TAROTSKOPY NA LISTOPAD A PROSINEC.
AKTUÁLNĚ: Nové objednávky na vánoční výklady již mají stopstav - už bych jich víc nestihla. Další vlna výkladů už bude bez obrázků konkrétních karet, výklad oživím ilustračními náladovými obrázky a víc se zaměřím na text, protože tak to máte prostě raději a já se tomu přizpůsobím.
Kdo nestihne vánoční výklady a měl by zájem o speciální výklad, tak prosím vyčkejte, v průběhu Vánoc přidám do nabídky nový výklad podobný, tentokrát celý nabitý NOVOROČNÍ energií a ten by byl k vypracování po 10.1.2019.

Září 2018

ŘÍJEN 2018: Jednotlivá znamení

30. září 2018 v 21:21 MĚŠÍČNÍ TAROTSKOPY
Berani (Dvojka mincí - Soud, Čtyřka kalichů)
Beraní říjen může být o vnitřních pochybách. Je to, co dělám, skutečně to, co dělat chci? Začátek měsíce může být buď ve znamení těch pochyb, nebo jen pouhé únavy z nějakého přetížení nebo dlouhodobého jetí na plný plyn. V tuhle chvíli je tady potřeba zvolnit, a to by se vám mělo potvrdit i v polovině měsíce, kdy se kolem vás objevují události, jež vám nastaví zrcadlo, nebo definitivně něco vyrovnají. Ukáží, kde je už vybraná banka vaší energie, kde řádil zloděj a kam jste možná neprozřetelně sahali i vy sami. A naopak, kde tu energii můžete načerpat. A do konce října z toho budete mít těžkou hlavu. Je tady těžká energetická nerovnováha pramenící z dlouhodobého přetěžování nebo zanedbávání těla, duše, nebo žití na energetický dluh. Zároveň vidíte něco, co vás do této situace štve, něco dominantního nebo nesmírně až vášnivě lákavého, ale co je tak trochu nad vaše síly. Co s tím? Rada tu je jednoduchá - zkuste se upřímně probrat tím, jestli vůbec chcete tuto situaci vidět reálně. Pokud ne, fajn - ještě není čas ji řešit. A pokud ano, pak se zaměřte na to, kde přesně vám ten "zloděj" ubírá a kde je ta spravedlnost. Figuruje mi tu dvakrát, takže v podstatě ve chvíli, kdy se do toho tématu ponoříte, tak vám bude osudem ukázáno, KDE přesně je ta chyba, díky které se vám vypouští životní bazének plný štěstí… a kudy do něj teče zkalená voda. A podle toho si potom odpovězte na otázku, co s tím - ale tady nemusíte spěchat, spíše mi to přijde jako začátek nějakého procesu, jako čas, kdy více zůstávejte v klidu a jen si sami pro sebe probírejte tím, co se kolem vás děje, zatím netřeba nějakých akcí, protože o ty se postará v dalších měsících a týdnech osud sám. Je to také o vidění impulsů, které… jste možná neviděli a nyní vidíte ztráty, které přináší to, že jste nevyužili.
Čas kolem vás odloupe trošku slupek a ospalků z očí a čerstvý podzimní vítr odhalí více pravdy. Asi bude dobré se zatím jen rozkoukávat a sami v sobě hledat možnosti, jak vlastně věci mají ve vašem životě být. A vzít v potaz i takové, do kterých se vám díky nějaké umanutosti nechce.
Býci (Dvojka mečů - Měsíc - Desítka pentaklů)
Zejména úplněk je váš, milí Býci. Ke konci měsíce se jako vůz plný harampádí k vašemu domu přiřítí všechno, co si zaslouží nálepku "noční můry". Dluhy, minulost, hříchy, špatné sny, důsledky vašich činů. Pokud tedy máte zaseto něco zkažených semínek, zkuste se z nich poučit a s těmito záležitostmi naložit tak, abyste napravili to, co jste kde pokazili. Abyste třeba i jen pouze pochopili dění konce října tak, že i přes to, jak to na první pohled vypadá, toto se vám tu nabízí jako řešení. Toto je přesně to, co máte vzít do dlaní a zformovat to tak, jak si to zaslouží. Mohou to být i velmi zveličené záležitosti, které dlouho dřímaly pod povrchem, nebo jste je tam zatlačovali vy sami, mohou to být nečekané záchvaty úzkostí nebo nenadálých zdravotních indispozicí nebo obav z budoucnosti. Ona totiž budoucnost stojí na druhé straně jako výzva k tomu, abyste ten most přešli bez ztráty kytičky a podali si s ní ruku.
A kdo zasel dobrá semínka, ten má v říjnu velkou šanci, že přes prvotní problémy nebo dlouhé čekání, se dočká kýžených výsledků, byť by to bylo třeba jen to, že pochopí, jak se věci mají a kudy se dát. Pro ty nejšťastnější to ale může znamenat i splnění snů v realitě, pevný pocit zakotvení, který v životě potřebujete.
Ostatně, mám tu dojem, že právě rodina a to pevné zázemí kolem vás je také tím, co vás může při tomhle říjnovém vyúčtování podržet nad vodou. Osudové události mohou zahýbat vašimi životy, mohou rozvířit staré stojaté zahnilé vody a vy uvidíte, kde je přesně problém, ale také mohou přinést svěží novou vodu, která pročistí to, co už dlouho na pročištění čekalo.
Blíženci (Sedmička pohárů - Sedmička mečů - Velekněžka, Rytíř pohárů)
Říjen může pro Blížence být zásadní v uvědomování si nadhledu a nějakého tajemství v jejich životě. Něco se vám může odhalit… a to velmi nenápadným způsobem, řekla bych až intuitivním. Zejména pak v tématu "kde si delší dobu nemůžu vybrat tu správnou možnost/cestu" a tématu "kde se cítím obírána a kde cítím nespravedlnost"… tam všude je najednou nabídka, osvícení té situace, tam všude můžete jasněji vidět přesně to, co jste potřebovali. Navíc je zvláštní, že tyto informace by k Vám měly přijít celkem příjemnou cestou, vezmeme-li v potaz, že se týkají nepříjemných nebo nepohodlných témat. Spíše mi to přijde jako takové rozloupnutí zkažených oříšků, kdy zjistíte, že oříšek sice za moc nestojí, ale ta skořápka je naprosto luxusní a dá se použít na něco jiného. I tady mi přijde důležitý úplněk, který zvýrazňuje všechny ty vlivy zejména pak v oblasti rodinné, ženské a tam, kde je třeba vyřešit nějakou nesdělitelnou, srdcem prožitou jedinečnou zkušenost. Na jednu stranu se ale i tímto krokem mohou některé věci zahalit. Jen se převléknou. Ale už i jen ten akt převléknutí bude velmi úlevný. Dostanete totiž informace a svět se vám poskládá tak, že na tom všem zase budete moci velmi dobře stavět, i kdyby to znamenalo, že potřebujete nyní trochu času k tomu, aby si ty nové věci posedaly tak, jak mají.
Z praktického hlediska můžete říjen využít k odvážným rozhodnutím, ve kterých něco z minulosti nebo něco obtížného, chcete nechat za sebou. Očistit se, oklepat, vykročit nově. A dobře se dívejte kolem sebe, osud vám totiž bude dávat sem tam dobrý návod, jak to udělat a to i tam, kde se vám to nyní moc řešit nechce. I přesto budete mít v ruce návod.


