Listopad 2017

PROSINEC 2017: Raci, Lvi, Panny

30. listopadu 2017 v 14:13 | Renata |  MĚŠÍČNÍ TAROTSKOPY
Rak (Rytíř pohárů - Královna mečů, Eso mečů - Šestka mincí)
Cítíte se o něco lépe než třeba v létě? Zdá se, že jakýsi trend osvobozování a nacházení vlastní síly pro vás bude i v prosinci pokračovat. A tentokrát může být viníkem tak trochu i někdo zvenčí, někdo, kdo vám nalije krev do žil a ukáže dvě věci: CO, nebo KDO vás přetěžuje, a co byste měli dělat, abyste se postavili na vlastní nohy. To je zejména silné kolem úplňku, kdy i samo od sebe může přijít řešení i dlouho zasekaných situací nebo v sobě naleznete netušenou sílu k tomu, abyste tyto situace vyřešili vlastní silou a rozhodnutím. Je to ale období opravdu zásadního prohlédnutí, vyjasnění, vystoupení z mlhy, kdy bude jasné, kdo tady vládne. I kdybyste si to měli vyjasnit jen sami sobě a korunu sami sobě na hlavu vložit. Možná to je důležité pro toho, kdo sám se sebou neměl v minulosti mnoho soucitu, najednou ho doběhnou všechny ty hříchy minulosti a bude muset chtě nechtě, vidět sám sebe v roli žebráka, který žebrá sám na sobě trochu pozornosti a skývu chleba.
S tím prohlédnutím to nemusí být tak jednoduché, neb nejspíš bude jen dalším stupínkem k tomu, abyste se mohli poprat s další dávkou bubáků a nových odhalených skutečností. A znovu s nimi zatočili. Řekněme, že to pro vás může být velmi akční měsíc, ve kterém co jen budete moct, to vyřešíte. Všechny dluhy minulosti? Vyčistíte stůl, vymetete smetí z pod koberce? Běda ale tomu, kdo vám škodí. Kdo vás přetěžuje, kdo z vás nasává energii bez dovolení. Všem těm tento měsíc utnete tipec. Nebo na to alespoň budete mít nezřízenou chuť. Vaše duše volá po osvěžení a po jakémsi vyrovnání a spravedlnosti. Ideální období pro bilanci uplynulého… Kdy uvidíte jakýsi přesah celého minulého roku.


Lvi (Velekněz, Osmička holí, Eso mečů, Dvojka holí)
Co jste zasili, to budete v prosinci sklízet. Sebevědomí vám rozhodně chybět nebude a Lvi jsou doslova a do písmene na vítězném tažení. Ve finále. Báječný happyend? Kdoví, to záleží na tom, co se jim zúročí. V každém případě se setkají v prosinci s následky svých činů, zhmotní se jim to, co žili celý rok a možná mnohé díky tomu uvidí i v jiných barvách než si doposud mysleli. Nové zjištění je může vrhnout na zcela nové křižovatky a záhadná rozcestí, na kterých ale bude potřeba jedno jediné - věřit si. Vy budete totiž tím člověkem, který povede sebe, nebo druhé… nebo celou rodinu, novým směrem. Snad je to i konfrontace s něčím z minulosti, co se vynoří. Snad je to nová, dlouho očekávaná informace, která konečně umožní pohnout se z místa.
Rozhodně budete mít velmi mnoho energie a sil si se vším poradit a možná si i zásadním způsobem přeskládat svůj život. Prosinec vám může přinést několik nových možností, jak se budoucnosti postavit. Jak něco změnit, nové nabídky, nové příležitosti. Také pochopení minulosti, ze kterého potom vzejde úleva a nadhled, s nímž se můžete směle vydat do dalšího roku. Jako by se vám něco uzavřelo, naprosto dokonale, logicky, jasně a ten pocit, že máte před sebou čistý stůl, je doslova k nezaplacení. Prosinec vám posílí sebedůvěru, dodá sil, odvahy, a provětrá život způsobem, na který jste dlouho, dlouho čekali…

Panna (Královna holí, Rytíř holí, Čtyřka mincí, Královna mečů)
Tak se zdá, že kdo se držel starého i přesto, že osud s ním už dva měsíce lomcuje na všechny strany, ten to už v prosinci nevydrží a kapituluje. Máte tu pro tento měsíc velmi mnoho osobní síly, rozhodnosti a akčnosti. Kdo potřebuje něco vyřešit, s něčím se poprat, bude to pro něj velmi úspěšný měsíc. Směle do všeho, co vyžadovalo odvahu!
Na druhou stranu bude více vystupovat i to, na čem lpíte, co už nefunguje a co způsobuje váš osobní pocit nepohodlí. I když se to zdá jako pohodlí, už vidíte, že nad vámi praská strop a že se budova co nevidět zřítí. Je čas jít. Je čas uzavřít minulosti, je čas opustit to, co vám možná poskytovalo dlouho stabilitu, poděkovat a jít dál. Možná je před vámi právě tohle…
Nebo to může být také jinak. To lpění může být i na věcech, které vám evidentně škodí a v tuhle chvíli si už uvědomíte, že to dál takhle nejde. Dokonce prosinec může přinést několik událostí, které vás právě o tomhle přesvědčí a to natolik, že sami pak půjdete a tyto závislosti na nezdravém a neprospívajícím, ukončíte. Dejte si velký pozor na to, co se bude kolem vás dít, protože všechno může být směřováno právě k tomu, abyste ozdravili svůj život a svoji životní cestu. Všechno vás bude maximálně ponoukat, pobízet, volat na vás… "tudy!" Nech to tam být, nech tu rozbitou hračku být a pojď udělat něco jiného. Je jedno, jestli to je výzva k tomu, abyste tu hračku rozebrali a opravili, nebo ji opravdu zahodili a šli dospělejší cestou. To už záleží na situaci, které se to právě u vás týká. V každém případě půjde o měsíc, ve kterém se mnohé ukáže být možná jiné, než jste to chtěli mít. Ve kterém ale přijde úleva z toho, že už je konečně jasno.


