolu tvoří nesourodou, ale velice výkonnou vyšetřovací dvojici.

V onom podivínství tkví kouzlo příběhu.
Druhé kouzlo najdeme v propletenci mrtvé dívky položené do rituální polohy, obložené peřím, nakrmené jídlem pro zvířata a s podivnými podezřelými kolem.

Děj je napínavý v pravou chvíli
Možná to byl jenom můj dojem, že autorovi se podařilo napnout děj zrovna ve chvíli, kdy už už knihu skoro odkládáte. Jako když škrtne zápalkou a na chvíli se zase rozhoříte zápalem. Docela by mne zajímalo, jakým způsobem by byla tato kniha zfilmována, možná by to byla podobná atmosféra jako ve Vraždách v Midsameru, ponurá, nejistá, mrazivá... máte chuť z ní odejít, ale něco vám to nedovolí.

Hudba a Petra Špalková tomu dodávají...
... no ano! TO je ono. Ten mrazivý a depresivní podtext tomu dodává velmi dobře vybraná hudba a předěly, které neruší, ale vždycky jen dají důraz na to, že se bude odehrávat další část a přesouváme se v ději, a především mrazivý depresivní a naléhavý hlas Petry Špalkové, která jako kdyby byla pro tento typ románů disponována. Tady nelze vytknout vůbec nic. Ona a Martin Stránský - dva úžasní audio dabéři, pro které je severská krimi hlasovým domovem.

Anotace:
Sova - audiokniha obsahuje detektivní příběh, jehož autorem je Samuel Bjørk. Čte Petra Špalková.

Holger Munch a Mia Krüger #2

V podivném hnízdě ze sovího peří je nalezeno tělo sedmnáctileté dívky. Bizarním případem se začíná zabývat zkušený detektiv Holger Munch. Pro nedostatek stop se však dostane do mrtvého bodu, dokud oddělení vražd nekontaktuje záhadný hacker. Ten jim pošle nahrávku, ve které se mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt. A pátrání se opět roztočí na plné obrátky.

Odkaz zde: Samuel Bjork: Sova , kde si můžete poslechnout i ukázku.

SOUTĚŽ: O 2 ks knihy Zdravé střevo od Davida Freje a Jiřího Kuchaře

23. ledna 2017 v 0:40 | Renata a nakladatelství Eminent |  Juchú, nové soutěže!
Než se dočkáme rozhovoru s MUDr. Davidem Frejem na téma komplexního pochopení našich střev, trávení, psychiky, imunity a celkového zdraví, tak si o tuto knihu zasoutěžíme.

Někdy je až s podivem, že na nás má náš vlastní žaludek ještě žaludek.
Někdy je až s podivem, že naše střeva to s náma ještě vydržela...

O knize samotné si můžete přečíst ZDE, je samozřejmě mnohem obsáhlejší, tématicky košatá tak, že nad ní strávíte řadu objevných dnů... ale vybrala jsem pro soutěž právě téma emocí a trávení.

Nepohoda rozhodí všechno, od žaludku po střeva, tak pojďme být věrni tématu a faktu, že autor často v knize sahá po tradiční bylinkářské medicíně a napište do diskuze, čím uklidňujete rozházené nervy i trávení?Co funguje právě vám?
Ať nachytáme nové tipy - a dva z vás chytí do náruče i tuto novou knihu!

Soutěžní diskuze trvá do 10. února 2017.

23.-.29.1.2017: Týden nového života

22. ledna 2017 v 5:58 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Tento týden před sebou máme sobotní novoluní a ubývající Luna ve znameních Střelce, potom Kozoroha a pak k novoluní směrem k Vodnáři přeje tomu, co ukazují i karty.
Mějme na paměti, že to je týden, ve kterém asi není dobré začínat nové věci, ale je dobré se na nové věci připravovat.

Již začátkem týdne se nám může trochu ulevit té štíří energie, která vládla víkendu a přinášela s sebou do extrému viditelné bolesti, temné, hluboké, věci, které jsme možná v sobě zatlačovaly.
I začátek tohoto týdne nasvědčuje tomu, že rozhodně bude mnohé, co za sebou budeme muset vnitřně nechat, abychom vůbec mohli udělat krok vpřed.