ŘÍJEN 2018: Obecně

29. září 2018 v 21:10 MĚŠÍČNÍ TAROTSKOPY
Říjen rozhodně vyvstává ze všednosti. Přináší mnoho skrytých témat, která až s překvapivou razancí a nepříjemně prolínají na povrch a působí všelijaké emoce. Ke všemu ale dostaneme návod. Ke všemu bude vysvětlení. Kdo se bude chtít utopit ve svých problémech, tak tomu se to v říjnu může i podařit. Bude jich pořádné tsunami a ne každému se do nich bude chtít zakousnout. Kdo jich ale už bude mít plné zuby, ten s nimi velmi účinně zatočí. Protože čas přeje akci, přeje odvaze a nekonvenčním řešením. To je také jediná možnost, jak se v říjnu dostat z pastí samoty nebo mizérie, pokud do nich spadneme. Ten návod je tolikrát se tu opakující, že je snad univerzální pro každého. Chce to rozseknutí rozumem, odvahou, "konečně něco udělat", nebo přijmout pomocnou ruku, která je poblíž a která tam ale, milí zlatí, okouní už nějakou dobu a vy ji jen nevidíte… A pak je to vědomí vlastní hodnoty a vědomí směru do budoucnosti, to už potom tomu nastartovanému motoru jenom vloží pod křídla ten správný vítr.V tomto světle se říjen zdá měsícem, ve kterém pokračuje trend zásadních pohnutí v životě a to buď ze samoty, nebo z pocitu bídnosti a nedostatku či z citového strádání. K tomu všemu tady bude možnost, jak to už nechat za sebou. Znamená to ale také, že tyhle emoce můžeme znovu prožívat, pokud jsme je potlačovali nebo neviděli, kterak se v nich násilně sami držíme, nebo nás někdo drží a my jen otáčíme hlavu a děláme, že je nevidíme. Tam ten tlak může být až nepříjemně silný a drtit nás neuvěřitelnou silou.


Zejména pak ke konci měsíce sílí čas, ve kterém se zrychluje a zintenzivňuje možnost, že na vás vykoukne nějaká suprová nabídka, výrazné zlepšení situace, doslova pobídka, ke které bude sice potřeba odvaha, ale vy budete vědět, že se vyplatí.
Mnoho dobrého můžete v říjnu pro sebe udělat v samotě, v rozjímání, ve chvílích, kdy si dáte pauzu a kousek klidu, abyste… cokoliv vaše duše potřebuje. Můžete najít i cestičky z velmi spletitých situací, protože najednou uvidíte i šance a možnosti, na které jste předtím ani nepomysleli. Dejte šanci intuici, času a pokoře, která vám může ukázat velmi účinná řešení. Šanci růst dostane všechno, co souvisí s rodinou, ženským zázemím a s růstem projektů do budoucnosti - vše podpořeno pocitem, že to je sakra dobře rozmyšlená věc a tedy poté, velmi pevně uchopena do rukou. Čas vhodný i pro lásku, kdy lidé, které v této době potkáte, mohou být právě tím impulsem, který do života potřebujete - který vám do dá sebevědomí a směr.