PROSINEC 2017: Berani, Býci, Blíženci

30. listopadu 2017 v 14:11 | Renata |  MĚŠÍČNÍ TAROTSKOPY
Berani (Páže pohárů, Královna mincí, Páže mečů, Rytíř mincí)
Můžete si také oddechnout. Prosinec pro vás může být měsíc, ve kterém budete řešit ryze praktické události, záležitosti a všechno, co nějak souvisí s pocitem zázemí, stability, domova, toho, co má ve vašem životě růst. Můžete hned zkraje měsíce dostat nějakou nabídku nebo se něco ve vašem životě změní jakousi nenápadnou událostí, která se nakonec ukáže být zásadní, protože přesně zapadne tam, kam potřebujete. Přidá vám nejen pevnou půdu pod nohama, ale i odvahu k tomu se něčemu v průběhu měsíce postavit ještě lépe. Ještě lépe si zařídit kolem sebe záležitosti tak, aby vám vyhovovali a abyste se v nich cítili bezpečně. Dalo by se říci, že téma "bezpečí" bude pro vás v prosinci nejdůležitější a nebudete se bát ho prosazovat. Mnoho věcí se může vyjasnit, něco se může ukončit, něco nového začít. Zejména tam, kde už delší dobu cítíte, že potřebujete změnu, že se to potřebujete naučit nově, začít dělat nově, tam dostanete šanci to ukázat. Zvenčí k vám půjdou právě takové nabídky a takové situace, ze kterých si můžete vybrat - chci se dát novou cestou, chci se to nově naučit? Nebo ne? Zamyslete se také nad tématem trpělivosti, protože abyste byli spokojeni, je třeba udělat něco, co vyžaduje delší čas, delší píli a pořádný kus trpělivosti, který se ale časem zúročí. Je možné, že právě v prosinci k vám budou chodit velmi často takové nabídky nebo myšlenky, které vás budou uvádět do pokušení si život zařídit jinak. Nově? Nebo už to znáte? A chcete se k tomu vrátit? V každém případě je to něco, co voní pohodlím a klidem. Nebojte se toho a notně na tom zapracujte. Vyplatí se vám to.


Býci (Velekněz, Trojka mečů, Šestka pohárů, Smrt, Devítka mincí)
Pro Býky může být prosinec trochu měsícem rozporů. Tam, kde se nedořešily záležitosti listopadové nebo ještě starší, budou vylézat na povrch a budou opravdu kazit tu sváteční náladu atmosférou, která vám může připadat tak trochu zlodějská, okrádající s pocitem "chci se tomu už konečně otočit zády". Na druhou stranu je to také o přitlačení na zeď. Pokud jste něco přehlíželi záměrně, tak nyní uvidíte, jak to skutečně je a nemusí to být opravdu hezký obraz. S tím už si potom budete muset poradit nějak sami, ale energie celého prosince hodně prospívá zásadním řešením, která vedou k rovnováze. Takže v tom nemusíte zůstávat, naopak, tím, že zvenčí uvidíte i podporu, uvidíte nová řešení, uvidíte sílu a chuť - máte velkou šanci se s tímhle vším definitivně vypořádat. Pokud jste už na něčem zapracovali a listopad využili k užitku svému, pak prosinec bude podpůrný v dalším kole rozhovorů a řešení. Mnoho jste se naučili. Přijde mi, že Býci budou v prosinci oplývat svým majestátem a moudrostí, která uklidní nejen je, ale i jejich okolí. A může vyřešit i to, co do té doby bylo neřešitelné. Jste nyní schopni vytrhnout plevel tam, kde růst nemá a kde uzurpuje něco, na čem vám velmi záleží. Jste schopni nechat za sebou mrtvé a přežité a vykročit vpřed. Řekněme, že máte opravdu ideální bilanční náladu s koncem roku. Právě s úplňkem bude stoupat ta chuť dělat zásadní rozhodnutí, či je alespoň vidět, a s novoluním už se jen poklidně povezete do nových vod. Snad pro vás může být prosinec zásadním měsícem celého roku, pokud využijete jeho ozdravnou energii a pochytáte jeho příležitosti. Věřte, že zvenčí na vás celý měsíc budou vykukovat jen obrazy vašich vlastních snů, představ, ideálů, které jsou ale realizovatelné. S chutí do toho!
Blíženci (Síla, Čtyřka mincí, Čtyřka mečů, Blázen - 10 holí)
Začnu tím nejméně příjemným. V prosinci vás může častěji bolet hlava z toho všeho, co se kolem vás bude dít. Jste sice organizačně zdatné znamení, ale v prosinci toho prostě bude nějak moc. Bude to dáno nejspíše i tím, že budete mít větší potřebu být sami. Poodstoupit od světa, dát si dovolenou. Touha to může být silná, někdy až pro okolí nepochopitelná. Ano, možná se budete chtít v prosinci stranit společnosti, ale to z několika dobrých důvodů. Buď se potřebujete z něčeho vyléčit, rozmyslet si nové možnosti v životě, nechat za sebou něco starého, výrazné téma tu je také ohledně nepříliš poctivých lidí kolem vás a možná můžete mít také v životě nabídku, která bude pro vás tak důležitá, tak MOC řešící nějako zatuhnutou situaci z minulých týdnů nebo měsíců, že budete potřebovat chvíli na to, abyste vůbec toto řešení vstřebali. Z listopadu tady jdou změny, které vás katapultovaly do nových zítřků. Posílily vás, ale v tuhle chvíli je třeba si na ně zvyknout, adaptovat se v nich, rozchodit ty nové boty. A to samo o sobě může být velmi náročné ze dvou důvodů. Buď to jsou změny nebo události, které nejsou tak úplně v souladu s tím, co by chtělo vaše okolí, nebo jsou to změny, které budou ještě v budoucnosti vyžadovat zásadnější proměny směrem k vašim snům. Skoro mám z toho pocit, že se vám může splnit nějaký sen, dostanete první díl své knihy snů… a to bude taková změna, že si s tím budete chtít někam zalézt do kouta a chvíli se s tím srovnávat.