K výkladu pro tento týden jsem použila sadu Tarot magické brány od Cira Marchettiho a Andělé bozi, bohyně od Toni Carmine Salerno.

První řada je obecně....
Druhá řada je pro ty, kteří výrazněji potřebují ještě za sebou nechat jakousi situaci. Byl to intuitivní výklad pro zpřesnění.

Týden může začínat, nebo v průběhu celého týdne se může prolínat téma toho, co nás brzdí, co nám bere energii a co víme, že bychom měli i vlastní vůlí překonat. Karta Anděl léčení závislostí to na konci výkladu jenom potvrzuje. Ve zvýrazněné míře se mohou objevovat různé špatné návyky, závislosti, destruktivní zvyky. Není to příjemná situace, protože vědomí toho, co musíme udělat, abychom vůbec mohli vstoupit na novou cestu svého života, je o nějakém konečném, úlevném, leč bolestivém rozhodnutí.
Také to je ale týden, ve kterém bude přát osud plánování. Učení... rozmýšlení. Tomu, co musíme udělat v blízké budoucnosti. Není to úplně akční, ale je to stav, kdy za chvíli bude přát štěstí připraveným... tak nyní se "připravujeme".

I doplňující výklad se dotýká situací, ve kterých jsme byli zlomeni, ve kterých jsme zažili zklamání. Tyto se nám mohou tento týden vracet do života, vracet fakticky i pouze ve vzpomínkách, ale výrazně je tu chuť začít novou kapitolu svého života. Anděl nového života a Páže mincí je o novém začátku, o rozmyšlení si tohoto začátku.
Týden bude přát:
- zásadním rozhodnutím, která ještě nemusíme realizovat... ale dobře si je tento týden po praktické rovině rozmyslet
- pokud vás potká nějaké zásadní rozhodntí nečekané a zvenčí, nereagujte ihned, ale nejprve si dobře promyslete, co chcete... protože impulsivní reakce na začátku týdne může být úplně jiná než promyšlená reakce ke konci týdne (a ta bude správná)
- skvělý čas pro pevné rozhodnutí se pro nové cesty související s novými začátky (studium, nová práce, nový styl života), všechno, co bude v budoucnosti vyžadovat úsilí a je to delší cesta
- skvělý čas pro rozhodnutí se, že už si nebudete ubližovat (ať ve spojitosti s lidmi kolem, nebo s jinými sebezničujícím návyky)
- také to může být týden, kdy dostanete malé šance, malé pobídky, malé nabídky k něčemu novému, o čemž budete mít šanci uvažovat do budoucna jako o otevření nové šance do života

A i kdyby ty bolavé situace více vyšly na povrch tento týden, berte je jako šanci se s nimi definitivně rozloučit nebo je v budoucnosti vyřešit, ale s vědomím, že to vyžaduje práci obou stran, vícero stran, není to jen o vaší vlastní chybě, ale o chybě na obou stranách... vezmeme-li v potaz, že energie dle Luny bude tento týden ubývající, mohou nám docházet souvislosti, které jsme předtím neviděli, je to očista. Nic nemůže pořádně růst, ale vše spíše "zraje"... stahuje se do sebe, rozhodnutí dozrálá tento týden budou mít zásadnější význam pro budoucnost.

Wolf-Dieter Storl: Zahrada jako mikrokosmos

21. ledna 2017 v 12:31 | Renata a nakladatelství Eminent |  Knihy pro dospělé
Kniha, která poprvé vyšla v roce 1979 a její rozšířené vydání v těchto dnech má obdivuhodný potenciál přetrvat daší desetiletí...