1.-.7.10.: Učebnice podzimní dokonalosti

29. září 2018 v 7:00 Každotýdenní kalendář
Tento týden bude jako nejkrásnější modelka na světě. Dokonalý. Ukázkový a učebnicový. Snad jsme tak zvláštně namlsaní ještě z předchozího týdne a plni ideálů, že si neumíme představit neúspěch nebo temnější časy. A proč ne? Proč jednou si neprožít týden, ve kterém je všechno tak, jak má být. Všechno ve znamení kvality a zúročené odvahy. Jednoduše, zkuste si tento týden opravdu odvážně vzít a utrhnout to, co vám patří.


Zkuste si třeba jen v mysli nasměrovat úspěch. Promyslet ho, vzít v potaz, že ono to stejně dříve či později bude muset být tak, aby to vyhovovalo vašemu životu - aby v něm vůbec něco rostlo do budoucna, tak bude muset dojít ke změnám, které se více či méně budou tento týden rýsovat na obzoru. Jestli další týden prasknou jako fata morgana, nebo už na nich budete reálně stavět, je skoro jedno - důležité je, že to, díky čemu budete tento týden šťastni, je ten pravý ukazatel. A naopak, výrazněji na té druhé straně také bude pronikat to, čemu už dochází čas, co se přirozeně dostává do fáze úbytku, ztráty, umírání. I tady je čas rozmýšlet změny, které by mohly podpořit ten proces, nebo je spatříte, že se blíží a je třeba se na ně připravit. Snad nikdy dřív tu nebyl tak výrazný vliv toho, že co má růst, poroste. Co má zemřít, zemře nebo se to připraví k loučení. Dokonalá symbolika podzimu.

Všechno bude mít logiku. Je až neuvěřitelné, jak tento týden bude ve všem průhledný a pochopitelný, jak všechno bude jasné a mít souvislosti. Stejně jako počasí venku, roční období… naprostý soulad.
Jako otevřená kniha!

Máme šanci vyřešit i zásadnější témata svého života, když je nastolíme. Někdy nám v tom pomůže osud sám a vyloží karty na stůl. A bude jasno. Je tu zřejmá touha růst, obnovit cyklus, začít dlouhodobě úspěšné a kvalitní projekty. Mohu to přirovnat k pocitu zamilování se do něčeho, někoho - nebo k pocitu, kdy začínáte být nadšeni z nové práce. Všechno bude růžové. Navždy. A tak se podle toho pojďme zařídit. Já vím, že to tak nebude, ale proč si to jednou takhle neužít. Proč se jednou nevrhnout do života tak naplno, jako by to bylo naposled.
Možná i proto, že něco tam naposled nejspíše bude. Něco se s tímto týdnem rozloučí a uvolní to místo novému.

SVÁTEČNÍ Podzimní usebrání

28. září 2018 v 5:52 | Renata |  Výklady pro vás a výkladové dny
Pojďme se spolu podzimně usebrat. SVÁTEČNÍ PÁTEK, hodí se to. Zvu vás dnes do jednoho z výkladů v mé nabídce, vy ho na míru dostanete rozsáhlejší. A zvu vás k nahlédnutí nejen do podzimních témat, ale myslím, že se už prozradím i s těmi tématy adventními, a vánočními, protože tarotskopy už připravuju na tuto dobu. A to zrovna dnes, čeká mě od rána část dne s vašimi výklady a část s těmi obecnými. A je to vážně relax!

Celkově celý podzim vypadá moc hezky...Co bychom tedy mohli nechat za sebou…. I tento výklad může někoho inspirovat.
Co tedy nechat za sebou, do čeho intenzivněji s koncem roku vrhnout? Páže pentaklů, Šestka holí, Osmička kalichů. Na straně druhé, do čeho se s verou lze opřít s prvními sněhovými vločkami, nefalšovanou zimou a s novým rokem - Mág, Mírnost a Desítka pentaklů. První dojem je rozhodně o srovnání si priorit, o odvaze to vůbec udělat. Páže je nesmělý, ale prakticky ví, co má dělat. A ví, že to potřebuje odvahu.

Čemu zrovna vy věnujete sem tam pozornost, jste si tím jisti…. Téměř jisti… ale stále marně sbíráte odvahu. Může to být myšlenka, konkrétní čin, cokoliv… Může to být něco, co charakterizuje i ta Osmička pohárů, tedy něco, co je (nebo by mělo být) přepočítáno, znovu zrevidováno, a odstraněno z toho to, co nefunguje, drhne, opraveno, nebo opuštěno. Žádá se tady trochu odvážný čin, který v nitru tušíte, snad se na něj nějaká část duše dokonce i těší. Ale vyžaduje to možná i velmi zásadní změny v životě. Vyžaduje to změny udělané tak, aby byly v souladu s vámi, nikoliv s tím, co se po vás chce pod nátlakem, nebo chce okolí.

Informace, kterou nevidíte - Osmička pentaklů, která je takovou školní lavicí. Nebude to lehká cesta a bude se třeba na ní lecčemu naučit, ale je to učení s vervou, úspěšné, leč se u něj někdy zapotíme. Je něco takového ve vašem životě? Je něco, co zoufale nefunguje v tuhle chvíli a vy víte, že stejně se to jednou bude muset nějak…. A s tou Šestkou holí je tu i velká pravděpodobnost, že osud sám přinese v průběhu podzimu ten blesk z čistého nebe, ten náboj, ten impuls… a chtě nechtě se toto téma ukáže.

