SLUNOVRAT: Jak jsem našla cestu k jeho kráse...

18. června 2018 v 10:42 | Renata |  Témata pro duši
Slunovratový čas Přiznám se, že letní slunovrat v červnu nemám vůbec ráda.
A letos jsem se rozhodla, že na něm najdu to pravé právě pro sebe.

Dost výzva, vezmu-li v potaz, že jde o něco, co mi dost vadí. V tomto období jsem vyčerpanější než kdykoliv jindy a může za to většinou teplo, které jsem špatně snášela a fakt, že moji potřebu spánku velice narušují světlé noci a fakt, že za světla jdete spát a ve čtyři ráno je už zase světlo. Zato v době Samhainu jsem si lebedila v tom domácím teplíčku a romantickou tmou za oknem. A vím, že nejsem jediná, kdo to tam má.. ale je mi to líto.
Sluníčko se tak snaží a já...
Takhle tedy ne. Prozradím rovnou, k čemu jsem došla. Letní slunovrat tu máme od toho, abychom své baterky nabili naplno!


Co můžeme využít?
Především je to symbolicky maximum světla, odtud také pochází pověsti o tom, že se země ve Svatojánskou noc otvírá jako květ a vydává své poklady. Poklady byly vždy myšlenky spíše duchovní aspekty, které jsou v tento den a noc velmi silné a údajně až tak, že nám mohou způsobit vnímání časových smyček nebo trhlin v realitě. Odtud také pramení všechny ty zkazky o těch, kteří vstoupili do jeskyně s pokladem a... omámeni... v ní zůstali rok! Však vzpomeňte na Trauternberka.

Také pozor na mámivé víly bosorky, které jsou schopny toho, kdož se příliš přiopije magickým večerem a přebere z těch plných pohárů, bude bosorkami utancován k smrti. Celá ta symbolika je právě o tom, co nejvíc může v tuto dobu vyčerpávat, ta přemíra světla, úrody, slunce. No a pak se buď před tím můžete schovávat a být nevyspalí, nebo najdete způsob, jak z toho získat pro sebe to nejvíc, nasát tu energii, vždyť den po slunovratu se nám už zase začíná den krátit a pomalu se začínáme přehupovat k té temnější polovině roku. Pověsti o bosorkách jsou tedy spíše o přebrání, opojení, součástí moudrosti slunovratu, je znát pravou míru.

Z pohledu magie a historie jsou totiž tohle doslova žně Spousta rituálů je spojena s věštěním, se silnými nebo dokonce prorockými sny, s mimořádnou silou léčivých bylin za svatojánské noci sbíranými a z hlediska živlů kromě slunce, ohně a světla (přeskakování svatojánských ohňů) je to také voda, které se přinášely obětiny. Oslavy slunovratu bývaly vždycky velkolepé až chaotické, často spojené s nespoutanými orgiemi všeho druhu a to údajně proto, aby si duše odpočinula na jeden jediný den od závazků a aby toto osvěžení ji přineslo třeba i nějaké vnuknutí nebo novou energii do dalšího roku. Bosorky jsou tedy spíše o symbolice "přebrání", opojení... - součástí té slunovratové moudrosti je také znát pravou míru.

Svatojánské byliny
Znáte je? Devatero kvítí má přísná pravidla: v podvečer sběru nesmíte mluvit, ani se ohlédnout - to je o tom, že jakýkoliv záměr musí být co nejvíce soustředěný a musíte mu něco obětovat. Čas, ticho, prostor, mlčení.... rituální prostor.

Pravé Devatero kvítí jsou: chrpa, kopretina smolnička, planná růže, rozchodnice, mateřídouška, fialka, zvonek a čekanka. Ve zdrojích jsem se setkala i s tím, že složení může být libovolné, podle pocitu, intuice a mezi ty silné svatojánské bylinyk patří také ty, které mají svou sezónu: rozmarýn, tymián, bazalka, levandule, verbena...

Děvčata si dávala potom kvítka do plátěného sáčku a pod polštář. Ve svatojánskou noc se jim pak údajně mělo zdát o tom, kterého si vezmou za manžela.

A mimořádné místo má i třezalka, která je v tento den tak silná, že dokáže ochránit celý rok před zlými duchy. To samé kopřiva, naši předkové ji často sbírali v tento den a pak ji uskladňovali se solí a přidávali dobytku do píce po celý rok. Měla jim zajistit zdraví a plodnost.

A tak si přineste ze čtvrteční procházky třeba jen jednu kopřivu a zkuste to. Špetka do čaje vyléčí každý neduh a zažene zlé vlivy z vašeho života.
Nakonec se mi ten slunovrat líbí, už jen vědomě se oddat paprskům, teplu a světlu a vzít to tak, že to maximum je tady proto, abychom si ho v sobě "uložili do zásob"...
TO BERU!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ivuše Ivuše | 19. června 2018 v 13:33 | Reagovat

To mě láká normálně jsi mě Reni navnadila,půjdu na sběr kvítí.Co pak s ním dělat?Zvelebit domov,nasušit a vyčajíčkovat?Ty máky na obrázku jsou kouzelné!

2 Selinka Selinka | E-mail | 19. června 2018 v 15:05 | Reagovat

A proč já jdu na slunovrat zrovna na zubní? :-)

3 Aki Aki | 19. června 2018 v 16:12 | Reagovat

Mě na něm vadí hlavně to, že po něm se už zase dny zkracují.. :-)

4 umodrekocky umodrekocky | 20. června 2018 v 10:17 | Reagovat

[1]: Děvčata si dávala potom kvítka do plátěného sáčku a pod polštář. Ve svatojánskou  noc se jim pak údajně mělo zdát o tom, kterého si vezmou za manžela.

5 Ivuše Ivuše | 20. června 2018 v 12:38 | Reagovat

[4]: No paráda sice už do děvčete mám daleko,prostě za zenitem,ale jdu do toho.Když nebude vidina chlapa bude voňavé spinkání :-))).Děkuji Reni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.