Prosinec 2019

Týden od 30.12.2019 – 5.1.2020: Vstupujeme do ticha a klidu…

28. prosince 2019 v 17:33 Každotýdenní kalendář
Je to zvláštní, ale přijde mi, že ten letošní přelom roku by měl být ve znamení tichého přeplutí z břehu na břeh. Přičemž začátek týdne zvýrazňuje touhu počítat, přepočítávat, bilancovat, splácet dluhy a tak vůbec si hodně dělat pořádek v životě. Touha po čistém štítu je tu motivována vidinou svěžího nadechnutí nebo konkrétních plánů do příštího roku, které sice ještě asi budou muset uzrát, ale tak nějak už máme jasno. Víme, za čím jít a je třeba oduklízet nepořádek, který by cestě mohl bránit. A to s sebou může vzít jedinou dramatickou situaci tohoto týdne, nečekaná řešení. Sami se můžete náhle od něčeho odseknout, od něčeho, co Vám bralo nebo nebylo na správném místě. Leckde to mohou být i spálené mosty, ale zdá se, že ty mosty jsou už delší dobu opuštěné, takže si jejich ztráty nikdo ani nevšimne. Nebo po nich chodí zloději pro lup, takže těmito rozhodnutími vlastně prospějete sobě i okolí. Čas, kdy ten nadhled a ostrost vidění je větší než kdy jindy, ideální bilancování -a co vám v tento čas přijde jako rozumné, jako nutné - to si snad někam zapište, protože to je opravdu váš osobní návod na úspěch v příštím roce - hlavně pak zase do života to škodlivé a nevyvážené nepouštět, proto je lepší to mít někde na papíře, protože nyní, na konci roku 2019 jste viděli realitu jaksi reálně.
Do nového roku vstupujeme už více v klidu, více sami, více usebraní, s otázkami v hlavě - kam se vydat, odkud a kam… Někdo se bude v tento čas trošku odlučovat od druhých nebo mít vyšší potřebu být sám a hledat a prohrabovat se sám v sobě, jiný s touto energií najde to světlo, které hledal a s dalšími dny se vydá na cestu, třeba i na tu, pro kterou se rázně rozhodl začátkem týdne. Některá novoroční předsevzetí mohou být vykonána letos velmi rychle, ač často to mohou být procesy niterné a pro okolí nepříliš viditelné.
Také to může být o tom, že důsledky našich rozhodnutí zkraje týdne, se budou v další části týdne realizovat a zhmotňovat a budeme se jim muset postavit, takže - malé varování - dejte si pozor na to, co děláte, co rozmýšlíte, pro co se rozhodujete zkraje týdne, aby to bylo skutečně to, čemu jste případně ochotni se postavit tváří v tvář už v prvních lednových dnech.
Druhá půlka týdne nesmírně přeje plánování a vyhledávání kontaktů lidí nebo hledání situací, které vám mohou splnit sny. Ožívat mohou plány na léto….plány spojené s radostí nebo dětmi - právě v těchto oblastech může být náhle jasno a uvolněná cesta i po delším tápání. Tak hurá, směle do nového roku!

PŘED VÍKENDEM: Připravte si své trny v patách, půjdou pryč!