Co je před námi? Všechny ty změny tu budou velmi dobře vyzkoušeny. Pokud je uděláte dobře, přinesou vám přesně to, co jste potřebovali a tohle je dokonce taková kombinace karet, že si v tuhle chvíli neumíte ani představit, co všechno vám to pozitivně ovlivní. Široký zásah. Neuvěřitelnosti. Tím poznáte, že jste odvedli dobrou práci. A tam, kde se to nepodařilo, může pak ten přelom roku být ve znamení nerovnováhy, která je ještě zvýrazňována. Jednoduše řečeno, bude víc vidět, kudy ne. Bude víc vidět, co je špatně - co vás samotné podvádí, co vás vyvádí z rovnováhy - a to jsou ta témata, která chtě nechtě budete muset časem řešit, když tedy nebyla vyřešena na podzim, říjen, listopad.
Týkat se to může díky kartě Desítky mincí všeho, co pro vás znamená zázemí. Materiální, hmotné, rodinné. Takové to teplé místo, domov, splněné sny. O to tu vlastně jde celou dobu - urovnat tuto oblast tím, že v ní odvážně něco změníte nebo učiníte nezbytné kroky. Desítka mincí je také o karmě, takže tu může být jistý nádech karmického vyrovnání, tlaku k tomu, aby se naplnil osud.

Bára Hrzánová, Richard Erml: Vinnetou naší doby

26. září 2018 v 10:28 Knihy pro dospělé
Bára Hrzánová je bezesporu charismatická herečka. Její projev je zcela nenapodobitelný a už jen její hlas je neocenitelným pokladem. A její duše a život je labyrintem životních zkušeností s osobitým nadhledem. Skoro bych řekla, že od ní bychom se mohli učit.Otevřeme tak trochu učebnici života. Nevím proč, ale svou atmosférou mi tato kniha připomínala ty staré dobré časy u rádia, u pořadů, v nichž vcházíte s hlavními aktéry do jejich životů, listujete životopisy a sem tam se u zajímavého lístku zastavíte a vplujete do něj. Snad je to živým zpracováním, svěžím stylem a neustálým kontaktem s autorem a čtenářem.

Je dobře, že je Bára neokoukaná konzumem
Shodou náhod jsem ke knize přišla souběžně s objevením filmu Modrý tygr a s rozkoší vzpomínala na její rozhlasové pojetí Pipi Dlouhé punčochy. Jaká škoda, že ve filmech ji vidíme tak málo. I když vzápětí toto nadšení vystřídala pochybnost, že možná dobře - že možná dobře, že se něco tak odlišného od hlavního proudu, nestalo ohraným a oposlouchaným.
A tak se společně s ní a s autorem knihy, divadelním kritikem a spisovatelem Richardem Ermlem, přesuneme tam, kde je Báře Hrzánové nejlíp. Na divadelní prkna. A do jejího soukromí. Vzpomínek a do proudu jejího života.


Velké tajemství
"Podstatné je, že se ti nejbližší lidé potkávají, a nikoliv náhodně. Buďto je to šťastné karmické setkání, anebo člověk tvrdě narazí, ale i za to by měl být vděčný. Ten uzel možná nerozmotáme, ale dá se alespoň trochu povolit."
A proloženi černobílými fotkami ze současného focení s Vinnetou tématikou a Bářiným archívem, se noříme do sérií jejích karmických setkávání, která nejsou rozhodně náhodná. Na její herecké začátky, na její rodinu, která nese stopu nezapomenutelnosti a starých dobrých časů i vzpomínek na jejího tátu Jiřího Hrzána, který jí toho předal tolik! A na nenápadnou maminku, zdravotní sestřičku, která ve své něžné kráse předala své dceři možná právě to, co se s geny od tatínka skvěle doplnilo. S touto teorií, kterou autor v knize uvádí, naprosto souhlasím.
Tohle je herečka s velkým H. Ano, není to žádná andělská žena, ale žena stojící pevně nohama na zemi a přiznám se, že z jejího povídání jsem si časem musela hodně vzít. Hodně se zamyslet a dát ji za pravdu. Nechat si od ní poradit o tom, jak si poradit s realitou, když není podle vašich představ, ba dokonce když jde přímo vašim představám na odpor.
Ale hlavně ochutnáte ten všední život divadelních herců, jejich přátelské vazby, žárlivost i rivalitu, jak to chodí v angažmá a co vlastně dělají všichni ve chvíli, kdy nehrají? A to mne na knize okouzlilo asi nejvíc, ta vůně všedních dnů i zásadních okamžiků, ten čas, kdy díky poutavému vyprávění, rozhovorům a reportážnímu stylu jsem pomalu procházela život skvělé divadelní herečky a pomalu cítila, jak voní čaj s citronem, který drží v ruce a jaké je její ráno, když otevře oči a svítí sluníčko. Ten pocit, ten pocit nového dne.

A snad i vědomí večera, schopnost bilancovat a ohlížet se smysluplně za svým životem. A to je právě to velké tajemství života. Brát ho tak, jaký je. A přizpůsobit se jeho vrtochům. Umět přežít.
Ta schopnost, kterou bychom měli mít všichni.


