Alena Damijo: Anglické listí

2. srpna 2017 v 9:38 | Renata |  Knihy pro dospělé
Čekala jsem nějaké Coolkurní šok malého rázu, třeba že Britové nosí ponožky dva dny za sebou, ale čekal mě opravdový šok. Mimo jiné jsem pochopila, proč se Nigella Lawson proslavila svým vcelku v našich očích průměrným vařením a že tou hlavní ingrediencí opravdu v jejím vaření je vášeň a láska k jídlu jako takovému. Protože Britové fakt nevaří. A když, tak vaří to, z čeho se vám neudělá vůbec dobře.

Alena Damijo tu vypráví své vlastní zážitky z doby, kdy odjela v roce 2002 do Londýna jako aupair, posléze studovala, vdala se a zapustila tu své druhé kořeny. Je to holka světem protřelá, už si své prožila i v jiných zemích, mimo jiné na Ukrajině, ale přesto moje romantické představy o Velké Británii vzaly za své. Aupair se tam stará o všechno, paní domu nechodí do práce, pán sice všechny uživí, ale s prací to taky nepřehání, všude nepořádek, k jídlu se servírují rozmrazené polotovary a ty tradiční smažené ryby s hranolky v novinovém papíře lze po pár dnech pobytu v typické britské rodině považovat za opravdu dobré jídlo, protože konečně něco lepšího do žaludku.

Děs z léta, zvyk na zimu
Protože Alena Damijo vypráví svůj příběh s nadhledem, vtipem hodným Betty McDonaldové, tak si pište, že se často budete nezřízeně usmívat, divit se a zase se usmívat, ba přímo i smát. Doslova třeskutě humorná kniha. Prošpikovaná tak, že jsem občas musela čtení přerušit, protože toho prostě bylo moc. No, ano, v Británii je pořád zima, mrholí a tak vůbec, to známe. Ale že když se někdy vzácně v létě objeví na teploměru třicítka, je pomalu vyhlášen kalamitní stav a že tu je tak tristní počet koupališť a bazénů, že tady tato záliba je na samém okraji těch nejokrajovějších zábav - to je opravdu Coolturní šok.
Autorka velmi bystře posuzuje situace, do kterých se dostává, porovnává se svými zvyklostmi, s našimi českými tradicemi, a tím vzniká nádherná koláž poznání cizí kultury, kterou se z cestopisů jen tak nedozvíte. Protože není nad osobní zkušenost.
Ano, mám nyní pocit, že jsem seděla s kamarádkou na kafi a ona mi vyprávěla o svém životě ve Velké Británii. A můžu ji věřit, protože tu už žije víc než patnáct let a vyučuje ve škole. A s češtinou se nezapomněla mazlit takovým způsobem, že opravdové milovníky češtiny tohle potěší. Svižné, odsýpající… No, asi se nám tu také zúročily zkušenosti s psaním scénářů.
Je to jedna z knih, kterou rádi přečtete odpočinkovým čtením, a v duši a informační paměti v mozku vám zůstane pořádně hluboký otisk. Věru opravdu Coolturní šok!

Pojďme se podívat na ukázku, zrovna takovou, kterak s dětmi ve škole zvládnout ta vedra:
Po hysterickém e-mailu, který jsem hned vyhodila do e-koše, jsem šla napouštět bazének, který jsme před pár lety pro děti pořídili. Sotva rodiče odvedli svá dítka, přišla za mnou kolegyně ze školky a vypadala, že mít provaz, už se jde oběsit na školní třešeň. Pak mi povyprávěla, že zatímco si děti nadšeně štěbetaly o tom, jak se těší do vody, jejich rodiče ji bombaradovali dotazy, jestli bude v bazénu o velikosti 3x3 metry všech 35 dětí najednou (v dopise jasně stálo, že se děti budou střídat), jestli je někdo bude ve vodě hlídat (v dopise jasně stálo, že bez dozoru se k vodě nikdo ani nepřiblíží), a přehlídku geniálních dotazů zakončila maminka, která chtěla vědět, jestli dětem učitelka plavky potom vypere a vysuší.

Vydalo nakladatelství Euromedia, www.bux.cz , 2017
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.