27. prosince 2019 v 17:07
Poslední víkend letošního roku je před námi a bude ve znamení nabídek, příležitostí, velmi úlevných tam, kde jsme ochotni si vytrhnout trn z paty. Nebo si ho nechat vytrhnout. Není to úplně jednoznačně šťastná situace, někdy na ten trn budeme muset během víkendu slušně došlápnout, abychom si ho uvědomili, ale celý vesmír se spojí, aby nám ho vytáhl a pěkně vydesinfikoval a nechal zhojit.
Ve zkratce to může být čas, kdy nás mohou velmi zabolet věci, na něž jsme velice citliví, ale někde v zákoutí té bolesti je nám nabízeno řešení. A je to čas, kdy mnohé z událostí víkendu budou těmi, díky kterým si uvědomíme, že je něco vyřešeno, vyléčeno, že jsme našli přesně to, co jsme hledali. Uvolněná cesta nebo vlastní pochopení, díky kterému se nám uvolní cesta. Znovu se nám ještě před koncem roku rozkrývají plány na příští rok, nebo do delší budoucnosti, až takové životní vize, které budou chtít dát o sobě vědět. Tady jsou - a tohle jim svědčí! A tohle nesvědčí! Tak moc bude tentokrát vidět, čím si stojíme sami sobě v cestě. Tak moc budou vidět ztráty! Zároveň tak moc se bude uvolňovat cesta tam, kde už stačilo odvalit poslední kamínek, pošoupnout ho o poslední centimetr. Víme, kam chceme a víme, jak toho dosáhneme.
Víkend zkusme věnovat tomu klidnému pocitu, že osud nám ukáže, co a jak v příštím roce. Naznačí, předhodí nám úkoly. U někoho to bude pinzeta k vytrhnutí trnu z paty a nové pohodlné boty, u někoho nový blok, který začne horlivě popisovat novými plány. A někdo bude muset uronit nějakou tu slzu, protože to, co v sobě držíme, čím si bráníme, co je v nás jako slupka - jednoduše potřebuje ven. Ale po utření poslední slzy přijde ten nový blok, nebojte.
Také si všímejte, co vám do života nyní nesou druzí lidé - buď vyloženě rýpou do starých ran…. A pak jim vystavte stopku, nebo Vám nesou řešení. Vztahy nebudou tento víkend neutrální, ale buď budou výrazně náročné, nebo výrazně léčivé.

Novoluní v Kozorohu. 26.12.: Otevření se praktickým snům – vzhůru do příštího roku!

26. prosince 2019 v 19:31
Kozoroží novoluní: podpora, rodina, plány, domov, budoucnost tak pevně postavená, jak to jen jde. Je to snad nejideálnější novoluní takhle s koncem roku. Mírní se chaos, emoce chladnou a přichází buď kruté vystřízlivění, nebo úlevné pravítko do ruky, abychom si nalinkovali… no v podstatě cokoliv. Výhodou tohoto novoluní je bystrý úsudek, pohled, jasné vidění minulosti - čili vhodný čas na rekapitulaci letošního roku s pořádným nadhledem. Co vás v tento čas bolí, co tlačí, to by skutečně chtělo nějak řešit a patrně v tom hraje roli nějaká iracionalita, přílišné emoce, které brání opravdovému vyřešení, nějaké sebenalhávání, tlačení se do kouta, může to tady bouchnout jako papiňák, protože "takhle tedy už ne!"
A naopak, kde v tento čas cítíte obrovský přísun energie, tam si tu chuť velmi dobře zapamatujte. Plánujte, protože tu je smysl pro řád a dobrou organizaci (i celého budoucího roku), chtějte po sobě řád, pořádek, chtějte pro sebe to lepší - k těmto kvalitám nás to stejně bude podvědomě táhnout.
A pro letošek tu máme ještě nějaké to esíčko v rukávu. Pro někoho to může být čas, kdy mu konečně něco dojde… kdy konečně přijde nabídka nebo situace, která mu vytrhne trn z paty, kdy mu - celkem láskyplně - vyrazí osud z rukou něco, na čem je nezdravě závislý a škodí si. Kdy roztaje jakýmsi citovým hnutím, které je ale zcela v souladu s jeho duší - takhle nějak možná vypadá prozření, všeho druhu prosím. Zbavujeme se okovů, nezdravého lpění, vidíme ho víc, štve nás - dostáváme zároveň řešení.
Také tu je čas nových začátků, spíš v pracovní oblasti, kdy můžeme dostávat ty správné nabídky, nápady a někdy v tom je kousek risku nebo něčeho úplně neznámého nového - a je to dobrá nabídka. Takže riskantní nabídky klidně zvažte, měly by mít osudem krytá záda a vám nejen vydělat, ale také přinést úlevu. Hlavně tam, kde by mohly být výsledky na jaře? Nebo tam, kde dostáváme jakési přilepšení typu - bujného koně na cestu, aby se nám lépe po světě putovalo, podpora může mít podobu uzdravení, financí, přílivu energie, správných náhod a znovu těch situací, které nám vytrhnou trn z paty.
Zajímavé novoluní! Tak ať slouží!