Bára Hrzánová (1964) Absolventka DAMU, divadelní, filmová a rozhlasová herečka, muzikantka. Hrála na scénách Národního divadla, Divadla v Řeznické, Divadla Na zábradlí, Divadla Na Jezerce. Dnes ji můžeme vidět v Praze v Divadle Kalich a ve Viole. Vystupovala ve filmech Requiem pro panenku, Spiklenci vlasti, Už a v dalších. S inscenací Hrdý Budžes podle bestselleru Ireny Douskové objíždí již šestnáctým rokem republiku. Na vysoké škole založila kapelu Condurango, pro kterou skládá, píše texty, hraje s ní a zpívá. S hercem Radkem Holubem mají syna Tondu a fenku Pepinu.
Richard Erml (1961) absolvent FAMU, divadelní publicista, kritik, dramaturg a autor šesti knih z prostředí Tibetu, Indie a pražské Libně (Zuzanka a tibetské velehory, Jidášovi bratři, Můj muž, má žena a další). Dlouholetý redaktor čtrnáctideníku Divadelní noviny, externista týdeníku Reflex. V nakladatelství Eminent vydal knihy Panker a já v hustým Ladaku a Tibetské nebe, peklo, ráj. S tibetoložkou Zuzanou Ondomišiovou mají syna Tashiho a pejska Berryho.
Vydalo nakladatelství Eminent, www.eminent.cz

Nové pohádky kouzelné lucerny: Životní moudrost pro vás i pro děti

25. září 2018 v 11:26 | Renata |  Knihy pro děti
Něco na těch pohádkách je. Nedají se doposlouchat, protože usnete dřív, než stačíte vyslechnout první stránku. Zejména v audioverzi, to jste ztraceni hned. Příjemně hebký až pohádkový hlas Nadi Konvalinkové uspí dříve dospělé než děti, mám pocit. A tolik mě to mrzelo, protože ani zvědavost, jakže to celé dopadne, nedokázala být silnější než uvolnění a "spavý účinek" těchto pohádek.Ale odvážně jsem se tomu postavila a několikrát neusnula!

Každý z dvaceti příběhů začíná tím, že si dítě vezme kouzelnou lucernu, vydá se na tajuplnou cestu a vstoupí do nového a strhujícího světa, slibuje anotace na knize. Projdete se příběhem, něco nového uděláte, zachráníte, podpoříte, něco se naučíte, někoho více pochopíte a jste zase doma. Nebo ve své postýlce. A pak je čas si všechno zopakovat nad Afirmacemi, které jsou spíše takovým shrnutím moudrosti celé pohádky.

A to víc potěší dospělé, nejen proto, že to jsou často věci, na které zapomínáme, ale hlavně proto, že nám to dává výborný návod, jakým způsobem načerpat z poslechnuté nebo přečtené pohádky moudrost. Například:

"Nepospíchej dělat věci, na které nejsi ještě úplně připravený."
"Radši se raduj z toho, co umíš, než abys chtěl dělat totéž, co ostatní."
"Když někdo vypadá jinak, můžeme si o něm lehce udělat nesprávný úsudek. Snaž se neposuzovat druhé, než je poznáš a pochopíš."

V příběhu jsme na vlastní kůži
Oceňuji u autorů nápad, ve kterém tím, že s vámi příběh a postavy komunikují, že tu je kladen důraz na to, jak se cítíte ve svém těle v některé chvíle, udržují pozornost ve vědomé přítomnosti, takže plně pocítíte všechno, co se v příběhu děje. Jste tam na vlastní kůži.


Ukázka z příběhu Skřítkovo vyprávění:
"Zavři oči a představ si, že stojíš na příkré kamenité cestě, která vede na vysokou horu. Na jedné straně cesty je hluboká rokle. Obrovské kapradiny se drží jejích okrajů jako chlupatá zelená vlákna ve veliké pavučině. Vršek hory nad tebou je skoro celý zahalený v mlžném oparu, na chvíli však zahlédneš kamenný hrad, který se pyšně vypíná na jejím vrcholu. Kdo asi bydlí na takovém tajemném místě?...
Náhle zaslechneš, jak někdo píská…
… K tvému překvapení se tu objeví malý skřítek s košíkem plným ovoce. Vidíš, že se při chůzi opírá o hůlku, s níž ťuká na kameny… a…"


Tak, a jste přímo uprostřed příběhu. Tak v tuhle chvíli jsem už jako posluchač i čtenář naprosto chycená! Už prostě chci vědět, co bude dál, tím víc, že celé příběhy se prožívají tak na vlastní kůži, že se z nich stává opravdu až duši očišťující zážitek.