Prosinec také je měsícem, ve kterém se to, na čem lpíte, začne hroutit, nebo to bude zvenčí léčeno nějakým prozřením, rozjasněním a pochopením minulých zkušeností. Vaše síla a schopnost rozhodovat může být až netypická. Ale všechno by mělo mít jedno společné - "je to pro vás nové"… a nové to ještě bude v dalších týdnech. Nejzásadněji by to mělo dít kolem úplňku ve vašem znamení, kdy budete asi nejnabitější energií, naopak v období novoluní se může projevit více smutek nad tím, co opouštíte, ačkoliv to už nefungovalo, stejně… závan nostalgie může být…

Benjamin Kuras: Pohřbívání svobody

30. listopadu 2017 v 11:13 | Renata a nakladatelství Eminent |  Knihy pro dospělé
Lze tohle ještě vůbec vyléčit? Honí se vám často hlavou při čtení této knihy Benjamina Kurase. Anotace tvrdí, že to je všechno černý humor, ale já nějak už nevím, jestli se mi z toho černého humoru netočí hlava. A zase se propadám do pocitu nevěřícného kroutění hlavou, kterak je lidstvo blbé. Jo, jedno se musí autorovi nechat - umí s lehkostí, ano, i vtipností, naprosto přesně pojmenovat absurdity dnešního světa, konkrétně se hodně věnuje médiím a jejich manipulaci, ekologií a nesmyslnému ničení zemědělství, a pak už jako třešnička na dortu vypadají všechny ty eurošprýmy a eurošpásy, protože co dokáží vymyslet úředníci v Evropské unii a ještě to jak stádu ovcí vpašovat do zákonů jednotlivých zemí, které se nebrání… Nakonec si člověk říká, jestli v té vodě nebo vzduchu už není něco, co cíleně likviduje zdravý rozum a lidskost.
Kniha o tom, jak OSLI POŠLI...

No, to samozřejmě beru všechno s nadhledem, ale garantuji Vám, že tento můj výše popsaný pocit čas od času zažijete a navštíví vás přiblblý úsměv, smísený údiv, úžas, debilitu a nevěřícnost, ba i zděšení, protože některé důsledky v rámci svých jednoduchý životů, opravdu nevidíme. Asi to tak má být. Tak moc máme být vtahováni do pseudoproblémů servírovaných médii, v praxi taženi finančními závazky, které, když se tak zamyslíme, jsou z drtivé většiny také zcela nesmyslné… a tak možná též dojdete k autorovu závěru, že svět se v destrukci obrací, přežijí to tady jenom švábi (tím myslím opravdu hmyz), a z nich kosmické moudro za pár milionů let vytvoří další podobně humornou civlizaci.

