Květen 2017

Christopher Papadopoulos: Vnitřní klid

31. května 2017 v 0:13 | Renata |  Knihy pro dospělé
Pokud máte rádi Eckharta Tolleho a jeho Moc přítomného okamžiku a téma prožívání, ukotvování se v realitě pomocí těla, pak je toto kniha pro vás ta pravá.
Pro mne je tato kniha důkazem, že sto lidí, sto různých cest. A každý tu svou jednoho dne najde ve chvíli, kdy nějaká z těch všech nepřeberných metod ho osloví s neochvějnou přesností.


Pro autora této knihy to byl Eckhart Tolle a nalezení vnitřního míru, klidu a sebejistoty.

Nadšení vystřídala zvědavost na jiný názor
Zprvu se mi zdálo, že s touto knihou budu souznít, protože hodně probírala myšlenky, názor, že pochopení toho, že svět tu není proto, aby nám přinesl štěstí, ale od toho, aby nás podněcoval... to vypadalo, že autor stojí pevně nohama na zemi.
Svým způsobem stojí - a pro koho je tohle cesta, pak je i tohle velmi kvalitní podklad.

Pak mi začalo vadit odmítání životního příběhu, zkušeností, přemýšlení, uvědomování si myšlenek, které jsou na základě ega a přehnaných emocí - to všechno autor začínal shazovat ze stolu a přišlo mi, že k vám mluví z pozice toho, kdo tímhle už prošel, ale nijak už nepotřebuje vysvětlovat, jak přesně se toho všeho zbavit - prostě se toho zbavit. Nebo doufá v zázrak či ve fakt, že čtenáři Eckharta Tolleho už tohle všechno umí a toto je pro ně jen taková bavlnková nadstavba.
Ostatně něco takového říká sám Eckhart Tolle v předmluvě této knihy.

Předem tedy upozorňuji, že kdo Exharta nemusí, ten bude bojovat i s touto knihou.


Stačí prostě jen žít nadhled?
Ano, ale všeho s mírou. Nejde to hned a nejde to osekat jako kus masa....Kdepak, dle mého názoru je k tomuhle všemu dlouhá a bolestivá cesta a tak i když jsou další kapitoly velmi kvalitní a vedou nás k tomu, jak se se vším vypořádat směrem k vnitřnímu klidu, tak i když tu jsou naznačeny cesty, jsou na mě asi málo... praktické? Málo důrazné. Nebo málo lidské?


Příliš často tu je hned prezentován výsledek a mívala jsem někdy pocit, že mě autor kárá za to, že nedovedu tolik, co on.
Že se ještě potácím v emocích a řeším včerejší události a že hledám cestu... Kdyby jen o špetku méně nadšení, které občas zavání arogancí, byla by to skvělá kniha. Takhle mě právě tohle vadilo, rušilo, ačkoliv jinak tu je velké množství dobrých myšlenek, dobrých teorií, jež jsou v souladu s klasickou psychologií.

Jsou tu dobré tipy na zbavení se úzkosti, na přerovnání myšlenek.
Ale prosím, nelpěte na výsledku.
Autor ho sice už má a žije, ale... ona ta cesta je někdy opravdu delší..

Kniha je udělána formou volného rozhovoru, což zajišťuje čtivost a souvislosti témat s tím, že ta červená nitra vnitřního klidu a nacházení, tu stále je...

CO třeba takový odpor proti proudění života. Jak mu odporujeme?

"Tím, že o životě přemýšlíte.
Obvykle za život považujeme to, co se "děje", zdánlivě nekonečný cyklus růstu a rozpadu, kterému vše podléhá. Jenže život je také inteligencí vesmíru, která vedla k vytvoření všeho od molekul po velehory, od trávy po galaxie.
Toto inteligentní vědomí naplňuje každý atom, každou buňku i každý centimetr prostoru. Je hybnou silou všeho existujícího, zdrojem vší aktivity i snahy. Zatímco naše mysli jsou schopné vyprodukovat tak akorát neúplný a mnohdy pokřivený obraz reality, čisté vědomí vnímá věci, jaké doopravdy jsou."