Živly, duše v tom, co nás obklopuje. Dokonce v tom je i logika světa a prosté existence. Vlastně jsem ani nenadála a autor mi zcela pochopitelně na prvních několika desítkách stran vysvětlil, jak funguje alchymie. Pokud jste si mysleli, že to je nějaká věda pomýlenců a pomatenců, kdepak! Oni všichni ti hledači Kamene mudrců a Svatého grálu měli správné přísady pro své bádání, ale patrně hledali jinou fyzickou podobu, než tyto dva jejich cíle doopravdy mají. Nebo nevíme… protože svět se vyvíjí nikoliv předvídatelně. Stejně jako pupen stromu zvětšuje svůj objem…může jít i vývoj lidstva tímto krátkým směrem, kdy automaticky předpokládáme, že pupen se bude nadále zvětšovat. Jenže… pupen na větvičce jabloně poté praskne a objeví se listy, nejprve malé, pak velké… nebo se objeví květ. Wolf-Dieter Storl velmi dobře upozorňuje i na to, že pokud bereme svět stejně jako přírodu - a tomu všechna jeho pozorování nasvědčují - může se stát i to, že i lidstvo nebo jeho vědomí se může vyvíjet skokově a zcela nepředvídatelně.


Ale to jsem vybrala opravdu jen nepatrný zlomek myšlenky, kterou v Zahradě jako mikrokosmos najdete. První polovina knihy je více filozofická, celistvá a ukazuje důvody, proč je jediným možným východiskem přežití lidstva biodynamické zemědělství. Autor tvrdí, že například Čína podle tohoto modelu už funguje, nebo se o to alespoň snaží. Sama jsem si zkusila tyto informace ověřit a i když jsem nenašla přímo potvrzení, faktem je, že Čína do efektivního a přirozeného zemědělství opravdu investuje a i když mnohé z jejich produkce ještě zavání drancováním půdy, tak na té správné cestě určitě jsou. Ostatně to uvádím jen pro příklad, že tento text vás navede i na své vlastní pátrání, na své vlastní myšlenky. Na své si tu přijde praktik, ezoterik, astrolog, zahradník, filozof, hermetik i člověk milující přírodu, stejně tak jako ryzí vědec. To vše se povedlo smísit do více než tři sta stran textu, jež ve chvíli, kdy proniknete do jeho hloubky, vás chytne a nepustí. Protože to, co se tu píše, je tím, po čem lidská duše baží v tomto navenek nepochopitelném světě…


Ukázka:
Jindy se na fazolích objevily mšice, a já jsem se chystal na ně zaútočit tabákovým odvarem (dokonce jsem na to obětoval svůj drahý dýmkový tabák); myslel jsem, že to je organický způsob hubení škůdců. Ale vtom si vedle mě dřepl zahradník, hleděl před sebe a přemýšlel. Napadlo mě, jestli mu nepřeskočilo.
"Nač si s tím lámat hlavu?" naléhal jsem. "Je zde problém, a tady je řešení."
Zahradník odvětil, že bude lepší nejdřív přemýšlet, proč se tady mšice objevily.
"To je přece jasné," odpověděl jsem, vycházeje ze svých přírodovědných znalostí, "nejspíš je sem přinesl vítr nebo jiné organismy, a nejlíp uděláme, když je zničíme, než se rozšíří."
Potom mi ale vysvětlil: "Ne, ne, důvod, proč tady jsou, je mnohem složitější; má co dělat s tím, jak jsme hnojili půdu, jaká plodina tu byla předtím a jaké převládalo počasí, to všechno oslabilo rostliny natolik, že se staly náchylné k chorobám."
Jindy se na zahradě objevili hraboši a syslové. Občas zahradníkova kočka některého chytla. Zahradník jim potom stáhl kůži, kožky pověsil, aby uschly, a jeho žena jejich těla usmažila a dala je sežrat kočkám. Jakmile byla Venuše ve znamení Štíra, spálil kožky a popel rozsypal po záhonech, což mělo ostatní hraboše přimět k tomu, aby změnili revír. Byla oslabena jejich reprodukční síla, protože Venuše souvisí s reprodukcí a Štír představuje v těle kosmického člověka (Meganthropus) oblast pohlavních orgánů, jak ukazuje zvěrokruh.

Návody na pěstování rostlin a na pochopení jejich vzájemného spoluupůsobení s okolím, vlivy nejen počasí, ale celých cyklů na Zemi, je klíčem k úpěchu, ale především ke klidu a rovnováze, a to nejen na zahradě, ale snad i ve svém vlastním životě.
Myslím, že Zahrada jako mikrokosmos je knihou, kterou s úctou budete otvírat čas od času… a kterou třeba jednou se stejnou úctou předáte svým dětem. Její poselství je nadčasové, snad i věčné… A kéž by se svět vyvíjel směrem, kterým naznačuje autor.