PROSINEC 2017 OBECNĚ

29. listopadu 2017 v 14:09 | Renata |  MĚŠÍČNÍ TAROTSKOPY
S koncem roku budou mít k sobě lidé blíž. Budou si lépe uvědomovat cennost toho, co mají v druhých a dají jim to náležitě najevo. Rytíř pohárů, Eso pohárů a Devítka mincí je ideální kombinací na vánoční čas. Budeme lépe vidět své cesty, své šance, své sny a také realistické cesty za nimi. Všechno, co možná bylo v uplynulém roce nejasné, nyní dostane jasnější kontury, uleví se. Z prosince je cítit obrovská úleva a uvolnění i z vnější strany světa. Měli bychom si dávat pozor na pobídky od ostatních lidí nebo na situace, které něco osvětlují. Jako by nám šly na ruku… Mohou být rychlé, jen tak se mihnout kolem, a musíme je chytit do dlaní a nějak zpracovat. Ale všechno, co nás v prosinci potká, má téměř okamžité řešení, které bude zvenčí nabídnuto. A bude vnímáno jako souladné. Jednoduše řečeno - co chcete, toho můžete dosáhnout. Co je vaše, to k vám přijde… Co si přejete, může se splnit. Úplňkový čas může být hodně o tom, že uvidíme, co nás svazuje a budeme mít velkou chuť z toho odejít. Zatočit se vším špatným kolem nás, zlozvyky, závislosti… a celý čas do novoluní je příjemnou přípravou a posílením, zesílením našich duší i těl na to, abychom se ke konci roku postavili uplynulému období zpříma a s vydechnutím: Zvládli jsme to. Nakonec… jsme to fakt zvládli!


Radmila Zrůstková: Domácí nápoje pro zdraví

28. listopadu 2017 v 11:16 | Renata a nakladatelství Eminent |  Kuchařky
Já jim říkám, vyluhované limonády z vody. Přesně takový, jaký je obrázek na titulní straně, takový je i pocit z těchto receptů. Křišťálově čisté a voňavé po všem tom, co necháte ve vodě macerovat, co voda přijme za své. Velice chytrý způsob, jak se naučit milovat vychlazenou vodu. Jak se naučit pít vodu, posléze možná i čistou, křehkou a osvěžující. Nápoje jsou tímto povýšeny na lehké mlsání a oživení těla i duše, které autorka rozdělila i podle ročních období.
Čímž učinila tuto knihu použitelnou, otevíratelnou a inspirující po řadu let.Kombinace jsou výborné: Zamyslíte se nad tóny chutí a vůní
Nejde tu o nic převratného. Autorka kombinuje bylinky, koření a ovoce, a i když se někdy divíte, tak následně jsem musela u každého receptu mlsně pokývat hlavou, že tohle je opravdu promyšlená jednoduchost. Že se k sobě hodí třeba jablíčko a hřebíček, to víme… že dobře může chutnat borůvka a levandule, to můžeme zkusit. Nebo zemitá a kořeněná vůně měsíčku lékařského kombinovaná s jostou nebo aronií? Tady jsem se zamyslela a došlo mi, že Radmila Zrůstková pracuje s těmi jemnými podtóny všeho toho ovoce a bylinek, které se uvolňují do vody při macerování. A svým způsobem spodní tóny černého rybízu (kterému je josta podobná, nebo i trpkost aronie) se zrovínka s tím měsíčkovým aroma docela podobají, nebo spolu velmi dobře souzní.


V úvodu knihy se potěšíte krásným a citlivým psaním o vodě a je až s podivem, jak lze něčemu tak bezbarvému, samozřejmému, co už ani nevnímáme, složit tak nádhernou citlivou poklonu. S pokorou pak přistoupíte k pochopení macerování a také s vědomím, že voda má možná opravdu jistou energetickou paměť. A protože člověk je tvořen z většiny vodou, lze vodu přirovnat i k němu? Autorka tvrdí, že ano.

"Stav mysli má silný vliv na stav těla. Člověk prožívající radostný, šťastný a naplněný život se cítí fyzicky lépe než člověk stagnující, s negativními emocemi. Voda je životní síla. V našem těle díky ní kolují živiny a je přenašečem energie."


V tom je velká pravda. Stejně jako je naladěn člověk - a tak se potom i projevuje, tak je na tom i voda. Možná znáte ty výzkumy, ve kterých voda tvoří krystaly jiné při negativních emocích, agresivní hudbě a jiné krystaly vznikají při štěstí, a při působení laskavých slov.

Macerování ve vodě jako každodenní radost
Znala jsem macerování ve víně nebo v alkoholu, což je stará bylinkářská praxe a bylinná vína nebo kořenité likéry jsou osvědčenými léčivy. Ale v jemné vodě macerované třeba kontryhelové listy - no jen z té představy mi zaplesala ženská duše toužící po nějaké podpoře fyzického těla. Na jaře pampelišky, kopřivy… v létě ovoce všeho druhu a třeba ten měsíček nebo levandule, v zimě pak sušené ovoce a hřejivé koření nebo červená řepa či přídavky odšťaveného ovoce.

Když tuhle knížku prolistujete, získáte pocit, že to ihned musíte zkusit.
Že si chcete vymyslet i něco jiného, svého…
Že se nemůžete dočkat jara na první pampelišky, nebo že prostě sáhnete po sáčku z lékárny a uděláte si bylinný macerát i z bylinek sušených. Vyzkoušela jsem, a je to paráda!
A slastným přídavkem do macerátů z meduňky je třeba lékořice.
Ano, anotace má pravdu - je to výpravná kniha o vodě a všem, čím jí můžete obohatit tak, aby mlsala každá buňka vašeho těla.