A tady třeba vnímám rozpor. Přemýšlení bylo tím nejlepším, co jsem v životě měla a co mě posunulo kupředu. To, co se dělo a děje, je tou nejlepší učebnicí života pro jeho pochopení vědomím.... pro pochopení, že z klidného středu opravdu vidíme nejlépe, ale pro tuto zkušenost musíme poznat ty bouřlivé vody emocí a upjatých myšlenek.
Vydalo nakladatelství Metafora, www.metafora.cz

Veronika Hájková, George Agathonikiadis: Domácí řecká kuchyně

30. května 2017 v 0:07 | Renata, Euromedia |  Kuchařky
Čistá běloba řeckých ulic, bohaté kvetoucí pnoucí rostliny, líné kočky a srdeční lidé - vše prosyceno vůní oregana, pečeného masa, zeleniny a sladkých dezertů. Tak to je Řecko. A i když jste tam nikdy nebyli, tak i po pouhém prolistování této knihy se zamilujete! Není to jen kuchařka, je to i cestopis a svědectví o otevřené a přátelské povaze řeckých lidí.
Recepty prominou, ale nechám je na druhé koleji… zatím

Ach, snad mi ty nádherné recepty prominou, ale to, co mne uchvátilo nejvíc, jsou obrázky, fotografie, pohledy do světa a bydlení obyčejných Řeků, ze kterých sálá domáckost, tak trochu dnes oblíbená vintage styl. Místa, ze kterých je cítit, že jsou děděna s láskou z generace na generaci a že udržování stejného vzhledu jako před dávnými léty je tu věnována velká pozornost.


U moře si lidé dávají péct jídlo do takzvaných pekáren. Když jdou k moři, dají hrnec pekaři, a cestou zpět si ho vyzvednou. Pekaři jim za pár korun upečou jejich jídla, a ještě je kolikrát trochu okoření a vylepší.


Ó ano, jen při takové představě jsem se zasnila, něco, co by tady snad ani nebylo možné? Nebo ano, lidskost na rozmachu? Kéž by. Jistě to má i své praktické důvody, když si takhle někam jdete, necháte si maso upéct jinde, eliminujete vedro, které si doma tvoříte troubou. Důvěra, mít "své prodejce" zeleniny, vajíček, masa - je tu na denním pořádku, sousedské a přátelské vztahy jsou pěstovány na každém kroku. Země, kde to má konzum velmi těžké, protože pravé lidské hodnoty se tu drží a pěstují dál.

Není to póza, je to do hloubi duše žitý život…


Za srdce mne chytlo třeba toto:
"Řekové říkají, že nikdo nemá jíst sám. Je to ten nejsmutnější způsob, jak naplnit žaludek. Duše totiž zůstává prázdná. Možná i proto je řecká kuchyně tak zdravá a Řekové žijí v lepší kondici déle než většina Západoevropanů."
Milujete-li jídlo a společnost, je Řecko tím pravým místem pro život. Všechno se tu točí jen kolem pohostinnosti, plných talířů prostřených pro všechny, ano, i pro kolemjdoucí, a o tak otevřeném srdci, že to pro našince je jako obraz dokonalého ráje, který člověk jako tvor někde ztratil na cestě k nesmyslné civilizaci.

VÝKLADOVÝ DEN: Kouzelná moc květin

29. května 2017 v 1:23 | Renata a nakladatelství Synergie |  Výklady pro vás a výkladové dny
Květiny jsou odpradávna symboly. Symboly krásy, lásky a snad i moudrého božského vedení. Umí vyprávět příběhy, z jejich voňavé symboliky můžeme vyčíst spoustu logických věc, vždyť k něčemu takovému sloužila kdysi i květomluva!


Práce s těmito kartami přináší úspěch a větší hloubku, je-li prováděna dlouhodobě, dočetla jsem se v příručce.
A je to pravda. Čas jim prospěl! A to mám pocit, že ještě jsem nedošla k tomu pravému diamantu v nich.
Možná k němu dojdu až s vašimi výklady...


Zjistila jsem, že když jsem si poprvé vytáhla jednu kartu, měla jistý, v tu chvíli ještě trošku povrchní význam. A když jsem si ji vytáhla o řadu dní podruhé, už jsem v jejím významu viděla něco jiného, mnohem hlubšího. Lze říci, že jsou to také karty, které se velmi dobře spojují jedna s druhou, opravdu vyprávějí příběhy... a skvěle se hodí i jako doplněk, sladká poleva sjednocující i jiné výklady, například tarotové.