Je zajímavé pozorovat z hlediska dospělé osoby, jak za prvé na pohádky reagují děti, že se opravdu uvolní… a za druhé, jak reaguje dospělý. Uvolní se, zbystří, ale zároveň, jste-li unaveni, upadáte velmi rychle do spánku.
Jak prosté…

Autoři: Anne Civardi, Joyce Dunbar, Kate Petty, Karen Wallance s předmluvou Davida Fontany: všichni se podíleli i na předchozích knihách s tímto tématem a jejich záliba v plném prožívání příběhů, mýtech a bájích, je znát na každém řádku. Toto je už jejich druhá kniha s kouzelnou lucernou v pořadí, první byla Kouzelná lucerna.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2018, www.synergiepublishing.com

24.-30.9.: Čas bilancování a malých odměn

22. září 2018 v 20:31 | Renata |  Každotýdenní kalendář

Čas bilancování. Zkraje týdne tu je ještě velmi hezký čas, ve kterém kolem sebe můžeme vidět dobře zapadající souvislosti, všechno bude dávat smysl, dokonce to je i pěkný čas z hlediska mezilidských vztahů a můžeme potkat i lidi, kteří nám budou srdci blízcí nebo něčím nápomocní. S polovinou týdne se budeme hřát na výsluní čehokoliv, co pro vás v tuhle chvíli má velký smysl a čím žijete, abychom se s druhou polovinou týdne trošku sesadili z trůnu. Může to být únavou, přetížením, nějakými náhlými pochybnostmi, vzpomínkou na minulé zkušenosti, nebo tématem okradení o něco, co bylo naše, a najednou je to pryč. Je tu pocit ztráty, u kterého je nepochopení.
Bude-li vám v tu dobu těžko, smutno a unaveno, odpočiňte si. Je to způsobeno tím, že opravdu nějakou dobu jedete na prázdnou nádrž a je potřeba ji doplnit. Přijde mi, že i ty pocity ztrát jsou takové domnělé, že ve chvíli, kdy se znovu nadechnete, buď zmizí, nebo jejich důsledky dokážete velmi snadno odstranit. Nic se nejí tak horké, jak se uvaří a tady to platí dvojnásob.Také je možné, že jde o kombinaci nadšení, usazení se v nějaké roli, domácké pohodě, ve které najednou, když se člověk zklidní, uvidíte, co jste kdysi žili a nyní už nemusíte, to citlivým povahám může zapříčinit i smutnější nostalgické rozpoložení. Tuto energii lze také využít pro vylepšení všeho, u čeho máte pocit dluhu, a to zejména v oblasti rodinné, ohledně dětí, nebo vztahů s blízkou rodinou. Tady bude vhodný čas na omluvu, je-li třeba. Na podanou ruku nebo pochopení něčeho, co se v minulosti pochopit nepodařilo. Uvedení v rovnováhu.


Udělejte tento týden všechno hezké, co můžete pro sebe a své blízké a co nejvíce si to užijte. Pokochejte se životem takovým, jaký je a pak si odpočiňte, nebo využijte nástinu minulosti k tomu, abyste se vším probrali a řekli si: "Fajn, tohle všechno mám už za sebou. A úspěšně." Teď žiju něco, co je výsledkem toho, že jsem se kdysi zvedl na kolena. A víte co? Tento týden zcela klidně může být odměnou za přestálé příkoří minulosti. Alespoň maličko. Tak tu odměnu nepřehlédněte…

Pavlína Brzáková: Kryštof ADéHáDě

17. září 2018 v 16:06 | Renata |  Knihy pro dospělé
Jen mámy vědí, jak chutná hluboká až smrtelná únava. Jen mámy vědí, jak ji popsat tak, že ji v tu chvíli na sobě cítíte. Lhostejno, jestli vám právě Pavlína Brzáková rozjitřila vzpomínky, nebo jestli jste muž. Já věřím, že takhle bravurně napsaná kniha dokáže fyzicky vyvolat to, co tu je popsáno, i muži. Najednou tu je dítě, které je jiné a které tak snadno spadne do šuplíku "nezvladatelné". Tak STRAŠNĚ JINÉ.


"Když porodím Kryštofa (mám štěstí, jde to docela lehce), už čtyři hodiny poté sedím u počítače, abych dokončila nezbytnosti. Je to úchylná situace, která vytváří zhoubné podhoubí. Podhoubí roste a sílí. Kryštof v něm kmitá a utíká z něj, protože mateřství je hluboká tůň plná ticha, a já nejsem tou hlubinou… Nejsem tůň plná ticha, jsem temná sluj strachů, stísněnosti a boje. Jsem neúrodná půda, a tak Kryštof musí vyplout na moře své mysli jako osamělý námořník. Pluje na loďce z listu nepopsaného papíru a naučí se kousat si nehty na nohou dřív, než mu je někdo ostříhal. Když si to uvědomím, je už pozdě."

každá matka má nějaké své "okousané nehty na nohou"... Je to úleva, když to víte.


O cestě do neznáma…
Jo, jsem špatná máma… bodejť by ne, vždyť žiju v pekle, které nezvládám. Odsudky okolí jsou na denním pořádku, jsem už ve stavu, kdy se mi nechce ani s dítětem ven, protože je to nezvladatelné… tak to je denní realita matek dětí s ADHD. Místo dítěte mají doma hádě, které žije ve svém vlastním, neproniknutelném světě, do kterého autorka citlivě proniká zásluhou své intuice, analyzováním svých vlastních chyb a neskonalého talentu to všechno dát dohromady tak, že o špetku může být únava menší.

A o cestě do neznáma
A jednoho dne máte všeho dost a navzdory všem se vydáte do zcela cizí země, do Kosova, kde by asi prvoplánově nikdo nehledal lepší živobytí. Paradoxně tam autorka s rodinou nachází lepší zázemí pro syna i dceru a zvyká si na život, který popisuje tak sugestivně, i s tím vším čmoudem z továren, kvůli kterému se tam nedá plnohodnotně žít, že se choulíte v podzimních sychravých dnech s ní. A vybíháte z domu ulicí pro pečivo, abyste s ní večer ulehli znovu do postele po dalším únavném dni. Nebo už nejsou tak únavné?