O autorce:
Radmila Zrůstková se věnuje výtvarné činnosti, vytváří hedvábné módní doplňky a společenské šaty a oděvy pod značkou Rakay Original. Dlouhodobě se zajímá o zdravý životní styl a raw food, které jí významně zlepšily zdravotní stav a psychickou pohodu. Věnuje se přednáškám, kurzům přípravy raw food a organizuje veganské večeře v Novém Boru a České Lípě.
Napsala kuchařku syrových receptů Zdravě a syrově a s MUDr. Davidem Frejem průkopnické dílo Štávy a míchané nápoje z přírody. Vedle pravidelných rubrik Raw food a Životadárné nápoje se v měsíčníku Regenerace podílela na speciálech Biostrava, Prameny omlazení, Biostrava v zimě, Jak žít s cukrovkou nebo Osvěžující a léčivé nápoje a pokrmy.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

ROZHOVOR: Eva Hölzelová a její cesta k vlčí Arině a nádhernému příběhu

28. listopadu 2017 v 0:24 | Renata |  Osobnosti
Jako by to téma tajemných mýtických příběhů autorku přitahovalo jako magnet. A proč ne, když to umí! Eva Hölzelová je už autorkou knihy motivované řeckými bájemi a pověstmi Hvězdná obloha a její nová kniha Arina je čistá fantazie? Nevíme, zeptáme se, ale mohu vám slíbit, že dobrodružství mladíka Adama a vlčice Ariny v království uzurpovaném pavoučí královnou Arachnitou, je opravdu čtením, které vás doslova obalí neopakovatelnou atmosférou.

Nedá se nezeptat. Milujete podobné příběhy i z pozice čtenářky? Mýty, báje, příběhy s neopakovatelnou atmosférou?
Miluji, mám doma obsáhlou výpravnou knihu Mytologie, kde je nejen klasická řecká a římská mytologie, ale i keltská, germánská či finská, jsou zde báje a legendy z Afriky, z Jižní a Severní Ameriky, z Předního východu a Asie a také Oceánie. V podstatě z celého světa. Tak do ní občas nahlížím, nedá se to číst jako román, ale je to hrozně zajímavé, hodně se mi líbí mýty původních obyvatel Austrálie a maorské mýty. Jako dítě jsem milovala knihu Pohádky rudých dětí, kterou jsem vyhrabala v knihovně u babičky a která byla vydána nakladatelstvím B. Kočí v roce 1924. V babiččině knihovně vůbec bylo více podobných skvostů. Například Pohádky Boženy Němcové, kde jsem si nejvíce oblíbila hororovou pohádku Chyť ho, drž ho, trhej ho a četla ji pořád dokola. Pohádka vypráví o hospodě v lese, kde hospodský podává lidské maso a z posledního návštěvníka udělá pokrm pro dalšího hosta. Dneska už by podobný drastický příběh pro děti asi nevydali.


No to rozhodně! I když, kdoví… Kdy vás poprvé napadla Arina?
Arina mě napadla, když jsem si právě četla ve výše zmíněných Pohádkách Boženy Němcové. V pohádce, která mě inspirovala, zachrání hlavní hrdina liščata a potom si projde obvyklým kolečkem, kdy musí splnit tři úkoly u ošklivé čarodějnice, která je ve skutečnosti zakletou princeznou.
Zprvu jsem zamýšlela napsat to jako filmový scénář. Celý příběh v podstatě vychází ze synopse, kterou jsem si pro tento scénář připravila. Pak mě ale zaujal jiný námět, a to pohádka o slepičce, která snáší zlatá vejce, a napsala scénář na toto téma. Záporné postavy si ji samozřejmě budou vzájemně krást, hodná děvečka skončí kvůli ní ve vězení a vše se nakonec vyřeší o svatojiřské noci, kdy vylézají hadi a štíři... asi tušíte, co se stalo s těmi zlatými vejci a lidmi, co si je nahamounili. Scénář jsem poslala jednomu producentovi a do ČT. Přestože jsem nikdy podobnou pohádku nečetla ani neviděla, z ČT mi odpověděli, že hledají jen originální náměty a toto není originální. Pan mi producent sdělil, že se mu scénář líbí, ale nešel by do toho sám, ale jen jako koproducent, protože pohádka je velmi nákladná záležitost.
No a pak jsem spadla z kola, vyhřezla mi krční ploténka, pomalu rok jsem marodila a scénáře jsem přestala řešit. Po dobu vynucené nečinnosti jsem hodně četla a přemýšlela o svém budoucím směřování. Napadlo mě, že napíšu slepičku i vlčici jako pohádky, k tomu přidám ještě jednu, kterou jsem už dlouho nosila v hlavě, a vydám to jako knihu tří krátkých pohádek. Třetí příběh pojednává o dobrodružné výpravě na ostrovy, které se vynořují z moře jen za úplňku. A pak jsem se rozepsala a dopadlo to takto. Arina nakonec vydala na samostatnou knihu.