Otázka? Prosím o radu...
Dnešní výkladový den bude naveden na otázky typu - prosím o radu v té či oné oblasti. Co mohu udělat, aby se to či ono zlepšilo. Co hraje roli v této situaci, apod....

29.5.-4.4.2017: Týden, na který možná nezapomenete...

28. května 2017 v 9:54 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Přijde na to, na jakém místě životní šachovnice se právě nacházíte. V každém případě je před námi týden, kdy zásadními hybateli osudu budou dvě energie:


Spravedlivé vyrovnání
Úleva od nepravostí, ačkoliv se tyto nepravosti mohou právě tento týden projevit v plné parádě

První kartou je Vůz a Osmička holí, takže snad už začátek týdne mohutně rozhýbe všechny stojaté vody a přinese moudrost (Velekněz a Velekněžka). Je zvláštní, jak se tyto karty zdvojují, jak jsou tu zdvojené ty energie pohybu k pochopení, k uklidnění, k moudrosti.


Nemusí to ale znamenat, že se přímo v realitě stane to, co chceme, aby se stalo. Může to být jen náznak, jen pohyb někde mimo vás, jehož důsledky přijdou až později. Zdá se z ostatních karet, že půjde ale v každém případě o situace, které vás doslova vloží do rukou možná řešení. Jedno, dvě, nebo i více. Ale budete je zvažovat a díky ovlivnění tou jemnou energií lásky a pochopení - a také intuice - máte velkou šanci rozhodnout se správně, i když pokud si nebudete jisti, je lépe ještě nechat věci ustát.

Na scéně je totiž ještě Sedmička mečů a Devítka holí. Zvažování tohoto týdne nemusí být jednoduché, protože v něm roli hraje za prvé únava a nepříjemné zkušenosti z minula a možná i strach z toho, že naletíte, že budete okradeni, že vám bude něco vzato, nebo naopak - to, co k vám bude chodit, bude ponoukat k nepříliš spravedlivým řešením. Stojí za to si nastalou čistou situaci zase zkalit? Ne, nestojí… Pět mečů je sice ukradeno, ale dva vám na kartě zůstávají, jako šance pochopit, že všechno přece jen ukradeno nebylo a že tady i přes jisté ztráty zůstává ještě mnoho cenného - možná i toho nejcennějšího.


Tato špína hlubokých vod nemusí být ale jen nutně zvenčí, ale může to být vaše vlastní myšlení, sebeponížení, destruktivní vzory chování, které přitěžují lidskému hřbetu. Věřte, že tento týden se vyplatí věřit tomu, že svět je dobré místo k žití (a špatné našeptávače pošlete pryč…), protože se vám to mnohonásobně v budoucnu vyplatí.
Takže co tento týden bude nejvýraznější?

- Posuny kupředu, posuny snad i nečekané a náhlé…

- Zvažování a řešení minulých nepříjemností, nyní máte šanci je posoudit spravedlivě a dojít ke smíru
- Možná i krásná setkání, ve kterých pocítíte spřízněnost duší (Velekněz se nám s Velekněžkou nepotkávají zas tak často)…

- Šance pochopit a ukončit těžké situace, ve kterých bereme moudrost sami sobě…

Tak přeji krásný přelomový týden a těším se v červnu!

Zítra nezapomeňte na něžný květinkový výkladový den!

VÝKLADOVÝ DEN: Myšlenky moudrosti pro život v radosti

25. května 2017 v 0:29 | Renata |  Výklady pro vás a výkladové dny
Dnešní téma je radostné.
Často zažíváme pocity radosti a uspokojení, když si vyslechneme nějaké to moudro, které se zdá, že nám bylo ušito přímo na míru.


Spojení moudrosti a pocitu radosti v těle využila Louise L. Hay a stvořila tyhle krásné karty, jimž dominují její texty. Obrázky doprovodila česká ilustrátorka Lucie Ernestová. Malý balíček karet, po jehož otevření si řeknete jen - to je tak roztomiléééé!

A ono to je i milé...
Rozmilé...
A moudré...


Návod k použití? Používejte každý den!
Poslední dobou si dávám pozor na to, jak autoři doporučují své karty používat. Snad se tato informace začíná dostávat do jakési módní vlny a každý autor si na svých kartách zakládá a dává najevo, že je s nimi bytostně spojen. Tím pádem také ví, pro přesně jaký účel slouží. Kromě vhodných otázek tak poslední vydávané sady karet doplňují také informace k tomu, jak s těmito kartami co nejvíce splynout a využít tak jejich potenciál co nejvíc.

