Christopher Papadopoulos: Vnitřní klid

31. května 2017 v 0:13 | Renata |  Knihy pro dospělé
Pokud máte rádi Eckharta Tolleho a jeho Moc přítomného okamžiku a téma prožívání, ukotvování se v realitě pomocí těla, pak je toto kniha pro vás ta pravá.
Pro mne je tato kniha důkazem, že sto lidí, sto různých cest. A každý tu svou jednoho dne najde ve chvíli, kdy nějaká z těch všech nepřeberných metod ho osloví s neochvějnou přesností.


Pro autora této knihy to byl Eckhart Tolle a nalezení vnitřního míru, klidu a sebejistoty.

Nadšení vystřídala zvědavost na jiný názor
Zprvu se mi zdálo, že s touto knihou budu souznít, protože hodně probírala myšlenky, názor, že pochopení toho, že svět tu není proto, aby nám přinesl štěstí, ale od toho, aby nás podněcoval... to vypadalo, že autor stojí pevně nohama na zemi.
Svým způsobem stojí - a pro koho je tohle cesta, pak je i tohle velmi kvalitní podklad.

Pak mi začalo vadit odmítání životního příběhu, zkušeností, přemýšlení, uvědomování si myšlenek, které jsou na základě ega a přehnaných emocí - to všechno autor začínal shazovat ze stolu a přišlo mi, že k vám mluví z pozice toho, kdo tímhle už prošel, ale nijak už nepotřebuje vysvětlovat, jak přesně se toho všeho zbavit - prostě se toho zbavit. Nebo doufá v zázrak či ve fakt, že čtenáři Eckharta Tolleho už tohle všechno umí a toto je pro ně jen taková bavlnková nadstavba.
Ostatně něco takového říká sám Eckhart Tolle v předmluvě této knihy.

Předem tedy upozorňuji, že kdo Exharta nemusí, ten bude bojovat i s touto knihou.


Stačí prostě jen žít nadhled?
Ano, ale všeho s mírou. Nejde to hned a nejde to osekat jako kus masa....Kdepak, dle mého názoru je k tomuhle všemu dlouhá a bolestivá cesta a tak i když jsou další kapitoly velmi kvalitní a vedou nás k tomu, jak se se vším vypořádat směrem k vnitřnímu klidu, tak i když tu jsou naznačeny cesty, jsou na mě asi málo... praktické? Málo důrazné. Nebo málo lidské?


Příliš často tu je hned prezentován výsledek a mívala jsem někdy pocit, že mě autor kárá za to, že nedovedu tolik, co on.
Že se ještě potácím v emocích a řeším včerejší události a že hledám cestu... Kdyby jen o špetku méně nadšení, které občas zavání arogancí, byla by to skvělá kniha. Takhle mě právě tohle vadilo, rušilo, ačkoliv jinak tu je velké množství dobrých myšlenek, dobrých teorií, jež jsou v souladu s klasickou psychologií.

Jsou tu dobré tipy na zbavení se úzkosti, na přerovnání myšlenek.
Ale prosím, nelpěte na výsledku.
Autor ho sice už má a žije, ale... ona ta cesta je někdy opravdu delší..

Kniha je udělána formou volného rozhovoru, což zajišťuje čtivost a souvislosti témat s tím, že ta červená nitra vnitřního klidu a nacházení, tu stále je...

CO třeba takový odpor proti proudění života. Jak mu odporujeme?

"Tím, že o životě přemýšlíte.
Obvykle za život považujeme to, co se "děje", zdánlivě nekonečný cyklus růstu a rozpadu, kterému vše podléhá. Jenže život je také inteligencí vesmíru, která vedla k vytvoření všeho od molekul po velehory, od trávy po galaxie.
Toto inteligentní vědomí naplňuje každý atom, každou buňku i každý centimetr prostoru. Je hybnou silou všeho existujícího, zdrojem vší aktivity i snahy. Zatímco naše mysli jsou schopné vyprodukovat tak akorát neúplný a mnohdy pokřivený obraz reality, čisté vědomí vnímá věci, jaké doopravdy jsou."

A tady třeba vnímám rozpor. Přemýšlení bylo tím nejlepším, co jsem v životě měla a co mě posunulo kupředu. To, co se dělo a děje, je tou nejlepší učebnicí života pro jeho pochopení vědomím.... pro pochopení, že z klidného středu opravdu vidíme nejlépe, ale pro tuto zkušenost musíme poznat ty bouřlivé vody emocí a upjatých myšlenek.
Vydalo nakladatelství Metafora, www.metafora.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.