Kdy se to láme? Tak nenápadně, tak lehce, že si to uvědomíte až poté.

Ten okamžik, kdy začne být únavy méně, kdy začne prosvítat naděje, kdy pocítíte i podporu okolí. Kdy zapadnete do života konečně jako trošku opilovaný dílek společnosti. Kdy se můžete vyspat. Kdy můžete vydechnout.


Pavlína Brzáková je bravurní spisovatelka, což dokázala ve všech svých dílech o sibiřské kultuře, můj zamilovaný Dědeček Oge je nepřekonatelný, i díla, která psala ve spolupráci s Jaroslavem Duškem, její cit a talent pro prožívání okamžiku, pro intuitivní i čistě rozumové úvahy nad nimi, mi tím dávají snad i odpověď na otázku, proč zrovna ona má takové dítě. Protože právě proto.


Do jejího ticha přišel Kryštof. A mnoho vzal. A mnoho dal. A to jsme stále na počátku jejich společného příběhu. A takových maminek je… tím víc, že spoustu těch okamžiků prožívají i maminky všech ostatních dětí. Je toho tolik náročného z mateřství, co je nám všem společné - a je dobré si přečíst knihu, díky které zjistíte, že dítě je právě tak silné, jak silná je jeho matka.


Rodina je právě tak silná, jak silný je její nejsilnější člen.
A víte co? Nejsilnější je možná právě ten, do kterého byste to nikdy neřekli, ten, který dělá silné vás, milé maminky (i tatínkové)…

O autorce:
Pavlína Brzáková vystudovala etnologii a zabývá se studiem kultur sibiřských kočovných pastevců. Vydala série pohádek s těmito motivy, prodchnuté moudrostí šibiřských šamanů, mytologie, romány (Dědeček Oge, Dva světy, Stíny na kupecké stezce), z nichž některé jsou namluveny Jaroslavem Duškem v audioverzi doprovázené didgeridoo podkresem Ondřeje Smeykala. Naopak ona sepsala knihy s ním, Ze mě a Tvarytmy. Její obrovské množství knih je cennou sbírkou mytologie a výpovědí sibiřské moudrosti a kultur. Působí jako šéfredaktorka měsíčníku Regenerace.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz, www.adhdkrystof.cz

17.-23.9.: „Nečekat a komunikovat!“

15. září 2018 v 21:22 | Renata |  Každotýdenní kalendář

Velmi akční týden přeje komunikaci, vyřizování, skvělému nadhledu, který je navíc ještě osvícen jakousi vizí, která může tento týden být až magická. Nebo být velmi silně cítit. Vlna úlevy a nadšení zároveň, že přesně víme, co činíme, kam míříme a co pro to máme udělat. Perfektní čas pro regeneraci duše i těla - můžeme se cítit nabiti energií a chutí na cokoliv, co jen budeme chtít. Někdo se může tento týden rozhodnout pro něco odvážného nebo něco, co mu zajistí do budoucnosti pevnou půdu pod nohama. V tomhle případě vyhlížejte starší osobu, muže nebo osobu, která má s tím, co zamýšlíte, velmi bohaté zkušenosti. Někoho, koho se můžete zeptat. Kdo vám podá ruku a přidrží vás na tu malou chvíli, než zase budete moci jít sami. Kdo ukáže směr. Může to ale být i něco více hmatatelného, jako finanční obnos, který umožní splnit si sen, nebo postoupit někam, kam jste potřebovali. Dostanete do ruky něco malého, co vám umožní si říct: "Tak, a teď mám přesně to, co jsem potřebovala, abych… a tak se nadechnu a půjdu to udělat."


Není to moc pohyblivý čas, spíše se v něm potichu, a přesto s obrovským řachotem, překládávají informace a události kolem tak, abychom s nimi mohli účinněji pracovat dál. Tichá plánování. Týden odvážných myšlenek. Víc než kdy jindy se nám budou tento týden zjevovat nápady, vize, pochopení, která budou potřebovat ještě uzrát, to je pravda, ale bude tu ten první impuls. Nevylučuji, že k němu nedostanete i toho patřičného člověka, který vám pomůže, nebo je ztělesněním té prvotní jiskry, která je potřeba. Že by pokračoval minulý týden a znovu dostáváme na talíř to samé téma, ale tentokrát je z něj něco poodhalené. Více je vidět, o co přesně šlo. A tedy může začít druhé kolo zvažování, jestli to tak chci, nebo ne… Jestli něco nového pustit do života, byť by to byla jenom myšlenka nebo připuštění si jiné skutečnosti, než na jakou jsme zvyklí.

Znovu tu je faktor, který odhaluje to, co zůstávalo skryto. Cokoliv potřebujete, zkuste tento týden vykomunikovat. Podnítit ten proces objasnění. "Chci vědět, co bude dál", "Chci vědět, jak to tedy je, abych mohla udělat další krok." Nebo jen proto, aby se podoba budoucnosti vyjasnila. Čas přeje změnám a práci na změnách - bude jasně zřetelné, čím by vám prospěly. A i když je nemusíte potom realizovat, už jenom to, že si z těch úvah něco vezmete, drobného a nenápadného, je velkým krokem.