V tomto případě autorka doporučuje každodenní vytažení denní karty.
Dostáváte tím takový kalendář afirmací, který už náme z mnoha minulých vydání.
Ale tady máte svou vlastní šťastnou ruku a sdělení by s vámi mělo rezonovat o poznání lépe.
Takže, zkusíme to?


Potřebujete-li v nějaké životní oblasti nebo situaci nějakou moudrou radu, jemné postrčení andělů, pojďte se ptát...
Dnes (a v dalších dnech) dostanete odpověď.

POPOSTRČENÍ SMĚREM K ROVNOVÁZE LIDSKÉ MOUDROSTI JE TU PRO VÁS...

Karty vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com

Markéta Zinnerová: Kočka Linda, poklad rodiny

24. května 2017 v 16:24 | Renata |  Knihy pro děti
"Jsem micinka ničí, brzy mě to zničí. Radši chci být něčí, více mi to svědčí." Ach ach ach, no řekněte sami, potkat takhle zpívající micinku na ulici, pruhovanou malou tygřici s modrýma očima, neslitovali byste se, aby byla něčí? Markéta Zinnerová je autorkou, která je sázkou na jistotu, chcete-li při čtení bavit nejen děti, ale i sebe. Veselý příběh, patřičná a nenásilná dávka poučení a hlavně dokonale vymazlené dialogy!


Ne nadarmo jsou její knihy překládány i do různých jazyků. Více, že Princezna z Třešňového království se dočkala svých čtenářů až v Korei? To je sen každého dětského spisovatele. A tak jsem se jala ihned poté, co knihu přečetla dcera (a půl dne byla nebetyčně zticha), zabrat i do svého čtení. Zdání neklamalo a je to opravdu něco, u čeho se nasmějete, usmějete, potěšíte a hlavně, nechcete to dát z ruky. A moc rádi zase po této knize sáhnete, budete-li mít chuť na hlasité čtení, protože pro takovou domácí improvizaci je jako stvořená.


Obrázky Petry Jelenové jen se rozeběhnout... Přesně jako ve Večerníčku...

Text je rytmický, krásně se čte, má spád, jsou to oblíbené slovní hříčky, vtipná spojení… Doslova ožívá před očima celý příběh, kočka Linda v plných barvách. Tohle jsou opravdu knížky našeho dětství a protože jsem Kočku Lindu neznala, moc ráda jsem se s ní seznámila, byť s mnohaletým zpožděním. Toto jsou knihy, které si zasluhují znovuvydání!

25.5.2017: Květnové novoluní dodá sil

22. května 2017 v 0:56 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Měla bych jakožto Blíženec mít pro své znamení slabost. Nemám. Je to nejsložitější cosi nainstalované v mozku a duši, co si snad umím představit. No, možná Ryby a Raci jsou na tom hůř...
A ti na tom budou patrně rizikově i v tomto novoluní, které kromě slunečního znamení Blíženců posilují i Blíženci v Luně.

Novoluní je obdobím, ve kterém se věci uzavírají, dojasňují a jsou velmi energeticky náročné. Zavání to tedy únavou, vyčerpáním, na druhé straně úžasným potenciálem pro nové myšlenky, nové začátky a všechno, co má v budoucnu přinést volnost, uvolnění, radost a osvobození od všeho svazujícího.


Tolik tedy astrologie. A co na to tarot?

Síla - Páže holí - Páže mečů
Věž - 9 mečů - Eso pentaků

Šesticí těchto karet doladíme celé toto období, které zasahuje pár dnů před novem, pár dnů po novu. O čem tedy toto období může být a k čemu ho využít?

Rozhodně k posílení své síly, která může být až taková, že se v tomto období rozhodnete pro nějaké zásadnější kroky. Shodit definitivně něco, co působilo trápení. Začít znovu. To by mělo i dobře odstranit únavu a přepětí, pokud nastane.

Téma trápení a neuzavřených, hnijících a nedodělaných záležitostí může více vystupovat na povrch a chtít se nechat vyřešit. Nebojte se pohlédnout kolem sebe, protože se může snadno stát, že právě nyní kolem sebe máte něco, co vás v tomto může podpořit. Samá pážata, eso... síla a chuť tu sílu použít pro zásadní změny! To je veskrze pozitivní výklad a pokud vás něco v těchto dnech bude nepřiměřeně tížit, je to znamení toho, že to opravdu už je něco, co by chtělo co nejdříve nějak dořešit, jinak to bude za sebou stále nést pocit stresu.