O autorovi:
Wolf-Dieter Storl (1942) se narodil v Sasku. Jeho babička pocházela z Krušných hor a sbírání bylin mělo v jejich rodině dlouhou tradici. U amerických Indiánů se naučil, jak komunikovat s rostlinami. "Čejeni nemluví o rostlinách, ale s rostlinami," říká dnes jeden z vůdčích expertů v oboru etnobotaniky, nazývaný "šaman rostlin".
Wolf-Dieter Storl absolvoval Kent State Univerzity v Ohiu, působil jako hostující docent ve Vídni a získal doktorát na univerzitě v Bernu. Podnikl studijní cesty do různých zemí světa a přednášel na mnoha univerzitách v USA a Evropě. Je autorem několika knih o léčivých a magických rostlinách, rostlinných božstvech a rostlinách Keltů. Od roku 1988 žije s rodinou na samotě v horách v jižním Německu.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2016, www.eminent.cz

VÝKLADOVÝ DEN s Anděly, bohy a bohyněmi

20. ledna 2017 v 8:40 | Renata |  Výklady pro vás a výkladové dny

K ruce si beru ještě Andělské tarotové karty od Doreen Virtue pro případ, že by něco něco nebylo úplně jasné.
Ale bez ostychu pojďme na to... Máme na to celý víkend...

Ve všech těch andělských kartách o těchto musím říci, že pro mne, jakožto po andělského skeptika (tedy většinou) tyto karty jsou překvapením roku. Příjemným. Protože se nijak nevnucují.

A navíc skrývají i řadu dalších drobounkých výhod. Například mají podle mě jasnou vyjadřovací schopnost. Nejsou v nich žádné zbytečné a matoucí kudrlinky. Jsou přímé a nekompromisní, přitom si udržují "andělsky" něžný tón. Ilustrace jsou příjemné, relaxační a přitom také v obrázku uvidíte jasná poselství.
Takže se přímo těším na víkend protkaný těmito na první pohled nenápadnými, ale nesmírně přesnými a vzrušujícími kartami.

Pteje se do diskuze a během následujících hodin a dnů se tu postupně objeví odpovědi...


O malíři a autorovi:
Toni Carmine Salerno je výtvarník, spisovatel a vydavatel, který žije a pracuje v australském Melbourne. Velmi se zajímá o filozofii, duchovní poradenství a energetické léčení. Praktikuje reiki a vede pravidelné kurzy intuitivního umění, psaní a inspirující tvořivosti.

Jeho žena Martine, která je mu inspirací pro většinu z jeho děl, je mistryní a učitelkou reiki a duchovní učitelkou. Vede také pravidelné kurzy reiki a komunikace s anděly.


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.andele.cz

POD ČAROU:

A ještě jedno malé upozornění. Pro letošní rok jsem změnila podmínky výkladu a přidala nové, vámi nejčastěji požadované výklady. Takže nyní to všechno dostalo oficiální formu, postupně budu přidávat modelové příklady, abyste přesně věděli, co čekat...

MUDr. David Frej, Jiří Kuchař: Zdravé střevo

19. ledna 2017 v 11:55 | Renata a nakladatelství Eminent |  Knihy pro dospělé
Spíše by se tato kniha měla jmenovat "Základy péče o nás druhý mozek". MUDr. David Frej patří k autorům, který píše neuvěřitelně precizně. Jiří Kuchař jako druhý z autorů má naprosto stejnou pověst a tam si můžete být jisti, že držíte v rukou jednu z nejlépe zpracovaných knih na téma - vliv zažívacího traktu na naše zdraví, psychiku a celkovou životaschopnost.Mohla bych strávit tento prostor v superlativech na tuto knihu. Je to zbytečné. Tady je všechno dokonalé tak, že slov netřeba. Raději pro tento případ zvolím podělení se o to, co mne překvapilo, ohromilo, nebo co je třeba si neustále opakovat.
A takových informací je kniha plná!

