TAROTSKOPY NA LISTOPAD A PROSINEC.
AKTUÁLNĚ: Nové objednávky na vánoční výklady již mají stopstav - už bych jich víc nestihla. Další vlna výkladů už bude bez obrázků konkrétních karet, výklad oživím ilustračními náladovými obrázky a víc se zaměřím na text, protože tak to máte prostě raději a já se tomu přizpůsobím.
Kdo nestihne vánoční výklady a měl by zájem o speciální výklad, tak prosím vyčkejte, v průběhu Vánoc přidám do nabídky nový výklad podobný, tentokrát celý nabitý NOVOROČNÍ energií a ten by byl k vypracování po 10.1.2019.

Bára Hrzánová, Richard Erml: Vinnetou naší doby

26. září 2018 v 10:28 |  Knihy pro dospělé
Bára Hrzánová je bezesporu charismatická herečka. Její projev je zcela nenapodobitelný a už jen její hlas je neocenitelným pokladem. A její duše a život je labyrintem životních zkušeností s osobitým nadhledem. Skoro bych řekla, že od ní bychom se mohli učit.Otevřeme tak trochu učebnici života. Nevím proč, ale svou atmosférou mi tato kniha připomínala ty staré dobré časy u rádia, u pořadů, v nichž vcházíte s hlavními aktéry do jejich životů, listujete životopisy a sem tam se u zajímavého lístku zastavíte a vplujete do něj. Snad je to živým zpracováním, svěžím stylem a neustálým kontaktem s autorem a čtenářem.

Je dobře, že je Bára neokoukaná konzumem
Shodou náhod jsem ke knize přišla souběžně s objevením filmu Modrý tygr a s rozkoší vzpomínala na její rozhlasové pojetí Pipi Dlouhé punčochy. Jaká škoda, že ve filmech ji vidíme tak málo. I když vzápětí toto nadšení vystřídala pochybnost, že možná dobře - že možná dobře, že se něco tak odlišného od hlavního proudu, nestalo ohraným a oposlouchaným.
A tak se společně s ní a s autorem knihy, divadelním kritikem a spisovatelem Richardem Ermlem, přesuneme tam, kde je Báře Hrzánové nejlíp. Na divadelní prkna. A do jejího soukromí. Vzpomínek a do proudu jejího života.


Velké tajemství
"Podstatné je, že se ti nejbližší lidé potkávají, a nikoliv náhodně. Buďto je to šťastné karmické setkání, anebo člověk tvrdě narazí, ale i za to by měl být vděčný. Ten uzel možná nerozmotáme, ale dá se alespoň trochu povolit."
A proloženi černobílými fotkami ze současného focení s Vinnetou tématikou a Bářiným archívem, se noříme do sérií jejích karmických setkávání, která nejsou rozhodně náhodná. Na její herecké začátky, na její rodinu, která nese stopu nezapomenutelnosti a starých dobrých časů i vzpomínek na jejího tátu Jiřího Hrzána, který jí toho předal tolik! A na nenápadnou maminku, zdravotní sestřičku, která ve své něžné kráse předala své dceři možná právě to, co se s geny od tatínka skvěle doplnilo. S touto teorií, kterou autor v knize uvádí, naprosto souhlasím.
Tohle je herečka s velkým H. Ano, není to žádná andělská žena, ale žena stojící pevně nohama na zemi a přiznám se, že z jejího povídání jsem si časem musela hodně vzít. Hodně se zamyslet a dát ji za pravdu. Nechat si od ní poradit o tom, jak si poradit s realitou, když není podle vašich představ, ba dokonce když jde přímo vašim představám na odpor.
Ale hlavně ochutnáte ten všední život divadelních herců, jejich přátelské vazby, žárlivost i rivalitu, jak to chodí v angažmá a co vlastně dělají všichni ve chvíli, kdy nehrají? A to mne na knize okouzlilo asi nejvíc, ta vůně všedních dnů i zásadních okamžiků, ten čas, kdy díky poutavému vyprávění, rozhovorům a reportážnímu stylu jsem pomalu procházela život skvělé divadelní herečky a pomalu cítila, jak voní čaj s citronem, který drží v ruce a jaké je její ráno, když otevře oči a svítí sluníčko. Ten pocit, ten pocit nového dne.

A snad i vědomí večera, schopnost bilancovat a ohlížet se smysluplně za svým životem. A to je právě to velké tajemství života. Brát ho tak, jaký je. A přizpůsobit se jeho vrtochům. Umět přežít.
Ta schopnost, kterou bychom měli mít všichni.


Bára Hrzánová (1964) Absolventka DAMU, divadelní, filmová a rozhlasová herečka, muzikantka. Hrála na scénách Národního divadla, Divadla v Řeznické, Divadla Na zábradlí, Divadla Na Jezerce. Dnes ji můžeme vidět v Praze v Divadle Kalich a ve Viole. Vystupovala ve filmech Requiem pro panenku, Spiklenci vlasti, Už a v dalších. S inscenací Hrdý Budžes podle bestselleru Ireny Douskové objíždí již šestnáctým rokem republiku. Na vysoké škole založila kapelu Condurango, pro kterou skládá, píše texty, hraje s ní a zpívá. S hercem Radkem Holubem mají syna Tondu a fenku Pepinu.
Richard Erml (1961) absolvent FAMU, divadelní publicista, kritik, dramaturg a autor šesti knih z prostředí Tibetu, Indie a pražské Libně (Zuzanka a tibetské velehory, Jidášovi bratři, Můj muž, má žena a další). Dlouholetý redaktor čtrnáctideníku Divadelní noviny, externista týdeníku Reflex. V nakladatelství Eminent vydal knihy Panker a já v hustým Ladaku a Tibetské nebe, peklo, ráj. S tibetoložkou Zuzanou Ondomišiovou mají syna Tashiho a pejska Berryho.
Vydalo nakladatelství Eminent, www.eminent.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bosorka Bosorka | 26. září 2018 v 14:59 | Reagovat

Další skvělý tip na knížku, díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.