Týden od 23. – 29. 12: Milé dary do budoucna

22. prosince 2019 v 11:40
Máme před sebou vánoční týden. Měl by nám ve zkratce přinést hodně praktického, využitelného a dary, které máme možnost dále rozvíjet. Přišlo mi, že poslední týden nebo vůbec ten čas podzimní a adventní byl hodně nadoraz, hodně vyčerpávající a po dnešní slunovratové noci se nám začíná rozvíjet něco malého, nového, novorozeného. A to potřebuje péči - začínáme možná takové šestinedělí, kdy se vyplatí pečovat o to, co nám vzniká, co plánujeme.
První část týdne nám dává podporu, péči, můžeme dávat, brát - všechno bude v emocích obrovské vděčnosti a padne to na úrodnou půdu. Zachvátí-li vás pocit, že někomu musíte pomoct, udělejte to. A také neodmítejte (byť třeba jen v duši) dary vánočních svátků, všechny se zdají být z dobré vůle, smířlivé, vděčné, milé a roste v nich posléze možnost na nich postavit kus svých plánů, své budoucnosti. Může se nám tu zrodit během tohoto týdne i nějaké nečekané novorozeně, které bude třeba opečovávat, ale které si dříve či později sedne naprosto přesně do našeho života. Zejména impulsivní, chvilkové, náhlé a vášnivé události nebo informace, které k nám zamíří - budou přesně tím, co máme vzít prakticky v potaz. Vzít je vážně, přepočítat je do svých plánů.


Stejně tak se nám může dařit tam, kde již plánujeme, kde pečujeme už o něco svého… tam se nám může dostat velké nečekané podpory zvenčí.
Z těch minulých těžkých týdnů si můžeme vzít vědomí, že je třeba to přežít, prožít, projít tím a být jen pozorovatelem. Je vhodné do tohoto poslunovratového období vstupovat s tím, že co nemůžu ovlivnit, to nechám být… a co mohu, tam by mělo být jasno v tom, co výhledově s tím. Další týdny nás potom podpoří v řešení, ale nyní potřebujeme mít alespoň v hlavě čisto a u všeho mít nějaký výsledek, odškrtnuto, plán.
Buďme trpěliví, protože nám to může přinést vylepšení vztahů, zázemí nebo spoluprací s lidmi všeho druhu.
Dávejme, berme - protože nás to přivede na nové myšlenky, směry, k novým úkolům, které budou přesně tím, co bychom bez této vnější podpory nikdy sami nevymysleli.
A to temné nechme temnotě. V tuto chvíli je to trošku boj, kterého vlka budeme krmit, ten bude sílit. Ještě chvíli…

PŘED čtvrtým adventním VÍKENDEM: Nepřehlížejte malé drobné nabídky a radůstky

20. prosince 2019 v 18:48 | Renata
PŘED čtvrtým adventním VÍKENDEM: Nepřehlížejte malé drobné nabídky a radůstky
Máme před sebou víkend, slavnostní zimním slunovratem a naším úkolem bude pevně se posadit na trůn svého života. Čas bude přát nesmlouvavosti, jasnosti, činům a akci, která rozhýbe události a energie do dlouhé budoucnosti, až v řádech měsíců či let. Plánování do daleké budoucnosti, nadechnutí se a udělat věci "přes které vlak nejede". A znovu ta královna mečů - roztínající s úlevou, ale i notnou dávkou odvahy záležitosti vlekoucí se dlouho, nebo záležitosti velmi vysilující.
Tím víc, že nad námi ještě v tento čas jsou dvě karty, které ukazují na nemožnost se pohnout z místa, strach, že nevidím věci jasně, že ještě není čas, že musím lpět na starém známém, protože - jednoduše to je strach z neznámého nebo strach z toho, že proti mně je jen jedno velké nic, do kterého musím vstoupit.
Tím mohou nyní více vystupovat na povrch situace, ve kterých víte, že byste už měli něco s nimi (nebo se sebou) udělat. Že je nejvyšší čas na řešení, ideálně ráznějšího charakteru. A tam, kde se nám do toho nechce, nebo nevíme jak na to, tam ten tlak bude až nesnesitelně sílit.
Pozorně se rozhlížejte kolem sebe o víkendu, protože právě ty nátlakové akce, ty chvíle, kdy víme, že styl našeho vládnutí v životě se musí změnit, ale nevíme jak, budou posíleny i tou pravou nabídkou, aby nám bylo lépe. Dostaneme návod. Bude charakteru něžného, lidského, smířlivého a nenápadného.
Takže hezké emoce, které zažijete o víkendu si schovejte a nezapomínejte na ně - možná jsou klíčem k řešení zasunutých strachů, těžkostí a situací, kde už už se blížíte k vysněnému konci nebo úlevě. Rozejdou se mraky a… nastanou další úkoly, jak to tak bývá.