Než slehne rudý prach: Svět je v mých očích jen hromada špíny

13. září 2018 v 12:08 | Renata |  Knihy pro dospělé
Čínský autor mimořádné odvahy a kvality, to je Mu-žung Süe-cchun.
Ve chvíli, kdy jsem se rozkoukala a pronikla Wej Taovou povahou, román mě chytil a nepustil. Pravda, počátek byl rozpačitý, protože jsem se cítila asi jako každý, koho by život sám vyplivl uprostřed zkorumpované a pokřivené čínské společnosti. Uprostřed takříkajíc "práva a soudnictví", uprostřed světa, kterým hýbou peníze a lidský život nemá valné hodnoty. Ba ani žena tu neslouží jako víc než ozdoba pro zábavu a v tom lepším případě jako mužova investice, do které je třeba investovat tak, aby to bylo vidět a ostatní "samci" dobře viděli! Věřte mi, že i tady s hlavním hrdinou dojdete v čase k místu, kde ani to už ho nebude uspokojovat a bavit.


Ostatně měla jsem celou dobu pocit, že život jaký žije, ho nebaví. Chyběl v něm ten lidský smysl, snad i hřejivost a láska a jeho navlečená hroší kůže je jen každodenním oblekem nošeným z nutnosti, obsesivním způsobem uspokojující jeho potřeby, ve kterých se už točí jako křeček v kolečku. Nelze vystoupit, už se to musí dožít!

Nebo může vystoupit?
Může, dokonce se o to i pokusil. Ale krizová situace, která se tím rozvíjí nejen kolem něj, ale i v jeho vlastním nitru není ničím, co by chtěl kdokoliv prožít. Navíc v podmínkách, jaké v Číně panují a v situaci, v jaké Wej Ta byl. Najednou i přes všechny jeho černé skutky, s ním začínáte sympatizovat. Nebo spíše soucítit? Náhle je pochopitelný, snad právě kvůli těm pár chvilkám, ve kterých prosakuje jeho frustrované srdce, které by tak zoufale chtělo žít jinak.
Náhle jsem věděla, jak bych chtěla, aby příběh skončil.


No, skončil úplně jinak, jak už to tak bývá - a poetičnost závěru románu je další velké plus, které se autorovi nedá upřít. Musela jsem si ho přečíst dvakrát, abych pochopila tu mnohoznačnost, abych se vícekrát vžila do kůže hlavního hrdiny, a možná i lidí kolem něj, a vnímala různé úhly pohledu, které se mu v tu chvíli mohly honit hlavou a srdcem.
V tu chvíli se můžete vrátit i po stopách již přečteného a ve světle nových událostí vnímat minulost jinak. Vždyť přesně takhle to bývá i v našich životech. Jiná je přítomnost a jiná je přítomnost vnímaná později jako minulost poznamenaná dalšími událostmi.

Radši bych se nikdy nenarodil…. "Naši generaci přivedl na svět zášť a závist, sotva jsme si lokli prvního doušku vzduchu, už nám srdce svíraly zlé úmysly. V práci se mi daří, doma mám miliony, ale kdybych si mohl vybrat, radši bych se nikdy nenarodil."
"Právničina je ve skutečnosti dosti nemilosrdný byznys, jen hrstka nejpodlejších si přijde na velké peníze, zbytek je rád, že je rád. Taková práce se vyplatí pouze těm, kdo jsou schopni všeho, tj. dodržují svaté pravidlo: svědomí nech doma."

Já se mu ani nedivím a myslím si, že tak, jak příběh končí, končí logicky. Cokoliv jiné by asi nebylo spravedlivé o to hůř, že život nebyl k hlavnímu hrdinovi spravedlivý od samého začátku. Z hlubšího hlediska jsou tohle knihy, které vyvolají pocit, že jsme nakonec rádi, že žijeme tam, kde žijeme a to podivování se nad poměry jinde, umíme utnout pouhým zavřením knížky. A to jsme v Než slehne rudý prach, v té vyšší vrstvě společnosti. Jak snadno bychom mohli být dole, jak snadno bychom mohli být třeba ošklivou ženou nebo ženou, která má smůlu na "životního sponzora".

Až někde spatřím další titul tohoto autora, rozhodně zpozorním oživenou vzpomínkou na neopakovatelnou příchuť rudého prachu. A sáhnu po něm, protože autor je zárukou jistoty charismatického psaní… Tématům, jimž se jiní vyhýbají, tématům, do kterých vejít znamená překročit tabu, které je tajeno i před samotnými Čínany. Tabu, jež jsou denním chlebem světa…

O autorovi: Mu-žung Süe-cchun, vlastním jménem Chao Čchün, se narodil v roce 1974 v Šan-thungu na severovýchodě Číny. Nekonvenční člověk, který se vymyká čínské kontrole a často píše své romány ve vícero variantách, aby unikl cenzuře. Žije v Honkongu a je komentátorem čínských událostí pro The New York Times. Napsal již šest podobných románů, které budí pozornost po celém světě právě variabilitou a syrovostí témat i zpracování.
Vydalo nakladatelství Argo, 2018, www.argo.cz
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.