Nemáte někdy chuť se s Arinou znovu setkat a napsat o ní další příběh? Přece jen byla tak jedinečná, vtipná a moudrá!
To bude záležet pouze na tom, jak ji přijmou čtenáři. Pokud zaujme, bude je bavit a kniha se bude dobře prodávat, tak proč ne.

Skvělou ruku jste měla s ilustrátorkou. Jana Vlková nakreslila obrázky, které dokonale sedí k atmosféře příběhu. Jak vznikla vaše spolupráce?
Jana je jako já ze Sedlčan. Je to dcera mé kamarádky Jany a také spolužačka a kamarádka mé dcery Barbory a známe se už od jejích školních let. Přiznám se, že jsem netušila, že Janina tak pěkně maluje. Všimla jsem si její práce teprve na Facebooku, kde Jana prezentovala své ilustrace k omalovánkám vydaných firmou Bobo. Když jsem ji oslovila, tak Jana okamžitě zajásala. Přezdívá se jí totiž Vlčice, tak kdo jiný by měl malovat ilustrace k příběhu o vlčici.
Zde opět musím vzpomenout prvorepublikovou knihovnu mé babičky, a to knihu J. Verna Tajuplný ostrov. Jako dítě jsem si v knize pořád listovala a obdivovala ilustrace Zdeňka Buriana, znám je prakticky nazpaměť. Knihu mám doma a pořád se k ní vracím. Takové knihy se do antikvariátu nedávají. Díky nezapomenutelnému dojmu z těchto ilustrací jsem proto Janu poprosila, aby ilustrace byly co nejvíce realistické, žádná moderna. Příběh Adama a Ariny je také vyprávěn klasicky, dalo by se říci že "po staru". Jana pak zvolila velmi pracnou metodu vytečkování. Ovšem výsledek je úžasný.V knize jste nenápadně vystihla i vlčí přemýšlení. Jejich vztah ke psům (ach, jak chápu, proč psi připadají vlkům jaksi jednodušší!), a tak se ptám. Jak jste se nořila do té vlčí duše, nějak jste se na to teoreticky připravovala, nebo jste vycházela z psího chování?
Na tuto otázku se těžko odpovídá. Nevím, jaké je "vlčí přemýšlení", nejsem odborníkem na etologii. Jenom jsem se pokusila vytušit zvířecí duši obecně. Radši vám prozradím, proč jsem si ze všech zvířat vybrala právě vlčici. Lidé vlkům přisuzují jen špatné vlastnosti. A to si vlci nezaslouží, nejsou to krvelačné bestie, které jdou po člověku, jakmile se objeví v lese. Jsou spíše plaší. Samozřejmě, že vlčí smečka dokáže být při lovu krutá a nelítostná, také jsem to ke konci knihy zdůraznila. Prostě jsem chtěla vlkům napravit trochu pověst, protože vlk je nádherné, vznešené a inteligentní zvíře a měli bychom je chránit, a ne jim ubližovat.

Ko-aktivní koučink pro vztahy, na kterých vám záleží

27. listopadu 2017 v 10:30 | Renata |  Knihy pro dospělé
Osobní růst je o tom, že plně porozumíte svým potřebám, odpovědnosti vůči sobě samému a dobře rozeznáte nejrůznější strachy a našeptávače, jež vás svádí na scestí. Tak jsem se pokusila v jedné větě říci, co se Ko-aktivním koučinkem od čtveřice amerických autorů naučíte. A vůbec se nenechte odlákat slovíčkem "firmy" na titulu knihy, protože tohle se týká úplně každého. Jednoduše řečeno - i naše rodina, přátelé, vztahy jsou takovou firmou, která čas od času potřebuje kouče pro lepší vzájemnou komunikaci, pochopení.


Ve všech mezilidských vztazích, kam patří mimo jiné i ty firemní, je třeba použít co nejefektivnější výměny informací, pěstování důvěry i důvěryhodnosti pro druhé a je úplně jedno, jestli poznatky z této knihy uplatníte vůči podřízeným, nadřízeným, partnerovi, matce, tchýni nebo vůči zákazníkům ve vašem obchodě či na třídní schůzce s učitelem. Učíme se tady vlastně komunikovat s věcmi, na kterých nám záleží!


Sdílení důvěry, intuice i věčného zájmu
Bez zájmu to nejde. Velmi často nás na scestí dovedou situace, ve kterých jsme nuceni dělat něco, co ve skutečnosti nechceme. Jednat s lidmi, kteří nás vyčerpávají. Scházíme vedle, zaprodáváme se, nebo se necháváme využívat. Dřív nebo později pak může přijít sklíčenost, únava, vyhoření. Velkou část knihy věnují autoři hledání jakési vlastní vize, zájmu, snů, toho motoru, který nás žene vpřed a dává životu a našemu konání nějaký smysl. Něco, co když žijeme a na čem když pracujeme, tak si po celém únavném dni sice promneme nohy i oči a únavou omdlíme do postele, ale s pocitem, že tohle za to stojí! Pokud tomu tak není, mění se tento pocit ve frustraci, vztek, zlost a to…. I když stále hledáme viníky, nakonec, když si tu krutou pravdu přiznáme, je to vztek sami na sebe, že nejsme schopni žít životem, který nás provází vize a pocit vlastní hodnoty.