Benjamin Kuras: K.O sexu aneb Jak blaho vymýtit

20. prosince 2019 v 8:50 | Renata |  Knihy pro dospělé
Vymýtit sexuální blaho? Snadnější než facka! Vtipný nadhled a hluboký pohled za hranice naší země, za hranice "normálnosti". A spoustu poopravených úhlů pohledu. Musím říci, že téma feminismu mi zavání cíleně pěstovanou (mnohdy vtipnou) nenávistí k mužům a budící ve mně samé nenávist k hnutí, jež může za to, že musím zvládnout víc než chlap za poloviční plat.

Feminismus je o návratu k ženské podstatě, nikoliv o kalhotách
O to více mne překvapila tato kniha, která se dívá do nedávné historie, jež ale u nás není tak obecně známá a vysvětluje, že historicky byl feminismus celkem fajn a měl ženám prohloubit vědomí toho, že jsou ženy, že mají svou specifickou, hlubokou roli ve společnosti. No a pak se to zvrtlo - a to tady ještě byla jakási aférka s Donaldem Trumpem a nadšené femistky brojí pro islám, který ale tak nějak moc dobře ví, jak si s ženskou rebelií poradit. Už jen to je samo o sobě pořádný guláš, přisypme do něj ještě zmatení pohlaví a fakt, že dneska si můžete skoro rozumem rozhodnout, kdo chcete být - muž, žena, něco mezi? Něco úplně jiného? Kam zmizela žena jako taková? A pravý muž?
Rozhodně se tu vyžije ten, kdož rád zkoumá zdánlivě nepochopitelné linie lidského vývoje, což rozhodně téma přítomnosti podivných pohlaví je. I ten, kdo právě marně hledá ty ženy, které smí být ženami. V době, kdy vítězí lidská nepřirozenost, je možno nejlépe a nejryzeji vidět, kde je právě ta chybějící a zoufale marná přirozenost.
Tisíc úhlů pohledu může být na K.O. sexu… a zároveň je kniha O.K. sexu, protože díky ní pochopíte, kde se vlastně všechno začalo vytrácet. Na mnoha frontách…

Kulturní Evropa v troskách?
Benjamin Kuras je zárukou čtení, u kterého se zasmějete, ale zároveň vás nejednou těžce zamrazí. Gender se stane tématem, které se vám obnaží v celé své kráse, zejména, když se na něj podíváme daleko za hranicemi našeho státu. Popravdě, tam teprve uvidíte ten pravý nepořádek, chaos a… proboha, je tohle vůbec možné? Že si to autor vymyslel? Napadalo mne často.
No, nevymyslel. Kulturní Evropa, ale i Amerika, je už trošku někde jinde než jsme ji znali třeba i jen před pouhými dvaceti lety. Je úplně někde jinde než my, zaplaťpánbůh. Něco prosakuje, a to něco není ani trochu líbivé. Jsme v troskách?