Zažívání a psychika naruby
Že naše psychika často odráží svůj stav do zažívání, to už všichni víme. Když jsme nervózní a ve stresu, velká část lidí to pocítí v žaludku nebo ve střevní oblasti. Ale ono to funguje i naopak. David Frej tu rozvíjí teorii o psychických nemocech nebo nerovnováhách (deprese, úzkosti atd.), které mohou mít na svědomí.

"V poslední době stoupá počet studií prokazujících psychický efekt působení střevních bakterií. Vedle lidí jsou zaměřeny i na zvířata. Střevo je osídleno stovkami různých druhů bakterií a jejich ekologická rovnováha je velmi křehká a snadno narušitelná. Důsledkem je nerovnováha mezi střevní flórou a naší imunitou, která může podporovat vývoj psychiatrických onemocnění. "Stále více vítězí představa, že mikroflóra hraje velkou roli hlavně v raném stadiu určitých nemocí," říká profesor Holzer. Ze své praxe zná pacienty, kteří trpí na záněty traktu žalude-střevo nebo mají dráždivý trakčník a jsou častěji postiženi onemocněními spojenými se strachem nebo depresivními stavy."

Cesta ovlivnění je složitá a u každé bakterie je jiná, ale zaujalo mne, že u některých to jsou právě odpadní metabolické produkty těchto bakterií, které poškozují nervový systém člověka.

Zdravý člověk stráví květák bez… víte čeho…
Ano. Nadýmání i po tzv. nadýmavých potravinách je varováním střev, že nemají to správné osídlení. Nadýmání bez viditelné příčiny pak může být spojeno s různým nesnášenlivostmi, s poškozenými střevy atd, to už jsou v knize pečlivě popsané jednotlivé případy. Ale fakt, že zdravé střevo stráví bez zbytečných plynů i zelí a květák - to je něco, co si budu pamatovat! To stojí za pozorování.

Obezita je nakažlivá?
Pokusy s laboratorními hlodavci ukázaly, že pokud se do střev zdravých a štíhlých potkanů vpraví trus ze střev obézních potkanů, začnou i tito štíhlí potkani bez zjevné příčiny přibírat na váze. Obezita tedy může mimo jiné souviset i s jiným, patologickým osídlením střevní mikroflóry. Ostatně, je to už pár let, co se kdesi objevil výzkum, a cyklicky se objevuje stále dokola, že obezita je přenosná z člověka na člověka slinami. Vida, má první otázku pro MUDr. Freje, takže se o to víc těším na rozhovor s ním.

V knize je často odkazováno do historie, jak se mění poznatky medicíny a snadno si tak dokážete představit, že ani nyní se neví vše - a že i zdánlivě nesouvislé souvislosti se časem mohou začít odkrývat jako logické zákonitosti lidského těla. Naše zažívání je přímo živnou půdou pro nové výzkumy.

Najdete tady i klasiku, žádný strach...
Žaludeční vředy, záněty žaludku, zácpa i průjem - a dobré rady, jak se s nimi vypořádat - najdete tady i mnoho praktických rad pro ty zcela obyčejné, zdánlivě obyčejné střevní problémy. Často autor vychází z moudrosti našich předků, starých bylinkářů a renomovaných autorů v této oblasti. Ve chvíli, kdy ale k těmto částem v knize dojdete, budete bohatší o pochopení toho, že nějaký průjem je jen vrcholek ledovce, že za tím vším je obrovská úcta k neuvěřitelnému fungování našeho trávicího systému.

A ještě o jeden poznatek se podělím. Pyramida stravy, která v nás nebude tvořit neustálý chronický zánět...O autorovi

MUDr. David Frej je autorem knih Ajurvéda, Ajurvédské recepty pro zdraví, Šťávy a míchané nápoje z přírody, Zánět - skrytý zabiják, Biologické hodiny a Tučné superpotraviny a oleje.
Jiří Kuchař vydal kromě jiných knih knihy Poznej sám sebe, Kniha, která léčí, Pozor sůl!, Zdraví v ohrožení - Hořká pravda o sladkém cukru, Tak chutná štěstí, Svět přírodních antibiotik a Tvoje strava je tvůj osud. Společně napsali publikaci Detoxikace léčivými oleji. Pravidelně publikují v měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2016, www.eminent.cz
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.