27.11.-3.12.2017: Potichoučku, nepošlapat....

25. listopadu 2017 v 13:51 | Renata |  Každotýdenní kalendář
Už nám tu bude začínat první adventní týden a s ním přijde i úleva a nové možnosti. Příjemné události zvenčí, příjemná setkání, osudová setkání, rozhodnutí ve vztazích nebo v záležitostech, na kterých nám velmi záleží, máme v nich kus srdce. Týden přinese zejména klid a i události zvenčí tento klid nijak nenaruší, spíš naopak. Jen potvrdí, že jdeme správnou cestou. Snad za to už bude moci to sváteční naladění, ale přijde mi, že lidé budou chtít, aby věci fungovali nejen hmotně a materiálně, ale také po té lidské a emoční stránce. A bude se to tedy hemžit nabídkami. Láskyplnými, hmatatelnými. Milá slova, ještě milejší činy. Uvědomění, která opět dodají další vlnu odvahy udělat to, co už udělat chcete, protože to tak prostě chce vaše srdce a duše.


Ani náznak vyčerpanosti, naopak, jen velké odhodlanosti. Vzhledem k dvěma královnám ve výkladu (mincí a pohárů) lze soudit, že mnohé tyto zásadní události půjdou ze strany žen nebo ze strany emočního nastavení mužů, kdy se na moment ponoří do své vlastní duše a udělají to, co se týká jen jich samotných.

Nepůjde o nic zbrklého, tento týden mohou zvenčí přicházet rozhodnutí a události, které jsou dlouhodobě dobře promyšlené, ačkoliv na první pohled tak vypadat nemusí. Ale dotyčný (nebo osud) je opravdu dlouho promýšlel, než je pustil, snad i nečekaně, do éteru, aby žila svým životem.Dařit se bude všemu, co je dělané s láskou. Kde jsou nabídky dělané s láskou. Kde potřebujete v lásce použít kus odvahy a překonat nesmělost. Jako kdyby jste najednou dostali příležitost, která se otevře možná nečekaně a jen na malou chvilku. Tak jí využijte! Všechno, co tento týden začne, může mít obrovský potenciál do budoucna. Jen pomaličku a polehoučku, dobře své rostlinky zalévejte…. A prosím, nepošlapat!

ROZHOVOR: Jana Vlková: Dobré věci si vás najdou samy

25. listopadu 2017 v 12:51 | Renata |  Osobnosti


Ilustrovat knihu s vlčím příběhem, to musíte uznat - to je ideální úkol pro někoho, kdo se jmenuje Vlková! Snad proto vzniklo tak krásné a jedinečné dílo. I díky Janiným ilustracím jde o mýticko pohádkový příběh, ze kterého možná za pár let zapomenete děj, ale nikdy nezapomenete dojem, emoce a atmosféru, která zůstane otištěna ve vás, v knize i v obrázcích….

To je ideální spojení. Vlková a vlčí ilustrace a vlčí příběh? Musela jste být nadšená! Jaké byly první dojmy, když jste si Arinu přečetla?

Přesně. Kdo jiný by měl ilustrovat knihu o vlčiči než vlčice samotná? To byla výzva, kterou jsem prostě musela proměnit. Ale abych řekla pravdu, tak knihu mám teprve ke čtení připravenou a těším se, až se do příběhu naplno ponořím. Jako ilustrátor jsem vnímala text jinak, než když si jen tak čtu knihu pro své vlastní potěšení. Soustředila jsem se spíš na to, jak má která postava vypadat a jak vypadá prostředí, vracíte se dokola k některým pasážím a některé přeskočíte. Jste nervózní z toho, zda vaše představa nenarušuje příběh a vlastně pořád přemýšlíte o věcech okolo než o příběhu samotném jako celku.
Nemusíte mít strach, myslím si. Černobílé obrázky jsou elegantní a vystihují přesně to, co se v knize děje. Neboříte představy čtenářů o hlavním hrdinovi, který se líhne a vyvíjí v hlavě od prvního řádku. Měla jste taky hned jasno?

Neměla jsem jasno ani trochu. Měla jsem pouze jasno v tom, že je to jedinečná nabídka a že to chci zkusit ilustrovat. Ale protože jsem samouk amatér, na způsob a techniku jsem si přicházela za pochodu. Zvolila jsem si kresbu perem, protože jsem s ním už v minulosti pracovala, tak už jsem trochu věděla co čekat, a měla jsem jich doma zásobu. Nerada věcmi plýtvám, takže skvělá příležitost je ještě využít :) Navíc mě perokresba i dost baví. Je tam pořád co objevovat.