Takže, pokud budete tuto knihu brát vážně, tak si připravte k tomu všemu ještě silný meduňkový čaj nebo rovnou prášek na hlavu i na spaní. Nic moc. Faktem ale je, že nadhled tomuto tématu sluší, protože souhlasím s autorem, či spíš z hrůzy souhlasím s autorem, ještě máme naději. Naše civilizace se řítí kamsi, kde - no já nevím, nějak to nejde pochopit.
Ačkoliv Bejnamin Kuras nezamýšlel další díly ze své vtipné trilogie o sexu, o hravém, leč velmi hlubokém vztahu ženství a mužství - přesto se stalo. A další díl bude následovat, jak sám řekl v rozhovoru k této knize: "Před rokem jsem dostal neodmítnutelnou nabídku psát o sexu každý měsíc do Playboye. Takže opět hr na internet, anglický, francouzský a italský. A ejhle, ono se ve světě sexu pořád něco zábavného děje a za kouřovou clonou antisexuálního feminismu a genderismu sex žije dál. Takže ony se ty články do roka zase nahromadí do další zábavné knížečky. Další rým na "tao" už asi nenajdu, tak se asi bude jmenovat "Sex nás všechny přežije".
ODKAZ NA CELÝ ROZHOVOR NAJDETE NA topvip.cz


Hezký příslib do budoucnosti, nejen knižní, ale i obecný - sex nás všechny přežije!
Doufejme!

O autorovi:
Benjamin Kuras (4. 4. 1944) vzděláním Olomoučák (od mateřské školky do konce studia anglistiky), krátce pražský anglický rozhlasový redaktor (1968), od října 1968 Londýňan a český redaktor BBC (od 1969), od roku 1975 britský občan. Autor patnácti anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích.
Od roku 1990 přispívá do českých periodik: Reflex, Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, Euro, MF Dnes, Právo, Xantypa. V nakladatelstvích Eminent, Baronet, Linde, Evropský literární klub, Votobia a G+G vydal tyto anglické a české knihy: Czech and Balances, Češi na vlásku, Business je byznys, Anglie je na houby, Nebýt Golema, As Golems Go, Je na Marxu život?, Is There Life on Marx?, Deník viruse aidsu, Pryč s prašivkami, Antonín a František jsou naživu, Glokalismus a demokratura, Sekl se Orwell o dvacet let?, Zákázané ovoce vědění, Tao sexu, Ciao sexu, Mao sexu, Jak přežít padouchy, Žít všemi údy, Tao smíchu, Soumrak bílého muže, Nebýt Golema, Bláhové snění o světě bez padouchů, EpiKuras a Jak zabít civilizaci, Pohřbíváni svobody, Poslední naděje civilizace, Zachraňte Itálii a nyní K.O. sexu.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz
Kurasovy knihy najdete zde: https://www.eminent.cz/kniha/630_ko-sexu

Ohlédnutí za adventními příběhy: „Přísně do sebe!“

17. prosince 2019 v 14:32 Výklady pro vás a výkladové dny
Tak asi největším překvapením obecně ze všech typů adventních příběhů pro Vás, pro mne byly karty mečové, často Královna. S tou ženou, prý bezcitnou jen na oko - jsem se stačila během té doby skamarádit až moc. A mnohdy bude kamarádkou i těm, kterým přišel jejich výklad. Často jsem v té souvislosti používala slovo "být na sebe přísný". Zdůrazňuje nutnost nadhledu a umění si vytyčit hranice, za které nesmí nic, co nám zbytečně energii bere, umět tyto hranice střežit a umět se udržet v energii, která se může zdát nesoucitná, protože třeba odmítne energetického žebráka (ať už ve formě člověka nebo charity, na kterou už prostě nemáte energii), ale pokud tady je její poselství, její role - tak je to proto, že přísnost, hranice, pravidla pevně dodržovaná, nám udrží naši vlastní energii. Ochrání prostor a domov.
Je to žena, která nejenže umí výborně vládnout sobě i druhým, je to také jasná mysl, takže v příštím roce bychom obecně měli umět mít nad svým životem vládu, vidět jasně to, co zatím moc smysl nedávalo. Ale také je to žena, která umí ochránit sebe, druhé… ale také umí vybrat daně ze svého království. To byla taková opakující se novinka ve výkladech, naučit se přijmout to, co je dáváno. Naučit se chtít pro sebe vyrovnání, odměnu. Nejen pořád dávat, milé dámy, ale také brát. Velký úkol roku 2020.
Často tato karta souvisela s tím, co nevidíme, co je nameteno pod koberec, ty vnitřní stíny, to něco, co už dlouho v nás doutná, to může bouchnout a pak právě ten rozum, ráznost, rozhodnost a ostrý nadhled s dávkou spravedlivého vidění je tím nejspolehlivějším partnerem do takových situací. Je bez iluzí, bez nalhávání. Objevíme znovu své lásky a vášně, svou opravdovost. Ale předtím musíme vyházet ze svého života masky, krunýře, falešnou skromnost i falešnou energii na rozdávání, když sami už někde padáme na ústa… a možná vypluje někde ještě něco, co jsme měli důkladně skryto i sami před sebou.