Nečekejte však nějaká řešení, která budou velkolepá. Spíše první pobídky, nabídky, návrhy - vše spíše ve fázi vyjednávání nebo mezistavů, které ještě budou čekat na další vývoj. Plodné období pro odvážné kroky, první odvážné krůčky. Spojené s fajnovým pocitem úlevy.

Také to mohou být dny, ve které budeme upřednostňovat rozum, budoucí výsledek, cílevědomost a životaschopnost než nějaké vzdušné zámky. Co se vám nyní bude honit hlavou, bude tedy něčím, co má opravdu potenciál do budoucna. Není tu nic zmateného, matoucího nebo na scestí vedoucího. Jestli ještě nemáte chuť to realizovat, jenom si to někam napište - někdy příště to budete mít jako když najdete...

Proto se hodí v tyto dny třeba i záměrně vytáhnout na světlo témata, která delší dobu stojí a už vás to štve, protože diplomatický potenciál bude tak akorát na nalezení velmi dobrých řešení.
Takový příjemný úklid na pracovním stole, na který vám v brzké době přistane úplně nová práce.

Záměrně jsem psala, že pro citově založené lidi a znamení to může být těžší období, protože nepřeje těm vnitřním rozkošným a něžným myšlenkám, ale musíme je na chvíli formovat jaksi bez hedvábných rukaviček. Nebojte... hebké časy zase přijdou.

22.-28.5.2017: Můžu slíbit klidný týden!

21. května 2017 v 8:38 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Není snad lepších zpráv než tenhle výklad.
Následující týden bude jedním slovem klidný. Tak klidný a mírumilovný, že na jeho konci můžete býti jaksi vyčerpáni rozhodováním, co dál.

Hlavní pocit jde skrze zpomalení, zjasnění si toho, co máme před sebou - a následně s víkendem stoupající neklid a ještě intenzivnější a hlubší uvažování spíše intuitivního charakteru, protože - něco si sedlo na své místo, a pokud vám není tak úplně jasné, co to bylo a kam, tak bude následovat trochu brouk v hlavě. Přímo mraveniště v hlavě. Ale i tady se vyplatí udržet klid. Protože záblesk řešení přijde s koncem týdne nebo ten následující.
Samozřejmě to někdo může mít tak rychle, že se mu všechno uděje už v pondělí :-) čas berte, prosím, jen velmi orientačně.


(8 mincí, Mág, Rytíř pentaků, 2 mečů, Král mečů)

Týden pilné práce, která přinese zlaté výsledky
Je úplně jedno, jestli týden věnujete snění, odpočinku nebo pilné práci, až z vás bude pot crčet - ve všem byste měli být úspěšní a jakákoliv soustředěnost bude odměněna kýženým výsledkem. Hmatatelným, nebo jen myšlenkou, která je tou pravou!
Náhle bude v rukou něco, co vás posune někam dál, do dalšího levelu, na další rozcestí, ale to je k řešení až v dalším období.
Tento týden může hodně věcí objasnit. Budeme na to mít dost trpělivosti, dost umanutosti jít za svým.
Ochotu dělat kompromisy, které se ukazují jako nesmírně přínosné pro budoucnost.
Zásadní posuny v tom, co je pro vás celý tento rok důležité.
Nabídky, které jsou výsledkem dlouhého snažení.
Nečekanosti, které si sednou jako poslední dílek puzzle.
Velký důraz tu je také na okolí - na lidi kolem, kteří vám mohou mimořádně pomoci a přinést právě to, co jste marně týdny předtím sami hledali!
A v budoucnu je cítit pnutí a napětí jako elektřina - změn a věcí příštích. Zásadních!
Jestli to tak bude, uvidíme... prozatím věnujme čas pečlivé a poctivé přípravě.

ZÁKLADNÍ TAROT A VÝKLADOVÝ DEN PRO VÁS

17. května 2017 v 0:53 | Renata |  Výklady pro vás a výkladové dny
Začneme bez velkého otálení.
Po tomto největším a nejobsáhlejším výkladovém dnu budou následovat ještě výkladové dny doplňovací, s kartami Myšlenky radosti, Myšlenky štěstí a s Kouzelnou mocí květin. Další tři dny hladivých a něžných odpovědí.
Na ty se mimořádně těším.