Michal Čagánek: Plyšový Buddha

21. listopadu 2017 v 12:48 | Renata a nakladatelství Synergie |  Knihy pro dospělé

"Lidé si myslí, že když zrovna nemám střechu nad hlavou, že jsem bezdomovec, socka, odpad společnosti. Dívají se na mě skrz prsty a v duchu jsou rádi za svůj dům, partnera a práci. Je to ale jenom povrchní radost, protože nakonec zjistí, že je to dům plný věcí, které potřebují živit. Namísto toho, aby jich užívali, přemisťují je akorát z místa na místo, lámou si hlavu, jak se jich zbavit, jak je co nejdřív nahradit novými věcmi, které jsou však nové sotva chvíli a rovnou se rozpadají v prach, který je třeba neustále utírat.
Partner je věčně nabručený, vy bručíte na něho, už dávno si nevzpomínáte, jak jste se seznámili, natož proč jste se rozhodli spolu žít. Výročí slavíte jenom tak, aby se neřeklo, a z každých dalších narozenin máte podvědomou hrůzu - ve vzduchu je čím dál víc cítit smrt. V práci byste nejradši všechny postříleli, skutečně o tom uvažujete, naprosto chladná úvaha. Ale socka a odpad jsem já, když jsem se svobodně rozhodl, že věci jsou přítěž a manželství leda na bolení hlavy."


Tak Pavla Plyšového byste doma fakt chtěli!
On by toho moc nesnědl… sem tam by spal, v noci možná dost pracoval. Rozhodně by vám všechno toleroval. Obohatil by vás o neuvěřitelné myšlenky a ukázal by vám obyčejný svět úplně jinýma očima. S úlevou si potom možná přečtete medailonek autora, který se dušuje, že vážně ne všecko, co napsal, je pravda. No zaplaťánbůh.
Jak tuhle knihu nazvat a definovat. Nejde to. Z každé škatulky vám začne unikat jako tvárná hmota. Fantastický příběh, snový příběh, drsná realita, dokument o dětství na americkém drsném venkově, Malý princ, který prochází pouští, nudná šeď zaměstnání v Praze, život bezdomovce, z reality unikající hry s láskou a city, porůzné pohledy na ženy i muže, na mezilidské vztahy vůbec. Autor navíc přecházel z jedné roviny do druhé tak nenápadně, že dneska netušíte, co budete zítra v knize číst. A když ji přečtete, tak dlouze zíráte do tmy a vážně nevíte, co si o Pavlu Plyšatém myslet.Je debil, jako to má napsané na vizitce?
Je…
Ne, není…
Sakra, jak to tedy je?

Osobně mi byla víc příjemná první část knihy, ve které se noříme do sugestivního příběhu kdesi na americkém odlehlém venkově. Očima malého chlapce, který nepoznal nic než svět kolem sebe a snad i to formovalo jeho uvažování i přístup k životu, vidíme i jeho matku, snad statečnou ženu z Prahy, která možná nikdy nepřestala toužit po návratu a po přijetí a odpuštění svých rodičů. Až nyní mne napadá, že ti dva měli mnoho společného - matka a syn. Nevraživé a silně nestandardní podmínky k životu zcela změnily jejich osobnost. Je Plyšový Buddha příběhem o tom, jak se člověk změní, když je nucen přežít? Jak se duše formuje či deformuje v závislosti na tom, v čem musí žít?
Jak právě v takových chvílích vystupují vlastnosti a reakce, které jindy nemáme možnost poznat? A čtenář se rázem dostává do kolotoče úvah o tom, co je vlastně normální.
Možná nakonec taky zůstanete u pocitu fascinace tímto neobvyklým a pozoruhodným dílem a odnesete si jen tu praktickou část, ze které je jasné, že plyšový medvídek nebo jakýkoliv váš oblíbený předmět, myšlenka, víra - to všechno je váš vlastní Buddha. To je víra, to je něco, co si nesete s sebou, aby vám to dodávalo energii a víru v život v příští dny.
Plyšový Buddha je pro každého jiný.A jedním si jsem jista: V této knize si toho svého plyšového Buddhu najde každý. Ale každý ho bude mít někde jinde, v něčem jiném, což zároveň dělá z příběhu tu fascinující literární hmotu, o které víte, že když se do ní ponoříte za měsíc, za rok… objevíte zcela jiný příběh!
Kolik vrstem Michal Čagánek do příběhu schoval?

P.S.: Jestli jste tuto knihu četli a napadá vás dotaz autorovi, napište do komentářů, s Michalem Čagánkem chystám rozhovor a ráda se ho na všecičko vyptám. Nejen na to, kolikže vrstev do knihy dal!

O autorovi:

Michal Čagánek: Nemohu tvrdit, že se vše, co v této knize popisuji, skutečně stalo. Kdykoliv však rád odpřísáhnu, že všechno, o čem píši, je pravda. Neumím si vymýšlet. Slova do mě vstupují tak, jako voda vstupuje do krajiny. Dávám jim prostor se projevit, ne slovům, ale tichu za nimi… Michal Čagánek je spisovatel, hudebník. Vyrostl na Moravě, bydlí v Praze, pracoval jako učitel v mateřské škole, policista i prodavač bio potravin. Pořádá autorská čtení, hudebně meditační cvičení, kurzy seberozvoje a svou knižní tvorbou inspiruje a těší stále více čtenářů. www.prameninspirace.cz
Synergie Publishing, www.synergiepublishing.com
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.