Druhou výraznou věcí ve výkladech, byla přítomnost změn, díky kterým za sebou necháme kus minulosti. Třeba té přežité. Zúročení roku 2019. CO jsme začali, co se nám "rozvrtalo" v dobrém i zlém, to by mělo opravdu v tom roce 2020 dostat už pevnější podobu, zlomené končetiny se zhojit natolik, že se znovu rozeběhneme do světa….
Na vyloženě špatné a dobré to letos dělit nebudu, protože mi spíše přišel ten rok optimistický, pouze tam, kde je potřeba vypustit emoce nebo posílit pozitivní vztahy nebo přijít k lepší práci, tam se bude něco hroutit, něco nás bude tlačit do kouta, jak už to tak bývá, když má být něco ryzí, musí se to nejen oprášit, ale někdy i pořádně šmirgl papírem obrousit.
A to jsme zase u té zodpovědné přísnosti sami k sobě. Neschovávejme se sami před sebou, dělejme co nejčastěji to, co nás posiluje. Když pochybujeme sami o sobě, řešme to - v takových chvílích jsem snad bez výjimky měla ve výkladech pomocnou ruku. Rok 2020 nás chce natáhnout skutečně k tomu ryzejšímu, co k nám patří. Ale musíme občas sami překonat bolavé svaly, únavu, oprášit kolena a jít.

ADVENTNÍ PŘÍBĚHY (BUDOU) DOMA: A kus volna do konce roku!

15. prosince 2019 v 10:58 | Renata |  ODPOVĚDNA
Adventní výklady a příběhy pro rok 2020 už vypravuji celý dnešek na cestu.
Pro letošek jsou tu dvě novinky, které tu jsou pro to, abych měla možnost načerpat trošku jiné inspirace a energie a sice:
1. dotazy k adventním výkladům zodpovím (až na urgentní, bez kterých byste přes Vánoce nespali) až po svátcích. Dává mi to čas se odpojit od vší té energie a znovu se pustit do dotazů. A vám to dává možnost nechat si některé informace projít hlavou, srdcem a životem přes magický čas svátků. Mnohdy se mezi svátky takové dotazy zodpoví samy ;-) A kdyby ne, budu tu!
2. kdo nestihl Adventní příběh, má možnost objednat si Novoroční obzor (na modracesta.blogspot.cz), který je kratší, svěžejší už novoroční verzí. Ale objednávky i samotné výklady přijmu, vypracuju a zodpovím až po novém roce.
Přeji tímto všem krásné svátky, děkuju za úžasnou důvěru a určitě se zvědavě sejdeme nad nějakým celkovým ohlédnutím, protože znovu - dost se tam toho opakovalo!
Krásný adventní čas!