Prozatím se ale mimořádně těším z knížky, kterou jste tu už viděli a která dostala i karetní balíček, krásný váček a krabičku.

A z těch si budeme dnes vykládat!


Znáte to. Dotazy pod článek do komentářů. Až bude naplněna kapacita, budou dotazy ukončeny (a zase se dočkáte příště), a já si vyhradím několik dnů na postupné odpovídání.
Ptát se můžete na své směřování, blízkou budoucnost, životní křižovatky...

A kdo se chce pokochat ještě kartami a knížku, prosím...

Tunel hybnosti z Návratu duše

16. května 2017 v 0:46 | Renata |  Témata pro duši
Ještě jednou se vrátím do knihy Návrat duše od Alberta Villoldiho, a sice k jeho tunelu hybnosti.
Mimo mnoho jiných návodů, které tvoří ucelenou terapii duše, tu naznačuje i logické souvislosti při stále se v životě opakujích situacích.
Protože se s tímhle i často setkávám při výkladech a vždycky, nebo téměř vždycky, vedou kořeny opravdu do minulosti, kde je třeba rozmotat, někdy až klubko jedovatých hadů.

Proto mne zaujal tenhle návod, který si od té doby neustále válím v hlavě a musím říct, že na něm rozhodně něco je.
Dovolím si tedy maličko vytrhnout z kontextu celé knihy a předložit vám ho s tím, že jde tedy o orientačníí nápad pro rozmotání neustále se opakujících životních vzorců.


Tunel hybnosti
Vezměte si list papíru a rozdělte prázdnou stránku čtyřmi vodorovnými čarami, které představují linie života. Podél nich zakreslíte svou osobní a rodinnou historii. Na první čáru si zapište všechny své lásky včetně data; patří sem všechna vaše pobláznění, sexuální partneři či partnerky, manželští partneři či partnerky, osoby, s nimiž jste flirtovali, a konečně i silná platonická přátelství. Poznačte si na linku jména i data.
Na druhou čáru zaznamenejte všechny své emoční problémy - pocity nejistoty nebo sklíčenosti, období velkého štěstí, či dokonce časové úseky, kdy si nevybavujete, v jakém duševním rozpoložení jste se nacházeli.
Třetí čára je určena výčtu vašich dosavadních zaměstnání a oborů, kterými jste v životě prošli.
Na čtvrtou čáru zakreslete svou osobní a rodinnou anamnézu; nemoci, jež se vyskytly u vás nebo u vašich rodičů, prarodičů, strýců a tet.
Nyní si všechny čáry prohlédněte a srovnejte je. Hledejte podobnosti: Ukončujete vztahy těsně předtím, než přejdou do důvěrnější roviny? Stavíte sami sobě do cesty překážky, kdykoliv máte úspěch na dosah? Co se dělo s vašimi vztahy, prací a emocemi, když se u vás vyskytly zdravotní problémy? Jaké pozitivní a negativní tendence vidíte?
Tato vlákna - láska, moc, peníze a zdraví - představují ve vašem životě čtyři klíčové časové linie. Tvoří pevný svazek procházející tunelem hybnosti a nesou záznamy z vaší minulosti. To je osud, který pro vás uchystaly smlouvy duše.

Principem je pochopit například, kdy ve chvíli, kdy se začne něco dít, začnu reagovat stále stejně. Třeba i nepřiměřeně, protože se kdysi dávno stalo něco, co tuto reakci poprvé vyvolalo a od té doby se nevědomě opakuje.
Uvědomit si tuto souvislost je první krok k nápravě.


O autorovi:
Alberto Villoldo, Ph. D., psycholog a lékařský antropolog se již více než pětadvacet let zabývá výzkumem přírodní léčby v oblasti Amazonie a praktikami šamanů z kmene Inků. Pracoval jako mimořádný profesor na Státní univerzitě v San Francisku. Během svého působení založil Laboratoř biologické samoregulace pro výzkum vlivu mysli na psychosomatické zdraví a nemoci lidí. Založil společnost The Four Winds Society, kde vyučuje zájemce z USA a z Evropy praktikám šamanské energetické medicíny.

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2015, www.anch-books.eu
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.