David Frej: Biologické hodiny

17. února 2017 v 7:28 | Renata |  Knihy pro dospělé
Dokonaleji zpracovanou knihu o fungování lidských biologických hodin byste asi těžko hledali. Beru si z ní několik zajímavých informací. Ale věřte mi, že kdybych tu měla vypisovat všechno, asi bych tu seděla ještě zítra před večerem. Vezmu tedy jen důvody, pro které vím, že tuto knihu budu otevírat i v budoucnosti.

Autor zcela vyčerpávajícím způsobem popisuje historii, lidské fungování a fungování zvířat i rostlin. Vše je nastaveno pevně… a i když mne velmi často napadala otázka pro autora a sice "kolik generací by trvalo, než by si lidstvo zvyklo na životní styl, který žije nyní - tedy posunutá doba spaní, umělé osvětlení, zabijácké noční směny apod… - tuším, že odpověď doktora Freje by byla jednoduchá: Nikdy. Ale uvidíme, s autorem chystám rozhovor, takže o ten se tady určitě poté rozdělím. Zůstanete v úžasu… a postupně se na vás bude valit množství dokonalých informací o sovách, skřivanech, o vlivu jídelníčku a ročního období, o vnitřních hodinách v našem těle,o tom, jak fungují jednotlivé hormony a orgány. Vše v dokonalé rovnováze a jsem si jistá, že s každou další kapitolou si budete bolestně uvědomovat, jak moc dnes člověk žije v rozporu s tím, jak je nastaven od přírody. A jak nám to nevadí, a říkáme tomu "civilizovaný člověk".

Já se ovšem budu teď zabývat problémy sov a skřivanů. Dovedu si velmi dobře představit, jakou vzájemnou nevraživost působí soužití těchto dvou typů. Jak jeden stepuje už ráno s písní na rtech a druhý se chytá za hlavu a naopak, skřivánek už spí a sova je naštvaná, protože jako zůstala sama plná energie a co jako? Chrono-tipy pro sovy jsou báječnou možností, jak zabojovat i s klasickou nespavostí nebo stavem, kdy sice dobře usínáte, ale budíte se ráno unavení.

Vyberu jen některé:

- Nastavte si budík nebo večer provádějte jednoduchou relaxační techniku s naprogramováním buzení (před usnutím si představte hodiny a v mysli nastavte čas buzení). To tedy musím pochválit, protože to naprogramování času buzení v mysli neuvěřitelně funguje!
- Jakmile vstanete, jděte se projít ven nebo otevřete okna a prosvětlete místnost. To vás probudí. (potvrzuji, že spaní u otevřeného okna je svěžejší…)
- Večeřte do 20 hodin (tady nevím, je-li to ta správná rada, někdo má zase problém, že neusne, protože se v noci kroutí hlady)
- Večer zaveďte rituál, dejte si čas na lehčí večeři, poslouchejte zklidňující hudbu, dejte si čaj, přečtěte si něco příjemného. Zkuste relaxaci. Nedívejte se pozdě večer na televizi ani nepouštějte počítač (klasické rady…)
- Mějte večer již tlumené osvětlení,… (výtečná rada, která opravdu funguje. Není nic horšího, než jít spát z plně osvětlené místnosti)


MUDr. David Frej se dívá na problematiku biologických hodin z pohledu ayurvédské medicíny, orgánových hodin a je pravda, že když si tuto knihu přečtete, tak dostanete schizofrenní pocit, že pokud svým tempem prožijete ještě jeden den, tak nejpozději zítra dostanete infarkt nebo onemocníte rakovinou. Osobně jsem si z knihy vzala jen to, co je mi příjemné a s čím souzním. Mnoho rad mi přišlo pro mě scestných - rada na 20 minutový spánek odpoledne, pokud trpíte na migrény, může být celkem scestná, protože kdo na migrény trpí ví, že případné usnutí během dne snadno způsobí záchvat. Vynechání kofeinu je fajn rada, ale mnozí zase díky pravidelnému přísunu kofeinu v rozumném množství, drží své záchvaty na uzdě. Rady, které tu jsou k menstruaci, mohou prospět, světelná terapie mírní PMS, orgasmus prý zažijeme nejsnáze nejen v době ovulace, ale i uprostřed menstruačního cyklu nebo těsně před menstruací.
A muži jsou třeba nejvíce sexuálně aktivní v říjnu, protože v tuto dobu mají nejvyšší hladinu testosteronu.

Kniha je pro mne souborem informací a výzkumů, že kterých si ale smím vzít jen to, co mi vyhovuje. Je to ale výborný návod, jak se vůbec zamyslet nad tím, co nám tělo říká. Přečtením této knihy porozumíte svému tělu a i když třeba mluví trošku jinak, než píše autor, naučíte se mu naslouchat. Z jednoduchého důvodu - protože Vás to napadne. A člověk se naučí bránit se "civilizačním vlivům" alespoň to té míry, do jaké smí…

MUDr. David Frej
Po ukončení studia lékařské fakulty v Praze pracoval několik let jako internista. Přírodní medicínu (ayurvédu) studoval v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a indické Puně. Ve své praxi spojil západní a východní medicínu, zabývá se léčbou nemocí, obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu. Ve svém centru se věnuje konzultacím, ozdravným pobytům a seminářům. Pravidelně publikuje v časopisu REGENERACE a pořádá přednášky o výživě a přírodní medicíně. Založil mezinárodní centrum vzdělávání v oblasti Ájurvédy, výživy a alternativní medicíny ADVANA.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dana Dana | Web | 18. února 2017 v 10:45 | Reagovat

Moc děkuji za recenzi a potažmo i tip na knihu. Tohle by mě hodně zajímalo, nevypadá to povrchně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.