Týden od 16. – 22.12: Lepší já v lítém boji

15. prosince 2019 v 5:55 Každotýdenní kalendář
Týden přeje pevné podpoře a tomu, abychom si sedli na svůj trůn a začali se k životu a odpovědnosti za svůj život chovat přísně. Je tedy čas vzít to svoje lepší Já a dát mu šanci. Hlavně pak v situacích a v oblastech svého života, kde se nám něco zhroutilo, je mimo plány, jsme postaveni ne nyní, ale v průběhu roku, do zcela jiné situace, než s jakou jsme ještě nedávno počítali, nedávno myslím třeba v horizontu půl roku, klidně i rok. Jinak to už nebude, v tuhle chvíli je tu šance poradit si s tím, kam nás osud dostrkal s grácií. Co s tím? Chtě nechtě se musíme přerodit v někoho, kdo žije tu naši skutečnost úspěšně, chceme-li se cítit fajn a spokojení. A věřím tomu, že tato výzva je i o tom, že to naše lepší Já to umí - umí to, co žijeme, umí z toho vytěžit maximum. Jsme postaveni před nepohodlí, před boj o vlastní prostor, před poznání svých hranic, limitů, výzvu postoupit o kus dál, vybojovat si místo na světě a nebát se utržit pár modřin. Boj sám s sebou, sem tam šarvátka nebo nepříjemnost - kdy se to v nás může kousat, ale s koncem týdne by měla vyhrát ta spokojenost. Nepříjemnosti se vyřešit, z krizí vyjdeme nakonec posíleni a vlastně ten týden je o tom, že uvidíme, kde si sami sobě stojíme v cestě, kde vrážíme klín mezi sebe a spokojenost či svého partnera nebo "to druhé, co je s námi neodmyslitelně spojeno" (dětí, práce…) Špatné návyky, něco, co nám bere energii, závislost na něčem byť příjemném, ale škodlivém pro tuto situaci, ty klíny evidentně rozvrací vůbec naši schopnost se dostat do rovnováhy s tím, s čím se ne a ne do té rovnováhy dostat. Závislost na nesplnitelných snech nám brání rozvíjet sny splnitelné, snad nadosah. Takže je to sice týden našeho lepšího Já, které se může rozvíjet skrze výzvy posílení, vidění vlastních sil a daní se do poctivé práce, ale také to lepší Já může dost zadušeně křičet zalehnuté tím horším Já.
Týden jako lusk, takhle před Vánoci, tak ho využijte v tom dobrém, nezapomínejte, že někdy stačí se jen podívat zpět a uvidíte ve svých zkušenostech a prožitém, návod na polepšení i v tomto případě, a mějte co nejhezčí závěr adventního času….


SOBOTNÍ POHODA: Nadšení nadosah

14. prosince 2019 v 19:01
Pokud jste si něčím dnes uškodili, na něco nedali, v něčem se umanutě prosadili sami proti sobě - tak to tady asi není úplně nejlepší nálada, ale hoďte to za hlavu, jde jen o to, že co dnes bylo živeno, to je víc vykrmeno a je víc vidět, víc to křičí. Dnešek a zbytek třetího adventního víkendu je přejícný - přeje všemu, kde bují život, plány, síla, kde se do něčeho opřete, ale v tom dobrém. Pokud to je v tom horším, nebo v takové unylé náladě, tak asi víc dnes pociťujete sklony ke kompenzacím nepříliš zdravým a prospěšným. Člověka to negativní až jako svědí, zveličuje? Vezměte to tak, že to alespoň vidíme, vidíme, co nedělat, z čeho se poučit pro příště.
Ale také se mohlo stát, že jsme dnes poznali svou vnitřní vášeň, pocit až extatického nadšení, prozření, plánování - den sedl velmi dobře každému, kdo se chvíli zastavil nebo přijal výzvy - své staré plány, své resty, svou moudrost nejlépe kombinovanou s tím, co již zná, co zažil, co by býval chtěl. Tady mohl být velký růst - možná jste přikývli životu, neboť se zase stalo to, co už stokrát víte. A rovnou radím, vezměme si dnes tato témata, ve kterých potřebujeme ten přísný nadhled, kde potřebujeme něco výrazně zlepšit, do čeho potřebujeme vložit oheň vášně a jiskru budoucnosti, sedněme si ještě s večerem a i v zítřejší neděli nad tato témata a nechme je jen tak plout. Ta řešení jsou nadosah a jen se nás musí dotknout, dojít k nám. Je to ideální čas plánů do budoucna, možná se můžeme i zadívat do příštího roku, pocitově si ho naplánovat. Naladit se na pocit, který chceme rozvíjet a chceme mít.
Články je možné po domluvě s redakcí používat ozdrojované i jinde. Fotografie, není-li uvedeno jinak, jsou z redakčního archívu nebo z fotobanky Pixabay či Pinterest.

Chcete tu publikovat článek nebo si ho chcete půjčit? KLIDNĚ: pište na rpetrickova@centrum.cz (pro výklady používejte email modracesta@seznam.cz)
Moje profesní stránky: www.petrickova.cz A chcete-li ode mě profi články jen pro sebe, upravit text, udělat redakční práce, ozvěte se také.